9195261154

9195261154



Kronika 415

pluralizm medyczny można spojrzeć nie tylko tu i teraz, ale także biorąc pod uwagę głębię historyczną i transkulturowy proces przepływu idei.

Pojęcie zdrowia pojawiało się podczas konferencji w kilku ujęciach. W kontekście kosmologii społeczeństw pozaeuropejskich prezentowane było w klasycznym rozumieniu jako przeciwwaga dla choroby. Koncepcje zdrowia i choroby w dżajni-zmic indyjskim systemie filozoficzno-rcligijnym, który w odniesieniu do zdrowia i leczenia prezentuje się na tle innych tamtejszych systemów jako najbardziej konsekwentny, omówił Piotr Klafkowski (KEiAK US). Mariusz Kairski (IEiAK UAM) pokazał natomiast pojmowanie dobrostanu wśród Indian E*nepa z Amazonii wenezuelskiej, łączone z pojęciem osoby i anty-osoby, zdrowia i choroby, a także powiązane z konstruowaniem człowieczeństwa i pokrewieństwa.

Istoty tego, czym jest zdrowie, poszukiwano intensywnie podczas specjalnej sesji warsztatowej, prowadzonej wspólnie przez Danutę Pcnkalę-Gawęcką i Włodzimierza Piątkowskiego. Młodzi reprezentanci różnych dyscyplin przedyskutowali różne nic-fizycznc jego wymiary. Problemy zdrowia społecznego w perspektywie makro-i mikrospołcczncj oraz kłopoty z mierzeniem jego poziomu (m.in. subiektywny charakter) omówiła Katarzyna Walcntynowicz-Moryl (Instytut Socjologii, Uniwersytet Zielonogórski). Znaczenia wymiana psychicznego dowodziła Katarzyna Chlewińska (IEiAK UAM), pokazując, jak interwencja kryzysowa (oddolna, niezinstytucjona-lizowana, oparta na wczesnym reagowaniu i wsparciu) służy wzmacnianiu zdrowia. Współcześnie upowszechnia się takie właśnie pozytywne traktowanie zdrowia w perspektywie salutogenicznej. Mateusz Glinowiecki (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW) ukazał to przez pryzmat historii socjologii, a w ujęciu antropologicznym Natalia Weimann (Poznań), która w kontekście promocji zdrowia mówiła o rosnącej popularności takich trendów, jak well-being i slow movement, jako reakcji na ugruntowane koncepcje dobrostanu. Podczas innych spotkań panelowych dyskutowano też o niektórych szczególnych aspektach zdrowia głównie w odniesieniu do kobiet. Anna H. Wądołowska (Szkoła Nauk Społecznych IFiS PAN, Warszawa) omówiła dynamicznie rozwijające się w antropologii medycznej studia nad zdrowiem reprodukcyjnym, na tle badań nad tymi zagadnieniami w innych naukach społecznych oraz w naukach przyrodniczych. Przedstawiono także pojęcie urody na tle różnych wizji kobiecości, wskazując, że może być ono także traktowane jako „przedłużenie” zdrowia (E. Kostrzewska, IH UŁ).

W dyskusjach pewne kontrowersje budził natomiast problem edukacji zdrowotnej. Socjolodzy wykazują dysonans pomiędzy racjonalnością medyczną a potocznym pojmowaniem zdrowego stylu życia, stąd specyfika postaw Polaków wobec zdrowia rysuje się mało optymistycznie (E. Korzeniowska, Krajowe Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy, Instytut Medycyny Pracy, Łódź, i K. Puchalski, SWPS, Warszawa, Instytut Medycyny Pracy, Łódź). Jak zauważył Krzysztof Puchalski, metody sondażowe nastręczają jednak wielu trudności w ocenie stopnia i zakresu dbałości o zdrowie, zatem niezbędne jest włączenie perspektywy antropologicznej, pokazującej kontekst obserwowanych zjawisk. Badania tego typu prowadzone są obecnie w środowiskach migracyjnych. Prowadząje: Maria Węgrzynowska (School of Nursing, Dublin City University, Irlandia) wśród Polek, które wyjechały z kraju



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
img098 12 ORGANIZACJA LEKCJI Przygotowanie lekqi powinno uwzględniać nie tylko jej treść, ale także
S5001242 360 nie tylko mniej ludne, ale także iż część eksploatowanych poprzednio przez człowieka te
łające utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa nie tylko w obrębie UE, ale także w miarę możliwości w
skanuj0014 162 Magdalena Podsiadło Inicjatywy Jonasa Mekasa nie tylko cementowały wspólnotę, ale tak
SNV36228 Ł dziedziczył nie tylko świetność rodu, ale także bogate tradycje intelekt i artystyczne. J
img098 12 ORGANIZACJA LEKCJI Przygotowanie lekqi powinno uwzględniać nie tylko jej treść, ale także
img098 12 ORGANIZACJA LEKCJI Przygotowanie lekqi powinno uwzględniać nie tylko jej treść, ale także
IMGP0710 ^^PwiliiM^riegnąc gardło. Nie tylko ^1$////S/yft wężają ale także irasijkf f *”• skośnie ku
POSIADANIE - to faktyczne władztwo nad rzeczą wynikające nie tylko z prawa własności, ale także z in
SDC11109 nie tylko do sztuki, ale także do samej rzeczywistości. Współczesny człowiek zmienił nie ty
6 (1418) lizy, nie tylko ściśle finansowych, ale także tych, które przesądzają w ostatecznym rachunk
Jeżeli chodzi nam o maksymalne zaangażowanie wszystkich uczniów nie tylko w dokonywaniu wyboru, ale

więcej podobnych podstron