1213014977

1213014977



8o


dzących do zbiorników na strychu umieszczonych, które raz po raz wypróżniać należy.

W salach rysunkowych na parterze urządzone ławki amfiteatralnie w formie stopni w ten sposób, ze najwyższy szereg siedzeń jest na równej wysokości z górna krawędzią podłogi, trzeci zas i najniższy zagłębia się znacznie pod podłogę a w środku tego zagłębienia inozna na postumencie dowolnej wysokości, ustawie model żywy lub gipsowy. Przed każdym szeregiem siedzeń znajduje się prosta, silna poręcz, na której rysujący opierają deski do rysowania.

Ogrzanie sal odbywa się za pomocą zwykłvch piecv kaflowych, gdyż ogrzanie centralne powietrzem z powodu znanych powszechnie niedostatków, których uniknąć prawie niepodobna, użyte byc nie mogło a na lepsze ogrzania centralne fundusze nie były obliczone. Właśnie tez wskutek ograniczonych funduszy, niepodobną było, wykonać chocbv najskromniejszej dekoracyi wewnętrznej, starano się jednak sień główną, klatkę schodowa i jej zasklepienie rozwiązać pod względem konstrukcyjnym, tak, izby stworzyć odpowiednie miejsce do dekoracyi czyto zapomocą polichromii czy tez za-pomocą rzezb i zyczyc gorąco należy, aby za inieyatywa kierownictwa Szkoły sztuk pięknych, główne części gmachu pracami uczniów odpowiednio ubrane zostały.

Architektura zewnętrzna jest skromnie traktowana; tło ścian stanowi nietynkowana cegła a części architektoniczne wykonano w celniejszych punktach z ciosu, zresztą zas z wapna kufsteinskicgo. Narożne rezality zakończono dachami kopułowemi z akroteryami w formie gryfów.

Wszystkie roboty wykonane zostały przez miejscowych rękodzielników w sposób tymże chlubę przynoszący i tylko ozdoby lane lub wyciskane z cynku zrobiono według danych rysunków w Berlinie za cenę niedochodzącą z cłem i transportem 5ooo marek, podczas gdy firmy wiedeńskie żądały za ten sam wyrób przeszło 5ooo zł. w. a.

Budowa rozpoczęta w rychłej wiośnie r. 1878, oddana została do użytku w październiku r. 1879, wewnętrzne zas wykończenie budynku nastąpiło w sierpniu roku 1880.

Koszta ogólne wynoszą — rachunki ostateczne nie są jeszcze zamknięte — około 1 1 5,000 zł. w. a. z czego koszta metra kwadratowego zabudowanej powierzchni wypadają na 11S zlr. w. a.

Szczegółowe kierownictwo budowy miał budowniczy p. Stefan Zołdani.

Ma ci ej Morać7 orski.

MALARSTWO DEKORATYWNE

j ze szczegolnein uwzględnieniem miejscowych stosunków

napisał

i

dan cWdowiszewski, architekt.

(Ciąg dalszy).

I

Ta ogólnie zarysowana historya koleji naszych losów, tłomaczy do wysokiego stopnia nasza przeszłość a w części jeszcze i obecny stan artystycznych stosunków, dlatego tez nie potrzebujemy się wstydzie za siebie. Ale inna jest rzecz nic wstydzie się a co innego mniemać, ze obecny stan jest juz wyrazem zupełnej skon-czonosci. Nie wstydzie się znaczy, znalesc zaspokojenie sumienia, uznać błędy przeszłości i starać się ich wystrzegać, porównać dawne stosunki z obecncmi, przyznać w sobie wyzsze, aniżeli niegdyś, poczucie sił żywotnych i starać się choc w części dorównać wymogom, jakie przynosi ze sobą postęp ducha, sztuki, — i wyznawane zasady.

Wspomnieliśmy poprzednio o chwili nadejścia potrzeby reform. Nikt nic zaprzeczy, ze taką chwilą są dla artystycznych stosunków życia obecne czasy a mianowicie z niejednego względu. Znaczenie historyi sztuki jest dominującym wyrazem wieku; jej umiejętne rozwinięcie wprowadziło ruch rewolucyjny w pojęcie historyi politycznej, ekonomicznej i cywilizacyjnej narodów; jej wpływ, dowiedziony na przeszłych cywilizacyach, opanował techniczno-przemysłową edukacyę publiczną; jej osnucie obudziło w każdym narodzie inteligentnym patryotyczne poczucie samodzielnej przeszłości i stało się zarówno źródłem moralnej siły jakotez środkiem do materyalnego wzmocnienia. Oto zasady wyznawane

1 w dzisiejszej cywilizacyi nietylko przez bogate warstwy społeczne, ale przez same organa państwowe. Naród, któryby je poddawał chłodnej i wyrachowanej krytyce przekonań, tkwiących jeszcze jedną nogą w wyobrażeniach przeszłego niedbalstwa, składałby sobie świadectwo nieudolności w rzeczach publicznego gospodarstwa. Wzmocnienie i wzmożenie publicznego dobrobytu drogą wydatków na artystyczne, a w*ięc, jak podobna krytyka mniema powszechnie, zbytkowne dzieła, może się wy-

nieracyonalnych wypadkach, na jakie i u nas są przykłady, bywa rzeczywiście zgubną nieprawdą. Wszakze rozważywszy z rozsądkiem, ze samodzielny przemysł staje w' szranki konkurencyi z innemi przemysłami i nabiera szansy zajęcia zwycięzkiego pola, im się wyżej stara rozwinąć; zwazywszy, ze brak artystycznego przemysłu i sztuki we własnym kraju, pozwala się wprawdzie stroić w cudze piękno i dobro, ale równocześnie każe ubożeć materyalnic na korzyść obcokrajowych artystów; zwazvwszv wreszcie, ze przy tern wszystkiem kraj niema



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSCF3094 Starzenie się to zmniejszenie zdolności do odpowiedzi na stres środowiskowy, które poj
ideową jako wstęp do statutu. Na zakończenie obrad, które w ciągu dwu ostatnich dni odbywały się w n
IMAGE0063 wystosował do nich krótkie i jędrne przemówienie, które, choć po francusku, nie wymagało
po stronie państw centralnych, „uległa i gdybyśmy budowali na wojskach polskich, które walczyły po s
Photo0245 STOPIEŃ 3ZADANIE EH Które z miast po prawej stronie należy w pisać w wolne miejsce w lewym
Photo0245 STOPIEŃ 3ZADANIE EH Które z miast po prawej stronie należy w pisać w wolne miejsce w lewym
Rodzaje elektrod do EEG i sposoby ich połączeń. Elektrody w EEG są umieszczane na specjalnych czepka
Karta pracy: Ikony II Stwórz projekty ikon (symboliki) do umieszczenia na panelu sterowania, które b
Img10245 wu 5 minut na wyszukanie dziecka, które jest najmniej do was podobne i zapisanie odpowiedzi
img159 159 11.1. Analiza syntaktyczna drzew EDT Zwróćmy jeszcze uwagę na dwa ograniczenia, które do
IMGi Narysuj na dole kszłałły, które znajdują się w tej plątaninie. Czy umiesz je nazwać?
„U” piszemy: >    na końcu wyrazów (np. do sklepu, w domu, na strychu) >
KONKURS EKOLOGICZNY PYTANIA 1.    Które ptaki przylatują do nas na wiosnę? ( wróbel,

więcej podobnych podstron