120138402

120138402



na początek choćby najdrobniejsza sumka, ale pamiętajmy o tern, aby w miarę możności, dokładać do niej stale w pewnym oznaczonym czasie to, co bez uszczerbku dla innych potrzeb dołożyć możemy. Ażeby się nie zniechęcić do regularnego odkładania pieniędzy, trzeba sobie uświadomić cel, dla którego się to czyni. A więc n. p. młoda dziewczyna, która dopiero zaczyna pracować ,może swe oszczędności składać z myślą, że pieniądz ten przydać jej się może na wyprawę. Jeżeli jest ktoś w szczęśliwszem położeniu, t. zn. że rodzice wyposażą córkę, niech mimo to składa pieniądze, które wydałaby niepotrzebnie; mogą się one przyczynić do otarcia niejednej łzy, ulżenia nędzy bliźnich, uprzyjemnienia życia sobie i drugim.

Oszczędzać powinniśmy wytrwale, bo tylko przy wytrwałem składaniu pieniędzy, zobaczymy skutek naszego od* mawiania sobie niejednych przyjemności, bez których jednak można się było obyć. Przez wytrwałość w tym kierunku wyrobimy też sobie i w innych sprawach siłę woli, tak bardzo potrzebną każdemu człowiekowi.

Do oszczędności zobowiązany jest każdy człowiek ze względu na dobro własne i na dobro ogółu. Jeżeli bowiem każdy poczuwać się będzie do oszczędności, przyczyni się tern samem do dobrobytu ogółu. Pieniądz składany na książeczkę nie tylko przyniesie nam procent, ale banki, operując nim dalej, ułatwią niejednemu egzystencyę. przyczynią się do polepszenia bytu całego społeczeństwa. W czasach dzisiejszych powinniśmy oszczędzać więcej niż kiedykolwiek. Tylu braci i sióstr naszych cierpi nędzę i głód, tyle dzieci polskich nie ma się czem przyodziać, choruje, umiera wskutek złego lub zupełnego braku pożywienia. Czy nie powinniśmy poczuwać się do niesienia im stale pomocy? Ofiarność społeczeństwa naszego jest wielka, lecz nie wszyscy może jeszcze dają to^ co powinni. Niech więc część naszych oszczędności przyczyni się do ulżenia nędzy naszych braci, a Bóg błogosławić mam będzie i odda nam w dwójnasób, cośmy uczynili dla bliźnich.

POGADANKA.

Pierwsza pogadanka w roku nowym!. Życzę Wam, Siostry kochane, aby był rokiem pokoju, którego pewno wszystkie pragniecie, rokiem powrotu dla Waszych Ukochanych, którzy już może lata całe okropności wojny znoszą. A prócz tego życzyć chciałam, aby ten rok nowy więcej nas jeszcze ze sobą zbliżył i pogłębił zaufanie wzajemne. A tu tymczasem Szan. Redakcya nam śpiewa, że papieru nie ma i wskutek tego numer każdy chudnie o połowę — to i na moją pogawędkę miejsca pewno nie starczy. Ano, trudno, wszystkie pisma zmniejszają swoją objętość, to i my nie lepsze, za to będziemy tern uważniej czytać gazetkę naszą i tern staranniej ją przechowywać, aby korzyść mimo to mniejszą nie była. Ale, ale kochana .stara panno“, mylisz się. przypuszczając, że autorka pogadanek, niby ja, siedzi w Redakcyi! Gdzie mnie tam do tak odpowiedzialnego urzędu. Siedzę sobie w domu i od swojego stolika, który z powodu braku węgli ze stolikiem do szycia przy jednym oknie się tłoczy, gawędzę z Wami. Dziękuję za list i słowa życzliwe kochanej

Ks. KIELCZEWSKI.

Wdzięczność Małki Bożej.

Przedruk wzbroniony.

I.

W drugim tyogodniu adwentowym, w wigilią Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej klęczała pod wieczór w kościele parafialnym w C... młodziutka dziewczyna przed ołtarzem Najświętszej Maryi Panny. Już się wyspowiadała, już pokutne odmówiła modlitwy, a teraz podniosła oko do tonącej w zmrokach w złocistej szaty ubranej Matki Bożej.

