8748916549

8748916549



WSZECHŚWIAT 127

i nie ulegające przebudowie przy przeobrażeniu. Przyczepy mięśni postaci dorosłej powstają dopiero wówczas, gdy pod pancerzem chitynowym po-czwarki zacznie się tworzyć nowy oskórek chity-nowy owada dojrzałego. W związku z tym u niektórych poczwarek ruchliwość zwiększa się bezpośrednio przed wydobyciem się z nich owada dorosłego. Cała ta przebudowa układu mięśniowego wymaga zatem dwóch linień: jednego przekształcającego ostatnie stadium larwalne na poczwarkę (model postaci dorosłej) i drugiego, przy którym z poczwarki wydobywa się postać dojrzała owada. Autor omawianej rozprawy uważa poczwarkę za stadium rozwojowe homologiczne do subimago jętek, które również wykazuje związek z pewną przebudową układu mięśniowego w pierścieniach tułowia. Występowanie stadium poczwarki nie jest, zdaniem autora, związane z posiadaniem przez larwy tzw. owadów wyższych wewnętrznych zaczątków skrzydeł, a tym samym przyjmowane w podziale systematycznym owadów grupy Holometa-bola i Endoplerygota nie pokrywają się; liolome-tabolia może występować u pewnych Exopterygota, np. u samców’ czerwców’. Wytworzenie się holo-metabolii pozwoliło niejako na powstanie form larwalnych różniących się znacznie od postaci dorosłych, między innymi, być może, larw endoptery-gotycznych, które mogły przejść do trybu życia w różnego rodzaju chodnikach lub we wnętrzu organizmów roślinnych i zwierzęcych. Autor zwraca również uwagę, że ściśle biorąc, nie należy za granicę między stadiami rozwojowymi przyjmować momentu linienia, lecz odwTarstwianie się starego pancerza chitynowego od hypodermy i wytwarzanie się nowego oskórka; każde stadium zaczynałoby się trwającą pewien czas fazą «opochwioną» (pharate phase).

T. Jaczewski

P. P. G r a s s ć (redaktor naczelny): TRAITE DE ZOOLOGIE, t. XI. Masson et C-ie, Paris 1948. 1077 str., 399+134, 460 rys.

Z praw'dziwym zadowoleniem powitają włszyscy zoologowie ukazanie się pierwszego tomu tego zaplanowanego na wielką skalę nowoczesnego kompendium zoologicznego opracowywanego przez liczny zespół zoologów francuskich i kilku poza-francuskich. Wydany jako pierwszy tom XI dzieła obejmuje szkarłupnie, Stomochordata (tj. Entero-pneusta, Pterobranchia i Graptolitoidea) i Prochor-data (osłon ice i bezczaszkowce). Opracowali go poszczególni autorzy w sposób następujący: anatoma, etologia, systematyka i rozmieszczenie geograficzne szkarłupni — L. Cućnot; embriologia szkarłupni — C. DawTydoff; wstęp do Stomochordata, rozdziały końcowa dotyczące ogólnej ich mar-lologii i stosunków pokrewieństwa z innymi grupami oraz gromady Enteropneusta i Pterobranchia — C. Dawydoff; gromadę graptolitów — G.

