1108720894

1108720894



Związki miedzi

W przyrodzie występuje w postaci związanej, w skałach, kopalinach. Stosowana jest głównie w przemyśle oraz rolnictwie (pestycydy). Podstawowym źródłem zanieczyszczenia miedzą są huty oraz kopalnie. Oprócz odpadów poprodukcyjnych, spory wpływ mają ścieki komunalne. Z tych właśnie źródeł przedostają się do wody oraz gleb. Dlatego na obszarach zurbanizowanych poziom miedzi w glebach jest wysoki. Z gleby pierwiastek ten za pośrednictwem roślin przedostaje się do artykułów żywnościowych. Organizmy zwierzęce również gromadzą miedź, co związane jest z domieszką siarczanu (VI) miedzi (II) do pasz, a także używania miedzianych naczyń.

Według polskich przepisów maksymalne stężenie kationów miedzi w wodzie pitnej nie może przekroczyć wartości 0,5 mg/1, w USA poziom ten jest dwukrotnie wyższy. Nie zawsze ilość miedzi w obszarach hutniczych jest przekroczona, bo np. może zawierać 0,033 mg/1, a więc odpowiada normom. Ogólnie rzecz biorąc wodę przeznaczoną do picia charakteryzuje stężenie miedzi w zakresie od paru mikrogramów do wartości 2 mg/1. Najważniejsze źródła miedzi znajdujące się w artykułach żywnościowych zebrano w tabeli:

Artykuł spożywczy

Zawartość miedzi

wątroba drobiowa

54,17-64,17 mg/kg

pieczarki

51,52 - 54,55 mg/kg

kalmary

3,80- 13,46 mg/kg (średnio: 6,95 mg/kg)

tuszki

0,65 - 1,75 mg/kg (średnio: 1,24 mg/kg)

krewetki

ryby atlantyckie

0,25 -1,14 mg/kg

mięso

0,12-2,26 mg/kg

pieczywa

0,59 - 3,07 mg/kg

warzywa

0,10 -1,28 mg/kg (średni: 0,59 mg/kg)

owoce

0,25 - 1,42 mg/kg (średnio: 0,63 mg/kg)


Tak więc najlepszym źródłem związków miedzi są wątróbki drobiowe oraz mięso morskich zwierząt Rybie mięso w postaci konserw posiada dwukrotnie więcej tego pierwiastka. Według polskich przepisów maksymalna zawartość tego mikroelementu nie może przekroczyć wartości 30 mg na jeden kilogram jadalnych części. W rejonach hutniczych lub przemysłowych, w których wykorzystuje się związki miedzi wzrasta znacznie zawartość tego pierwiastka dla warzyw i owoców, odpowiednio do 0,42 - 6,63 mg/kg (średnio: 1,44 mg/kg) oraz 0,38-5,83 mg/kg (średnio: 1,35 mg/kg).

W przypadku ludzi młodych, żywionych publicznie, np. w internatach, akademikach, w zdecydowanej większości (bo w 95%) dostarczane artykuły nie pokrywały zapotrzebowania dziennego. Podobnie dla populacji społeczno-dochodowych obserwowano niedobór, 0,89 - 1,41 mg na dobę dla jednej osoby. Dane statystyczne zebrane w Stanach Zjednoczonych wskazują na bardzo niskie spożycie miedzi, 0,5 mg/dzień, przez kobiety oraz dziewczęta, a młodzież akademicka dostarcza 3,37 mg/dzień, wojskowi - 1,7 mg/dzień. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii również jedzą artykuły żywnościowe niepełnowartościowe pod względem ilości miedzi (średnio: 1,8 mg/dzień). Dzieci spożywają produkty z bardzo różną zawartością tego pierwiastka. Największy deficyt zaobserwowano u trzy- do sześciolatków.

Miedź wchodzi w skład tzw. mikroelementów, a więc stanowi niezbędny pierwiastek do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wchodzi on w skład większości tkanek ludzkich oraz zwierzęcych. Występuje ona we krwi jako stabilny komponent, w plazmie można spotkać ją w postaci związanej w 90% z ceruloplazminą (metaloproteiną). Na podstawie badań jej zawartości we krwi można przypuszczać o występujących schorzeniach organizmu. Główną funkcją miedzi u ssaków jest czynny udział w reakcjach biochemicznego utleniania oraz redukcji. Posiada ona także zasadniczy wpływ na transport oraz metabolizm żelaza. Wchodzi w skład wielu enzymów, wśród których można wymienić: mitochondrialną oksydazę cytochromową, dysmutazę nadtlenkową występującą w czerwonych krwinkach (erytrocytach), syntetazę kwasu a-aminolewulinowego. Ilość dostarczanych związków miedzi wynika z wielu czynników wpływających na artykuły żywnościowe takie jak: warunki glebowe (wartość pH, stopień zanieczyszczenia, obecności innych pierwiastków), sposobu uprawy roślin (głownie ilości użytych pestycydów), stężenia kationów miedzi w wodzie. Dorosły człowiek powinien spożyć w ciągu doby 2 mg, dziecko około 0,05 mg na każdy kilogram masy ciała.

15



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Zdjecie0498 WYSTĘPOWANIE RUD METALI W POLSCE Metale są dobrze rozpowszechnione w przyrodzie. Występu
41409 s gliY występuje tylko wymieszanie gruntu podłoża z dodaną substancją. Sposób ten stosowany je
Związki manganu Mangan występuje w przyrodzie w stanie związanym, głównie w postaci rud. Zanieczyszc
Związki kadmu Kadm występuje jedynie w postaci związanej, w rudach cynkowych oraz ołowiowych, często
New zoccottpee. 12,0107u (Caiboneum) Węgiel w przyrodzie występuje w stanie wolnym i związanym. W p
fajn pier06 CARBON Węgiel występuje w przyrodzie m.in. w postaci grafitu, węgla kamiennego lub
Białka kurze Oprócz tego w przyrodzie występuje dużo związków, których cząsteczki mają wymiary
Związki arsenu Arsen występuje bardzo powszechnie w przyrodzie, jego nieduże ilości znajdują się w w
Związki selenu Naturalnie występuje on w postaci minerałów, głównie złożom siarkowym. W przemyśle do
gR9 EltllY Eterami nazywa się związki organiczne, w których atom tlenu związany jot z dwiema resztam
Image00020 Sól potasowa jest nawozem krystalicznym. Występuje w postaci niejednolitego grysiku o bar
Mogą występować w postaci: -    jako dwie pasty, -    jako proszek i p
Mogą występować w postaci: -    jako dwie pasty, -    jako proszek i p
Picture8 (2) 1.16.3.    Ciała stale jonowe Ciała te występują w postaci krystaliczne

więcej podobnych podstron