9773562545

9773562545



WSTĘP

Celem niniejszego raportu jest ukazanie złożonej sytuacji absolwentów studiów etnologicznych na rynku pracy. Jest on pokłosiem badań przeprowadzonych przez studentów studiów II stopnia na kierunku etnologia, w Poznaniu - uczestników zajęć Warsztaty etnologiczne: Etnolog na rynku pracy. Chcemy, aby był on wyczerpującym opracowaniem, które w zwięzłej formie przybliży czytelnikowi najważniejsze zagadnienia związane z tematem badania.

Powodem zainteresowania doświadczeniami absolwentów naszego kierunku jest coraz szerzej podnoszona (również w ogólnopolskich mediach) dyskusja na temat przyszłości zawodowej absolwentów studiów humanistycznych, w tym absolwentów etnologii i antropologii kulturowej. Chcemy ukazać z wielu pespektyw, w jaki sposób studia etnologiczne przygotowują młodych ludzi do wejścia na rynek pracy. Naszym celem jest taki opis naszego tematu, który pozwoli na wyciągnięcie licznych wniosków, pozwalających w perspektywie czasu na jeszcze lepsze kształcenie etnologów w Polsce. Za pomocą szeregu pytań postaramy się prześledzić całą drogę, jaką pokonuje student, od momentu otrzymania indeksu do podpisania umowy o pracę. Zilustrujemy zagadnienia samego wyboru etnologii, studiowania, odbywania staży i praktyk, poszukiwania zatrudnienia i w podjęcia końcu pracy.

Przyjętą przez nas metodą badawczą były wywiady przeprowadzane przez uczestników kursu z absolwentami etnologii z polskich uczelni wyższych. Wywiady odbyły się między grudniem 2013 roku a styczniem 2014 roku. Grupę badawczą zawężono do osób, które dyplom ukończenia studiów magisterskich uzyskały między rokiem 2010 a 2013. W ten sposób chcieliśmy zbadać, na ile badana sytuacja uległa zmianie od czasu poprzednich, analogicznych badań (zrealizowanych w 2012 roku). Udało nam się dotrzeć do 43 osób spełniających podane kryteria i przeprowadzić z nimi wywiad kwestionariuszowy.

Sam kwestionariusz opracowany został przez uczestników warsztatu. Wspólnymi siłami stworzono narzędzie badawcze, które składa się z metryczki i czterech bloków tematycznych. Pierwsza jego część dotyczyła uwag informatorów na temat samych studiów etnologicznych. Pytaliśmy o powód wyboru etnologii, ich wspomnienia, ogólne wrażenia z czasu spędzonego na uniwersytecie. Drugi moduł związany był z relacją studiów i pracy zawodowej. Chcieliśmy dowiedzieć się, jak wyglądały oczekiwania etnologów dotyczące ich przyszłości zawodowej, ich aktywności na tym polu w czasie studiowania, doświadczenia związane z szukaniem zatrudnienia. W trzeciej części wywiadu interesowaliśmy się tym, na ile studia faktycznie przygotowały absolwentów do podjęcia pracy, wykorzystywaniem przez nich praktycznych umiejętności, sposobami szukania pracy. Ostatni blok odnosił się do

3



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0016 (85) WSTĘP —-    Celem niniejszego raportu jest diagnoza problemów miasta
WSTĘP Celem niniejszej pracy jest ukazanie szeroko rozumianego problemu ochrony środowiska oraz spos
1. Wstęp Celem niniejszego opracowania jest zaprezentowanie w przystępny sposób metod i technik bada
Wstęp Celem niniejszego opracowania jest zwrócenie uwagi na niektóre zagadnienia i problemy dotycząc
Tadeusz Borys*Interdyscyplinarność nauk o jakości Wstęp Celem tego artykułu jest ukazanie kategorii
36BIBLIOGRAFIA. Wstęp Celem niniejszej pracy jest pokazanie jak przygotować biznes plan na przykładz
WSTĘP Celem niniejszej pracy jest przedstawienie rozwoju i warunków rozwoju rzeźby wschodniej części
WSTĘP Celem niniejszego poradnika jest omówienie problematyki związanej z ubezpieczeniami społecznym
1 Wstęp 1.1 Przeznaczenie poradnika Celem niniejszego poradnika jest przedstawienie w zarysie zastos
Rozdział 6Analiza i ocena sytuacji finansowej przedsiębiorstwa Jacek Gad Celem niniejszego rozdziału
RAPORT RPO Stąd celem niniejszego opracowania jest omówienie problematyki funkcjonowania poznawczego

więcej podobnych podstron