1155787090

1155787090



248 G. K. Cwierawa

katorze pierwszy za pomocą zwoju druta, przez który przepływa prąd, wzmocnił jego działanie na igle magnetycznej. Większość uczonych ówczesnych traktowała multyplikator jedynie jako podstawę przyrządu pomiarowego — galwanometra. Jedlik dostrzegł inne możliwości potencjalne przyrządu. Przez zastąpienie w jego części ruchomej magnesu stalowego (igły) elektromagnesem, inaczej mówiąc przez wprowadzenie do schematu przyrządu tego, co później w konstrukcjach maszyn elektrycznych prądu stałego nazwano induktorem, nauczyciel z Gyór osiągnął większy, niż się to komukolwiek przed nim udało, efekt elektrodynamiczny. Innowacja ta miała zasadnicze znaczenie dla dalszych prac przyrodnika węgierskiego.

W latach 1827—1828 Jedlik stworzył podstawowy model aparatu, który nazwał „rotorem elektromagnetycznym”; w aparacie tym elektro-energia dostarczana przez ogniwo galwaniczne przekształca się bezpośrednio w ruch obrotowy. W paragrafie 290 Ordo Experimentorum odkrycie to sformułowane jest następująco: „Jeden przewodnik elektromagnetyczny może być wprowadzony w nieustający ruch obrotowy dokoła innego podobnego elektromagnesu” 1. Po upływie wielu lat rozwinął Jedlik tę lapidarną konstatację w szczegółowy, uzupełniony rysunkami, opis swego aparatu. Opis ten podany jest w liście Jedlika z 12 lutego 1886 r. do członka Węgierskiej Akademii Nauk Hellera, który zbierał materiał do Historii fizyki XIX wieku, wydanej w 1902 r. Cenne, choć spóźnione świadectwo Jedlika odpowiada całkowicie modelom, które po dziś dzień przechowywane są w muzeach węgierskich, w szczególności w Gyór.

Wczesny wariant „rotoru” stanowił miniaturową konstrukcję składającą się z pionowo ustawionej nieruchomej ramki o średnicy 108X63 mm i 13 uzwojeń izolowanego drutu; w ramce osadzony jest poziomy rdzeń elektromagnetyczny, liczący 78 uzwojeń i pełniący funkcję induktora. W swej z lekka wygiętej części środkowej induktor opiera się na osi obrotu, która dolnym końcem przytwierdzona jest do drewnianej, cylindrycznej kolumienki stanowiącej jedną całość z płytą przyrządu. Na górnej powierzchni kolumienki wytoczony jest pierścieniowy rowek, o dwóch przedziałach, wypełniony rtęcią; do rowka opadają swobodne końce obracającego się elektromagnesu przesuwające się po menisku rtęciowym. Tak skonstruowany komutator miał na celu zmianę polarności w elektromagnesie i szeregowe łączenie go z ramą. Za pomocą dwóch zacisków aparat był przyłączony do pary ogniw galwanicznych Hare’a. Rys. 1 przedstawia schemat konstrukcji silnika elektrycznego Jedlika. W latach 50-tych, będąc już profesorem w Peszcie, Jedlik skonstruował jeszcze dwa zmodyfikowane warianty „rotoru elektromagnetycznego”, większych rozmiarów.

Wystarczy zaznajomić się z aparatem Jedlika, by się przekonać, że wynalazek jego to urządzenie elektromagnetyczne o ruchu obrotowym, skonstruowane na Węgrzech o trzy—cztery lata wcześniej niż powstały modele zaprojektowane przez kanonizowanych, że tak powiem, inicjatorów mechanizmu przetwarzającego energię elektryczną w energię mechaniczną. Należy do nich przede wszystkim fizyk amerykański Henry, który skonstruował w r. 1831 pokazowy „silnik elektryczny” typu wahadłowego, oraz profesor uniwersytetu w Padwie, dal Negro, który w tym

1

F e r e n c z y, op. cit., t. 3, s. 94.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Slajd13 (109) Nieciągłości wewnątrz Ziemi Po raz pierwszy potwierdzone za pomocą fal sejsmicznych pr
CCF20090225046 Podwyższoną ciepłotą powierzchni czyjegoś ciała spostrzegamy w trojaki sposób: po pi
248 IV. Badanie funkcji za pomocą pochodnych Wiemy już, że w punkcie x=0 funkcja ta ma pochodną/ (O)
FizykaII64701 643 bdzie .miedź k każdego kubka stoi w połączeniu za pomocą miedzianego druta z cynk
S5001347 W jaki sposób omawia się z dzieckiem trening za pomocą planu punktowego? Ważne jest, by wyj
Zadanie 2/7 Ciężar C przesuwany jest po pionowej prowadnicy za pomocą linki przerzuconej przez
Ładank 3 Tulejka A jest przesuwana po pręcie za pomocą linki przerzuconej przez mały krążek B odległ
infa 2 Zadanie 4. (3 pkt.) Za pomocą metody porządkowania przez wybór uporządkuj liczby tak, aby na
DSC02991 I Pokorni za pomocą języki i policzków    w kęs. który    nas
74483 IMG 76 (2) Silniki ZI mogą być zasilane: •    paliwem płynnym, za pomocą gażnik
Zadanie 5 Tulejka A jest przesuwana po pręcie za pomocą linki przerzuconej przez mały krążek B odleg
Bez nazwy (16) 42 Szkice z filozofii literatury dać ją za pomocą prostych a sprawnych porównań, któ
transformacja 3 Molekularny mechanizm transformacji za pomocą A. tumefaciens VirA przez Etapy: 3.

więcej podobnych podstron