„Przeczysta Dziewico4*, modliła się dziewczyna, „Ma-ryo Niepokalanie Poczęta*, tak chętni ebym coś uczynić chciała, aby pokazać, że Cię kocham z całej duszy. Cóż mam zrobić? Jakaż ofiara byłaby małą Tobie? O Matko, Matko, wysłuchaj prośby mojej, tak bardzo jestem gotowa, pokaż mi, naucz>..“

W tej chwili odezwał się zegar na wieży; wybiła szósta godzina. Dziewczyna poruszyła się. „Czas juź‘\ szeptała, „mnszę pójść; matka mówiła, że o szóstej mam być \v> domu. Trzeba się. spieszyć44.

Jeszcze kilka westchnień, jeszcze ostatnie pożegna*

„starej pannie“. Może przy jakiej sposobności bliżej się poznamy. „Stara panna'* w liście swoim przytacza znany jej przykład z życia, który dowodzi, że nie brak u nas ludzi idących w ślady św. Wincentego a Paulo. Tym razem jest to lekarz, dziś już staruszek przeszło 70-letni, znany w Poznaniu a znany i mnie osobiście. I na równi ze „starą panną'* cenię go i szanuję, choć o wielu jego cnotach i zasługach dowie działam się dopiero z jej listu. A jestto w dodatku człowiek bardzo uczony, który przez swą wiedzę zdobywa szacunek, dla imienia polskiego, nawet u obcych!

A teraz, Siostry kochane, mam jednę do Was prośbę. Masz znowu! powiecie, czegóż znów od nas chcą! No, nie lękajcie się niczego zbyt trudnego. Czytałyście pewno w pismach codziennych, że w święto Matki Boskiej, 2-go lutego, urządza komitet osobny trzeci dzień wstrzemięźliwości i ofiary na dochód głodnej braci naszej. Możeścic zauważyły to samo, co i ja, że składek w gazetach jakoś coraz mniej, a nędza i bieda w czwartym roku wojny pewno większa, jak w pierwszym. Dobrze, że komitet przypomina nam znowu obowiązek ofiary, i daje do niej sposobność przez wyznaczenie jednego dnia w roku, w którym każdy choćby i najmniejszy datek złożyć powinien. Wiem, że nie znajdzie się wśród Was ani jedna, któraby się od tej ofiary usunęła; odmówić sobie czegoś będzie,* coprawda, trudno, bo karmelków, łakoci a nawet owocu i tak nie ma. Może jednak tu lub owdzie potrzeba będzie osób chętnych, czy do odbierania składek i ofiar, czy do sprzedaży „Jedniodniówki**. Gdzieby taka potrzeba zaszła, niech nasze „kobiety pracujące * chętnie pospieszą z pomocą, a będzie ofiara czynu, prócz datku pieniężnego. A „Jedniodniówkę" szczególnie Wam polecam. Przeznaczona i skierowana przedewszystkiem do młodzieży, powinna przez młodzież szczególniej być rozchwyta-ną. A napiszcie mi też, Siostry, jak Wam się będzie podobała!    •    A.

PANI ł SŁUŻĄCA.

Powiadają, że kobiety są ciekawe. A ponieważ i ja jestem kobietą, więc sądzicie, że i ja jestem ciekawą? Otóż chętnie się tym razem przyznam (bo zazwyczaj robi się to niechętnie) ale powiem, jakiego to rodzaju jest ta moja ciekawość:    Gdy przeczytam takie wyznanie, jak to owej siostry

z 24 numeru gazetki naszej pod rubryką „Głosy czytelniczek**, to straszhie chętnie chciałabym wiedzieć, jaki też był skutek artykułu; co myślały te wszystkie, co go czytały. I zazdroszczę, jeżeli się tak wolno wyrazić, Panu Bogu, że tak wie wszystko... Ale i my mogłybyśmy choć coś niecoś mieć z tej wiedzy, gdyby tak każda z nas chciała powiedzieć szczerą prawdę, co myślała o przeczytanej rzeczy. Jabym coś zaproponowała: Powiedzmy sobie, jakieśmy myśli miały przy czytaniu wspomnianego powyżej artykułu. Słyszę już, co chcecie odpowiedzieć: Ale ty zacznij! Owszem, najchętniej. Słuchajcie więc:

