1194638619

1194638619



25

na skrzypcach grał, i jakoby kilku śpiewaków razem śpiewało, reprezentował sam jeden, i jakoby kilkanaście osób wadziło się i biło pospołu”60. Najbardziej spektakularną imprezą zorganizowaną w Paryżu przez Fryderyka Augusta stał się jednak bal, wydany 16 lutego 1715 w salach Hotel de Soissons. Zaproszono ponad 4000 osób, z francuskimi książętami krwi na czele. W trzech salach do tańca grało 42 muzyków, a świetnością stołów i wystroju wnętrz bal przyćmił podobno wszystkie inne paryskie atrakcje karnawału61. Zapewne w bezpośrednim związku z tą imprezą, lutowy numer „Mcrcure” przyniósł też szczegółową relację z iście wschodniego festynu, urządzonego wówczas w Warszawie przez Augusta u62.

Nie ominęły Fryderyka Augusta w Paryżu liczne koncerty organizowane dlań również przez francuską arystokrację. Szczególną gorliwością w tym względzie wyróżniała się księżna Conti, owdowiała córka Ludwika XIV. Urządziła nawet (17 grudnia) jakąś pasterską „comedie italienne de la niusique”, w antrakcie której tańczyli „najpierwsi tancmistrzowic i tanecznice z Opery”63. Markiz de Torcy (4 października) sprowadził z kolei dla królewicza „co najlepsze głosy i instrumenty z kapeli królewskiej”, m. in. śpiewaka Baciniego i skrzypka Du Volle64. Pan dc Saintot (8 października) uraczył swego gościa grą słynnego teorbisty królewskiego Roberta de Visćc65. Królewicz był też stałym gościem księżny du Maine w Sccaux, gdzie miał okazję wziąć udział w 6 spośród jej 16 słynnych Grandes Nuits66. Aż trzy razy przyszło mu oglądać tragedię Allialie Racine’a, ale też widział z pewnością comćdie-Iyrique, Le mariage de Ragonde et de Colin z muzyką J. J. Moureta67 (kapelmistrza księżny) i słuchał kantat z cyklu Les nuits de Sceau N. Bcrniera68. Podczas jednego z wieczorów podziwiał kunszt wielkiego tancerza Jeana Baltona, nie wspominając już o la lentach aktorskich samej księżny, jej rodziny i przyjaciół.

Dopełnieniem teatralnych i muzycznych wrażeń wyniesionych przez królewicza ze stolicy Francji stała się wizyta w St. Cyre. 11 czerwca 1715 wychowanki słynnej Maison Royale Saint Louis, kierowanej przez madame dc Maintcnon, uraczyły go swym popisowym numerem, tj. tragedią Estere, napisaną specjalnie dla tej szkoły przez Racine’a i opatrzoną muzyką przez miejscowego kompozytora J. B. Moreau69. Nic jest wykluczone, iż Fryderyk August miał również okazję zapoznać się z kunsztem zatrudnionego w St. Cyre organisty Louis-Nicolas*a Clcrambeau.

Zobaczywszy i usłyszawszy w Paryżu wszystko, co w zakresie muzyki i teatru oferowało miasto, 15 czerwca 1715 królewicz wyruszył w dalszą tułaczkę. Jechał zatrzymując się na dłuższe postoje w Lille, Dunkierce, Rouen (opery), La Rochelle (koncerty), Rochefort, Bordcaux (komedie i koncert),Tuluzie (Bellerophoni. B. Lully’ego), Marsylii, Grenoble i Lyonie (opera)70. W Lyonie spędził 2,5 tygodnia (specjalnie wydłużając pobyt, by zobaczyć drugą z karnawałowych premier operowych71), po czym pospieszył do ukochanej przezeń Wenecji. Opuścić ją miał dopiero po roku i 5 miesiącach. Trzeci i ostatni pobyt Fryderyka Augusta w mieście dożów trwał bowiem od 9 lutego do początku sierpnia 1717.

W ciągu tego czasu 4 weneckie teatry -S. Giovanni Grisostomo, S. Angelo, S. Moisć oraz S. Fantin - wystawiły co najmniej 15 oper, autorstwa m. in. A. Lottiego, A. Vivaldiego, F. Gaspariniego, C. F. Pollarola, G. Porty, T. Albinoniego72. Fryderyk August musiał widzieć wszystkie grane tam opery, a więc także Ariodante Pollarola, w którym debiutowała Faustina Bordoni, tytułująca się wówczas „serva attuale e virtuosa di camera de) Ser. Elett. Palatino”. Kto wic, czy jej późniejszy angaż na dworze polsko-saskim nie był w jakimś stopniu reperkusją młodzieńczych doznań królewicza.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
osobliwie wyrosły, Mateusz coraz lepiej grał na skrzypcach, Julia, co do dnia rówieśnica naszego kab
img14101 djvu 140 raz niżej. O, tak będziecie śpiewali, jak wam zagram na skrzypca Nauczyciel gra d
Loszki remontowe 24 x 25 1 =600 dm3/d Obsługa 3 x 1501 = 450 dm3/d RAZEM: 9705 dm3/d Średnie do
skanuj0009 (261) Czas na występ! Gdy Piesek będzie śpiewał, ty pokolo
25 3. Na następnej kartce w skoroszycie zbuduj poniższe zestawienia ocen wykorzystując funkcję
Rachunkowość zarządcza (208) Spadek kosztów zmiennych o 25 na jednostkę wyrobu, spowoduje wzrost jed
Sponsorzy6 601 djvu 4I. Wyodrębnianie Mazuróiv. System stosowany na Mazurach na niekorzyść polsko
10. Rom antyczne stereotypy - omówienie i wartościowanie na podstawie analizy porównawczej kilku utw
Obraz (32) 2 CD 5Zabawy na łące Wszystkie dzieci tworzą koło, Razem bawią się wesoło. A muzyka gra t
Slajd10 SOCZEWKI Soczewka - proste urządzenie optyczne składające się z jednego lub kilku sklejonych
page0130 - 129 -6. ZŁOTE OWOCE. Wielki jeden wojownik na wschodnie, uniesiony pychą z kilku przeważn
page0245 Charakter poety. 239 przekształcili w idealizm akosmiczny. Na to zaś, jakoby wierzył w bogó

więcej podobnych podstron