Walerlot; ogólne rozdziały wstępne dotyczące strunowców — P. Brien, A. Dalcq i P. Drach; morfologia i rozród osłonie — P. Brien; systematyka i etologia osłonie — II. łlarant; bezczaszkowce — P. Drafch. O ile można sądzić na podstawie tego pierwszego tomu — a należy mieć nadzieję, że dalsze będą w’ podobny sposób opracowane — dzieło to będzie stanowiło godną kontynuację dawnych wielkich wydawnictw zoologicznych francuskich. Poszczególni autorzy dają w opracowanych przez siebie rozdziałach nie drobiazgowe kompilacje wiadomości, lecz krytycznie przemyślane i przejrzyście ujęte syntezy dzisiejszego stanu wiedzy o tych czy innych grupach świata zwierzęcego i związanych z nimi zagadnieniach. Ten syntetyczny charakter opracowania zaznacza się również w wykazach piśmiennictwa podanych przy poszczególnych rozdziałach: nie są to długie listy tytułów i cytat mające świadczyć o erudycji autora, lecz wykazy ułożone w sposób zwięzły i racjonalny na użytek mającego z nich korzystać studiującego. Strona ilustracyjna jest bardzo starannie dobrana, część rysunków jest dwubarwna lub nawTet kilko-barwna. Na końcu tomu zamieszczony jest obszerny skorowidz rzeczowy i przegląd treści rozdziałów. Wypada tu wspomnieć, że w dziele tym, zgodnie z wynikami badań naszego wybitnego paleontologa prof. dra R. Kozłowskiego, graptolity zostały już umieszczone jako gromada typu Stomochordata, obok gromad Enteropneusta i Pterobranchia, a nie, jak to dotąd bywało, przy jamochłonach. Całość tego nowego «Traitć de Zoologie* obliczona jest na 17 tomów według następującego planu: tom I — Wstęp, pierwotniaki (Rhizopoda i Elagellata), tom U — pierwotniaki (Sporozoa, Cnidosporidia, Ciliata), tom 111 — gąbki, parzydeł-kowce, żebropławy, tom IV — płazińce, wstężniaki, obleńce, wrotki, tom V — ramienionogi, mszywioły, pierścienice, mięczaki, tom VI — pratchawce, nae-sporczaki, ogólne wiadomości o stawonogach, try-lobity, Chelicerata, tom VII — skorupiaki i wije, tom VIII, IX i X — owady, tom XII — wstęp ogólny porównawczo-analomiczny i embriologicziny do kręgowoów, tom XIII — bezszczękowce i ryby, tom XIV — płazy i gady, tom XV — ptaki, tom XVI i XVII — ssaki. Tomy VI, IX, X i XII mają się ukazać już w r. 1949. Rzecz oczywista, że dzieło to będzie niezbędne w każdej akademickiej pracowni zoologicznej oraz w zoologicznych instytucjach naukowo-badawczych.

T. Jaczewski

P. Scott: MORNING FLIGHT. London, 138 str., 16 wielobarwnych i 46 czarnobiałych rycin. 1947.

Wyspy brytyjskie są w naszych oczach krajem tak silnie uprzemysłowionym, że kominy fabryczne muszą stanowić najważniejszy składnik krajobrazu. W rzeczywistości przemysł koncentruje się w szeregu ośrodków, a okolice rolnicze przeważają.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMAG0069 (5) Kwarc i muskowit praktycznie nie ulegają wietrzeniu. Przy wietrzeniu chemicznym skał ma
239 Badania wszechświata. Portret astronoma P. S. margrabiego de Laplace (1749— 1827). i same nie ul
326 Renata Nesterowicz ziomie nie ulegając przy tym większym wahaniom. Tak niskie wskaźniki mogą być
IMAG0766 (6) XXXV 0    ile przy spotkaniu nie ulegają zahamowaniu czy to z zewnątrz&n
127 Jako niestrudzony pracownik przy ołtarzu i w konfesjonale, doskonały kaznodzieja, który wszędzie
124 Badania wszechświata. bynajmniej nie w okresie rocznym. Widział w tern Kopernik potwierdzenie ru
lastscan5 Osiągniecie równowagi światowej zdaniem Cohena nie jest możliwe przy obecnym podziale świa
skanuj0005 (242) . Które z wymienionych chorób lub zmian guzopodobnych nie ulegają przemianie złośli
img223 i wypowiedź globalną według której żadne dwa z tych trzech wektorów nie są równe przy « = 0,0
skanowanie0135 XI Drogi synu mych wnętrzności, jeżeli nie chcesz tuż przy starym brzegu osiąść na ni
NMR CIAŁA STAŁEGO - ZASTOSOWANIA W FARMACJI I DIAGNOSTYCE MEDYCZNEJ 127 Ustalenie czasu kontaktu prz

więcej podobnych podstron