Doczytawszy go do końca, spostrzegłam, że jest jeszcze dopisek redakcyi. A. pomyślałam, widocznie się redakcyi takiego rodzaju artykuły podobają. Podsłuchuję księdza redaktora, jak myśli:    Takich przydałoby się więcej.

nie Maryi, krótka adoracya Najświętszego i wyszła z świątyni.

Czy prostego posłuszeństwa dla matki domagała się od niej Najświętsza Panna? Być może, bo czwarte przykazanie i spełnienie obowiązków, które nakłada, to wielka i święta rzecz w oczach Boga i Maryi.

Gdy przyszła do domu, polecił jej ojciec, aby zaniosła rachunek za wykonane prace — ojciec był rzemieślnikiem — do miejscowego lekarza. Nie zastała go w domu. Poproszono ją, aby zatrzymała się w poczekalni, dopóty nie wróci.

Siedziało tam już dwóch młodzieńców, których znała z widzenia. Jeden z nich słuchał nauk lekarskich w Berlinie, drugi prawa. Przyszli oczywiście odwiedzić lekarza.

„Nie wierzę44, mówił jeden; „choć Kościół niby tak naucza, nie wierzę, bo wierzyć nic mogę,—to głupstwo44.

A drugi na to:    „Dziwię się twoim słowom. Dla

mnie niema w tern żadnej trudności, według mnie to jasne jak słońce, że wierzymy w Niepokalane Poczęcie Najświętszej Panny44.

,Jakto?‘ł

„Przecież wierzymy, wierzyć musimy, że Matka Boża jest czemś więcej, jak wszyscy inni ludzie. Czyż więc słusznie nie wierzymy także, że Marya nigdy spla-



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
[Hayate]Mahou Sensei Negima vol13 ch110 pg013 A JEGO... GLOS/ NA POCZĄTKU ROZMOWY BYŁ 
polega na tym, żeby obie strony wychodziły z sytuacji zwycięsko, albo żeby nie dochodziło do niej wc
częli pracować nad tern, aby dzieło zostało doprowadzone do końca. „University-men ów" — ludzi
użyte deski okorkowe, wymagają one jednak starannego ułożenia na ziemi, aby dokładnie do niej
LUBIĘ ORTOGRAFIĘ KLASA 2 7 Żaklina Bożena Uzupełnij zdanie, pamiętając o wielkiej literze na pocz
scz24 Ułóż zdania z rozsypanki wyrazowej. Co zauważyłeś? Pamiętaj o wielkiej literze na początku i o
scandjvutmp10b01 li) na to, jak na lato; ale pamiętać o starym ojcu i matce, tego nie było jeszcze
IMG?03 — Wyspa — mówii na początku, niby do siebie wzdychając, ale tak, żeby go inni słyszeli, prowo
SLUB Na poczatku No początku wspólnej drogi czosem mogą boleć nogi i pojawić się nagniotki...
UCZĘ SIĘ PIĘKNIE PISAĆ (52) Rozwiąż krzyżówkę, odczytaj i zapisz hasło. Pamiętaj o wielkiej literze
Co dzień lepiej czytam 2 ZESTAW 2 a m t l o 6. Napisz zdania zastępując rysunki wyrazami. Pamiętaj o
71522 Zdjęcie0714 (3) Dirfci Bakkera - neurepsydi koncepcja nauki czytania • C/ uuraiipuiiir« półkul
1. Ułóż zdanie do każdej ilustracji. Skorzystaj z wyrazów w ramce. Pamiętaj o wielkiej literze na po
29 (236) POSTAWY A ZACHOWANIA 165 Pamiętam, jak na początku roku 1991, zaledwie parę tygodni po nasz

więcej podobnych podstron