8652217878

8652217878



Wstęp

Obecnie można mówić o dwóch etapach realizacji obowiązku szkolnego w szkole podstawowej przez dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Kształcenie na pierwszym etapie szkoły podstawowej przyjęło charakter zintegrowany, co oznacza, że nauczyciel organizuje zajęcia według ustalonego programu obejmującego treści zgrupowane wokół określonych rodzajów edukacji, a nie tradycyjnych przedmiotów szkolnych. Za cel koronny uznać trzeba pomoc uczniowi w odkrywaniu jego człowieczeństwa.

Istotny wpływ na obecny kształt nauczania początkowego mają: celowe interwencyjne oddziaływania pedagogiczne na występujące u dzieci niepełnosprawnych odchylenia rozwojowe od normy. Podstawowym warunkiem zarówno teoretycznej wiedzy, jak i propozycji praktycznych jest wypracowanie skutecznych form, metod i środków oraz sposobów organizowania pracy z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Opisane w książce powiązania i zależności omawianych koncepcji kształcenia zintegrowanego wskazują na elementy łączące nauczanie całościowe. Sięgając do historii warto przywołać metodę ośrodków pracy M. Grzegorzewskiej i jej niezmienną wartość rewalidacyjną. Praktyczna realizacja nauczania tą metodą natrafia na trudności, gdyż wymaga ona spełnienia warunków organizacyjnych i twórczych ze strony nauczyciela. Stosowanie konkretnych technik i metod stymulujących kreatywność dziecka pozwala na rozwijanie elementarnych zdolności twórczych uczniów. Sytuacje edukacyjne, stwarzane przez nauczyciela w ramach nauczania zintegrowanego oraz w wyniku dodatkowej pomocy dzieciom, pozwalają na stymulowanie poznawczego rozwoju uczniów.

Trzeba zaznaczyć, że dorobek metodyki nauczania dzieci ze specjalnymi potrzebami jest imponujący. Ważnym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest trudność doboru szczegółowych treści nauczania. Stąd istotne stało się przedstawienie nowych koncepcji realizacji programu nauczania dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych z klas początkowych.

Obecny stan realizacji edukacji szkolnej wymaga od nauczyciela różnych kompetencji, między innymi poznawczych, komunikacyjnych, społecznych, organizacyjnych i instrumentalnych (metodycznych).

Powstają one dzięki operatywności wiedzy merytorycznej, psychologicznej, pedagogicznej, która umożliwia efektywną pracę nauczyciela. Anglicy definiują jego pracę, jako „ożywioną interakcję z ludźmi", którzy muszą rozwiązywać różne praktyczne problemy. Musi to być człowiek z inicjatywą.

Uczeń - najważniejszy podmiot wszystkich działań pedagogicznych - musi mieć szansę rozwoju osobowego przez akty twórczego komunikowania się z nauczycielem.

5



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
72,73 (3) ROZDZIAŁ 4 Można mówić o dwóch modelach premiowania (Jacukowicz 1997, a.
45 cyzjonann płockiego. Stwierdza również, żc jest on tak bliski płockiemu, że można mówić o dwóch
4.    Szkoła umożliwia realizację obowiązku szkolnego określonego w Ustawie Prawo
poradnictwo zawodowe i doradztwo zawodowe stronaD 45 młodzieży nie realizującej obowiązku szkolnego,
slajd20 (167) PRZYGOTOWANIE DANYCH czyszczeniePrzygotowanie danych: Czyszczenie danych realizowane w
Proces oceny ryzyka winien być realizowany w dwóch etapach - w pierwszym należy określić ograniczeni
12837566?5129623899712 8815887 o Realizm czy realizmy? •    W literaturze przedmiotu
Wstęp 3 I f» Wstęp X zainteresowaniem można zapoznać się obecnie z publikacjami dotyczącymi szeroko
41572 slajd20 (167) PRZYGOTOWANIE DANYCH czyszczeniePrzygotowanie danych: Czyszczenie danych realizo
Uwaga! Można jeszcze mówić o przepisach nakazująco-uprawniających (np Nie można studiować dwóch
DSCN2872 SPOSOBY CIĘĆ Cięcia brzegowe realizowane w dwóch etapach wg Bauera (1968 za JAWORSK119
Image280 Podobnie jak dla sumatora pełnego, można wyznaczyć funkcje przełączające realizowane przez
współudział w realizacji obowiązków wynikających z ustawy o dostępie do informacji publicznej;24 Do

więcej podobnych podstron