1109810531

1109810531



3) stypendia naukowe uczestników studiów doktoranckich

- proporcjonalnie do czasu pracy poświęconego na B+R.

Do nakładów osobowych nie należy wliczać kosztów pracy osób świadczących usługi pośrednie, nieuwzględnianych w danych o personelu B+R (np. pracowników ochrony i konserwacji, bibliotek centralnych, wydziałów informatycznych). Koszty te w części przypadającej na działalność B+R są włączane do nakładów bieżących, wykazywanych w wierszu 02.

W wierszu 04 podaje się wartość opłaty z tytułu użytkowania produktu własności intelektualnej innego podmiotu, dokonanej za okres dłuższy niż jeden rok. W wierszu tym nie należy w ykazywać opłat licencyjnych ponoszonych raz w roku lub częściej (np. kwartalnie).

W wierszu 05 podaje się nakłady inwestycyjne ogółem poniesione w roku sprawozdawczym na środki trwale związane z działalnością B+R.

W wierszach 06, 07 i 10 podaje się nakłady inwestycyjne według rodzajów środków trwałych. W wierszach tych należy podać informacje o nakładach na nowe środki trwałe, nakładach na zakup (przejęcie) używanych środków trwałych oraz na pierwsze wyposażenie inwestycji niezaliczane do środków trwałych, a nabyte ze środków inwestycyjnych. Do klasyfikowania nakładów inwestycyjnych według rodzajów' środków trwałych należy posługiwać się aktualnie obow iązującą Klasyfikacją Środków Trwały ch (KŚT).

Wartość nakładów inwestycyjnych pow inna obejmować zarówno nakłady na środki trwale związane z działalnością B+R oddane do użytku w roku sprawozdawczym, jak i nakłady poniesione w tym okresie na inwestycje niezakończone (tj. na przyszłe środki trwale zw iązane z działalnością B+R).

W wierszu 08 należy podać wartość zakupu w roku sprawozdawczy m aparatury naukowo-badawczej zaliczonej do środków trwałych, łącznie z aparaturą spełniającą kryteria zaliczania do środków trw ałych.

W wierszu 11 podaje się wysokość nakładów poniesionych na oprogramowanie wytworzone we własnym zakresie w ramach działalności B+R. Zalicza się tu oprogramowanie wytworzone w ramach działalności B+R na własny użytek jak również na sprzedaż.

Do nakładów tych zalicza się wszystkie koszty netto poniesione na etapach: analizy funkcjonalności, analiz szczegółowych, programowania, testów1, tworzenia dokumentacji, uwzględniając następujące rodzaje tych kosztów:

-    wydatki netto na wy korzystane materiały i usługi;

-    wynagrodzenia brutto (z punktu widzenia pracodawcy , tzn. zawierające także świadczenia na rzecz pracowników) i inne koszty osobowe związane z zatrudnieniem personelu bezpośrednio zaangażowanego w tworzenie oprogramowania;

-    inne wydatki netto bezpośrednio związane z wytwarzaniem;

-    koszty' ogólne netto, które mogą być określone i uzasadnione.

W wierszach 12-15 podaje się nakłady wewnętrzne (w rubryce 1 nakłady bieżące, w rubryce 2 nakłady inwestycyjne) przypadające na: badania naukowe (podstawowe, stosowane, przemysłowe) i prace rozwojowe.

W wierszu 16 podaje się nakłady wewnętrzne poniesione przez jednostkę w roku sprawozdawczym na biotechnologię. Dane zawarte w wierszu 16 muszą być zgodne z danymi wykazanymi w sprawozdaniu MN-01 w dziale 3 wierszu 1. Jeżeli jednostka nie sporządza sprawozdania MN-01, natomiast sporządza sprawozdanie MN-02 wówczas dane ze sprawozdania PNT-01 wykazane w wierszu 16 muszą być zgodne z danymi wykazanymi w dziale 4 wierszu 2 rubryce 2 sprawozdania MN-02.

Biotechnologia związana jest ze zmianą materii żywej i nieożywionej poprzez wykorzystanie organizmów żywych, ich części, bądź pochodzących od nich produktów, a także modeli procesów' biologicznych w celu tworzenia wiedzy, dóbr i usług, w szczególności z wykorzystaniem technik:

-    DNA/RNA (genomika, farmakogenomika, sondy DNA, inżynieria genetyczna, sekwencjonowanie/ synteza/amplifikacja DNA/RNA, ekspresja genów, technologia antysensowna);

-    białka i inne makrocząstki (sekwencjonowanie/synteza/inżynieria białek i peptydów', poprawa metod transportu dużych cząsteczek leków, proteomika, izolacja i oczy szczanie, przekazywanie sy gnałów, identyfikacja receptorów' komórkowych);

-    komórki, kultury komórkowe i inży nieria komórkowa (kultury' komórkowe i tkankowe, inżynieria tkankowa, fuzja komórkowa, szczepionki i immunizacja, manipulacje na zarodkach);

-    techniki procesów biotechnologicznych (biosynteza z wykorzystaniem bioreaktorów, bioinżynieria, biokataliza, bioprocesowanie, bioługowanie, biospulchnianie, wybielanie za pomocą środków biologicznych, bioodsiarczanie, bioremediacja, biofiltracja);

-    geny i wektory RNA (terapia genowa, wektory wirusowe);

-    bioinformatyka (tworzenie genomowych/bialkowych baz danych, modelowanie złożonych procesów biologicznych, biologia systemowa);



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Stypendium naukowe w ramach studiów doktoranckich w latach 2006-2010. Laureatka Mazowieckiego Stypen
•V Rachunkowość sarzatfczu Koszty wydziałowe ruchu rozliczane są proporcjonalnie do czasu pracy
Liczba uczestników studiów doktoranckich w latach 2007 -2009 Wydział Stan na
sPRAWOZDANIE REKTORA Liczba uczestników studiów doktoranckich w UMCS wiatach 1993-2005 Liczba
Zyski i straty spółki Komplementariusz i akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do
3.    Uczestnik studiów doktoranckich otrzymuje legitymację doktoranta według
3. Uczestnik studiów doktoranckich jest objęty ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej za 
# wypłacać ir ratach proporcionnimch do czasu trwania obowiązku podatkowego obliczony ir deklaracji

więcej podobnych podstron