9773563167

9773563167



umownym współczynnikiem mocy, lub pobór energii biernej indukcyjnej przy braku poboru energii czynnej, a także pobór energii czynnej przy współczynniku pojemnościowym, tj. przy tgcp < 0.

Jeżeli układ pomiarowo-rozliczeniowy umożliwia wyznaczenie poboru energii biernej w strefach czasowych, to rozliczeniom podlega nadwyżka tej energii w strefach szczytowych lub dziennych dni roboczych. W przypadku, gdy układ pomiarowo-rozliczeniowy uniemożliwia rozliczenie w strefach czasowych, sposób rozliczenia określa umowa. W okresie rozliczeniowym opłacie podlega ponadstandardowy pobór energii biernej określony jako nadwyżka tej energii ponad ilość odpowiadającą wartości umownego współczynnika tgcpo. Jeżeli wartość współczynnika tgcpo nie została określona w warunkach przyłączenia, umowie sprzedaży energii elektrycznej lub umowie o świadczenie usług przesyłowych, do rozliczeń przyjmuje się tg<po = 0,4. Opłatę za nadwyżkę energii biernej ponad ilość wynikającą ze współczynnika tgcpo oblicza się według zależności (stosuje się tylko gdy tgcp > tgcpo)


(4)

gdzie: Ob - opłata za nadwyżkę energii biernej, w przypadku kiedy tgcp > tgcp0, wyrażona w zł; Szs - składnik zmienny stawki sieciowej dla strefy czasowej k wyrażony w zł/jednostkę energii; At - energia elektryczna czynna pobrana w strefie czasowej k wyrażona w jednostkach energii; n - liczba rozliczeniowych stref czasowych.

W przypadku poboru energii biernej indukcyjnej przy braku poboru energii czynnej, odbiorca ponosi w okresie rozliczeniowym opłatę wynikającą z iloczynu całej ilości pobranej energii biernej i 2-krotnej wysokości stawki Szs, określonej dla grupy taryfowej, w której rozliczany jest odbiorca. Odbiorca pobierający energię czynną przy współczynniku pojemnościowym (przekompensowanie), o ile umowa nie stanowi inaczej, ponosi opłatę wynikającą z iloczynu całej ilości energii biernej wprowadzonej do sieci sprzedawcy w okresie rozliczeniowym i 2-krotnej wysokości stawki Szs- W przypadku, gdy odbiorca zasilany jest z kilku przyłączy, opłaty za ponad umowny pobór energii biernej oblicza się dla każdego przyłącza oddzielnie. W uzasadnionych przypadkach, odbiorca może być rozliczany za łączny pobór energii biernej z określonych przez SD przyłączy.

Taryfa (cennik) precyzuje także rodzaje i wysokość opłat dodatkowych (kar) za czynności dostawcy w związku z dostarczaniem energii elektrycznej oraz za naruszanie warunków umów o dostarczanie energii elektrycznej ze wspólnej sieci.

W przypadku niedotrzymania standardów jakościowych obsługi odbiorców, określonych w rozporządzeniu przyłączeniowym [7] (lub jeśli odbiegają od standardowych - określonych w umowie), odbiorcom, na ich wniosek przysługują bonifikaty i upusty, w wysokości określonej w taryfie lub umowie. Rozporządzenie taryfowe przewiduje bonifikaty i upusty za niedotrzymanie poziomu napięcia znamionowego, za przerwy w zasilaniu i za niedotrzymanie standardów jakościowych obsługi odbiorców1.

W myśl tego rozporządzenia za każdą niedostarczoną jednostkę energii odbiorcy przysługuje bonifikata w wysokości pięciokrotności ceny energii elektrycznej za okres w którym wystąpiła przerwa; ilość nie dostarczonej energii elektrycznej w dniu, w którym miała miejsce przerwa, ustala się na podstawie poboru energii w odpowiednim dniu poprzedniego tygodnia, z uwzględnieniem dopuszczalnych przerw określonych w umowie.

Do niedotrzymania standardów jakościowych obsługi odbiorców kwalifikuje się, m.in.:

•    nieuzasadnioną zwłokę w usuwaniu zakłóceń w dostarczaniu energii elektrycznej, spowodowanych nieprawidłową pracą sieci;

•    niepowiadomienie z odpowiednim wyprzedzeniem o terminach i czasie planowanych przerw w dostawie energii elektrycznej, w formie określonej odpowiednimi przepisami;

taryf.


•    nieudzielenie na żądanie odbiorcy informacji w sprawie zasad rozliczeń oraz aktualnych

1

Art. 41 i 42 rozporządzenia „taryfowego”.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
podaj i objaśnij wzór na współczynnik pobieranej mocy biernej indukcyjnej cosę?: U +1 P - moc czynna
Cw 3 z gwiazdką str0 i1 ĆWICZENIE 3 *POPRAWA WSPÓŁCZYNNIKA MOCY - KOMPENSACJA MOCY BIERNEJ3.1.  
Wyznaczenie współczynnika SAR wymaga wyznaczenia energii wydzielanej w obiekcie lub wyznaczenia natę
18077 Z2 S11 Laboratorium z Gospodarki Elektroenergetycznej Badanie współczynnika mocy odbiorników e
DSC00822 (4) Zwiększony pobór prądu wywołany małą wartością współczynnika mocy wymaga również zastos
Kompensacja mocy biernej Schemat funkcjonalny układu automatycznej regulacji współczynnika mocy
ScreenHunterp Jun # 09 Pokaż wszystkie pytania na stronie Kompensację mocy biernej indukcyjnej pobi
MaszynyElektryczne Instr cw3zgwiazdka str1 *ĆWICZENIE 3POPRAWA WSPÓŁCZYNNIKA MOCY - KOMPENSACJA MOCY
Z2 S1 Laboratorium z Gospodarki Elektroenergetycznej Badanie współczynnika mocy odbiorników energii
Z2 S8 Laboratorium z Gospodarki Elektroenergetyczna] Badanie współczynnika mocy odbiorników energii
Instrukcja N0VAR2xxx Mierzone wielkości - moc, współczynnik mocy, cos <p, energia,

więcej podobnych podstron