9157474137

9157474137



k-> Prawo

Czy lekarz może odmówić antykoncepcji

Pacjentka poprosiła lekarza rodzinnego o przepisanie tabletek antykoncepcyjnych, które zlecił jej ginekolog. Medyk odmówił jej, powołując się na ogólne przeciwwskazania do stosowania. Czy miał do tego prawo?

NIE

Klauzula sumienia przyznaje lekarzowi prawo do odmowy leczenia, a nie innych świadczeń które nim nie są, takich jak zlecanie antykoncepcji Ponadto medyk nie może odmówić przepisania środków antykoncepcyjnych, tłumacząc się jakimiś ogólnymi przeciwwskazaniami do ich stosowania. Metody te zostały bowiem dopuszczone do użycia, a więc można je stosować, chyba że występują przeciwwskazania u konkretnej pacjentki Wtedy jednak decydują względy medyczne, a nie klauzula sumienia.

Podstawa prawna

Art. 39 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza i lekarza dentysty (t.j.Dz.U. z 2011 r. nr 277, poz. 1634zezm.).    ■

Beata Lisowska

Agresja pacjenta nie upoważnia szpitala do zamykania drzwi

Ochrona zdrowia

Placówka prowadząca izbę przyjęć lub nocną i świąteczną pomoc medyczną nie może być zamykana na noc. Musi być dostępna dla pacjentów, którzy mogą tam trafić w stanie nagłym. Obawa personelu przed agresją pacjentów nie jest żadnym wytłumaczeniem. Niektóre szpitale ze względu na bezpieczeństwo personelu, a także pacjentów są zamykane w godzinach wieczornych. Konsekwencje mogą być dotkliwe. W ubiegłym tygodniu przed zamkniętymi drzwiami Powiatowego Centrum Medycznego w Wołowie (w woj. dolnośląskim) zmarł mężczyzna, który dobijał się do lecznicy o 3 nad ranem. Pielęgniarki twierdzą, że pacjent zachowywał się agresywnie i bały się go wpuścić do środka. Nie otworzyły mu drzwi, a zamiast tego wezwały policję.

Śledztwo w sprawie śmierci mężczyzny wszczęła Prokuratura Rejonowa w Wołowie.

Nikomu jeszcze nie postawiono zarzutów. Kontrolę w placówce prowadzi też dolnośląski oddział NFZ. Fundusz ma m.in. zastrzeżenia do zamkniętych drzwi.

Szpital, który utrudnia pacjentowi dostęp do lekarza, może być ukarany finansowo

- W Powiatowym Centrum Medycznym w Wołowie nie ma izby przyjęć, jest jedynie oddział wewnętrzny. Jednak placówka prowadzi również nocną i świąteczną opiekę medyczną, gdzie udziela się pomocy w godz. od 18 do 8 rano. Nie ma więc wątpliwości, że te drzwi na pewno powinny być otwarte. Nasza kontrola wykaże, czy wejście do budynku prowadzące do ambulatorium było w nocy zamknięte - podkreśla w rozmowie z DCP Joanna Mierzwińska.

Beata Szymanek rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału NFZ, dodaje, że szczegółowe kwestie dotyczące dostępności szpitala w godzinach nocnych nie są uregulowane.

- W przepisach nie mówi się o zamykaniu drzwi. Zgodnie jednak z ustawą o państwowym ratownictwie medycznym pacjent w stanie zagrożenia życia ma prawo zgłosić się do najbliższej placówki i musi być ona dostępna - podkreśla Beata Szymanek. Ponadto zgodnie z art. 30 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 277, poz. 1634 ze zm.) lekarz ma obowiązek udzielać pomocy w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia.    ■

Beata Lisowska

Praca w ramach wolontariatu

Zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2011 r., poz. 213 ze zm.) świadczenia zdrowotne mogą być udzielane w ramach wolontariatu, na zasadach określonych w porozumieniu, o którym mowa w art. 44 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2010 Nr 234, poz. 1536 ze zm.), zawartym z wolontariuszem. Na mocy art. 42 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wolontariusze mogą wykonywać, na zasadach określonych w rozdziale niniejszej ustawy, świadczenia na rzecz:

1)    organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 w zakresie ich działalności statutowej, w szczególności w zakresie działalności pożytku publicznego, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,

2)    organów administracji publicznej, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,

3)    jednostek organizacyjnych podległych organom administracji publicznej lub nadzorowanych przez te organy, z wyłączeniem prowadzonej przez te jednostki działalności gospodarczej,

4)    podmiotów leczniczych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej w zakresie wykonywanej przez nie działalności leczniczej - zwanych dalej „korzystającymi".

Wolontariusz powinien posiadać kwalifikacje i spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju i zakresu wykonywanych świadczeń, jeżeli obowiązek posiadania takich kwalifikacji i spełniania stosownych wymagań wynika z odrębnych przepisów.

Porozumienie, o którym mowa w art. 21 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2011 r., poz. 213 ze zm.), określa zakres, sposób i czas wykonywanych świadczeń wolontariuszy. Ponadto art. 44 cytowanej ustawy stanowi, iż porozumienie powinno zawierać postanowienie o możliwości jego rozwiązania. Co więcej na żądanie wolontariusza korzystający jest obowiązany potwierdzić na piśmie treść porozumienia, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym, a także wydać pisemne zaświadczenie o wykonaniu świadczeń przez wolontariusza, w tym o zakresie wykonywanych świadczeń.

Nadto jeżeli świadczenie wolontariusza wykonywane jest przez okres dłuższy niż 30 dni, porozumienie powinno być sporządzone na piśmie.

liuletyn informacyjny wydawany przez Okręgowq Radę Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie - Wrzesień 2014r



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
65432 IMGy07 11. Czy lekarz wykonujący zawód w formie praktyki lekarskiej może reklamować swoje ‘l”
ustawodawca. Lekarz nie może umówić się z pacjentem, a prawnik z klientem. Jeżeli umowa kwalifikuje
Tylko lekarz może stwierdzić zgon pacjenta Pogotowie: Tylko lekarz może stwierdzić zgon pacjenta 2 k
pyt2 ?ś. czy lekarz powinien inaczej traktować pacjentów śmiertelnie chorych? T/N 36. jak oceniamy
A prawo technik nie może zastąpić magistra. Czy koniecznie muszę znaleźć kogoś
DSC 39 CZY LEKARZ MOŻE ORDYNOWAĆ PLACEBO? coni2009ti2feApg
img092 (17) Uczenie prostych liniowych sieci jednowarstwowych5.3.    Czy neuron może
img098 (18) 92 Uczenie prostych liniowych sieci jedr5.6. Czy sieć może filtrować sygnały? Wyobraź so
skanuj0011 (441) RYBY Czy ktoś może Państwu powiedział, że zapiekanka zawsze musi być z mięsem?
KOMPUTER - CZŁOWIEK - PRAWO 495 lekarza, policjanta itp. jest działaniem instynktownym. W przedstawi
prawo testy (12) może świadczyć usługi hotelarskie w obiekcie po złożeniu przez niego kompletnego wn
Skanowanie 11 01 17 06 (20) Postępowanie z pacjentem 6. 22- letnia kobieta skarży się lekarzowi rod
ba czy moc komputerów). Kryteria muszą zostać zmienione, bo prawdziwą miarą sukcesu czy efektywności

więcej podobnych podstron