1213015000

1213015000



88

storya społeczeństwa nie może byc w żadnym razie całokształtem bez wciągnięcia w rachubę obydwóch powyższych czynników.

Tymczasem u nas panują dla tego rodzaju badawczej pracy stosunki nieprzychylne w najwyższym stopniu. Naszych artystów i ludzi intelligencyi owładnął

dziwny prąd materyalnych przekonań, wobec których nie może się ostać opinia pracy tchnącej samą pojęcio-woscią, a taką jest właśnie praca nad historyą sztuki, bo nie tchnie bezpośrednim utylitaryzmem.

Z innej strony usposobienie publiczne nie okazuje najmniejszego zainteresowania wynikami usiłowań tego rodzaju; przeszłość obchodzi nas w obrazach, w poezvi ale nie w trwalszych pomnikach charakteru i sławy narodowej, patryotyzm objawia się we wszystkiem innem, tylko nie w przylgnięciu do niezachwianych podstaw narodowego istnienia, jakiemi są wewnętrzne rzeczywiste czynniki rozwoju zwykłego życia.

Nie można w istocie rozstać się stanowczo z przedmiotem pracy »o własnych silach®, nie postawiwszy pytania, czy Włosi, Anglicy, Francuzi a zwłaszcza Niemcy żyją w historycznym jakimś obłędzie i szale, że niemal do każdego budynku z przeszłości, do każdego prawie przedmiotu przemysłu, przeszukują archiwa i biblioteki, aby z nich albo nowe wyczerpać światło mądrego dawnego gospodarstwa albo nową gwiazdę narodowej sławy odnalesc na niebie powszechnego artyzmu. Nic, to nie obłęd. Dzisiejsze piękne świeczniki w stylu niemieckiego renesansu dowodzą, ze to realnie pożyteczny kierunek pracy; dzisiejszy system gotyckiego budowania w dziełach Schmidta i Ferstla, świadczy również za owocnemi wynikami takiej manii badania i miłosnego przylgnięcia do ojczystej przeszłości; znaczenie ślęczeń Yiolet- le- Duca jest dziś chlubą Francyi, dzisiejszy wreszcie zwrot na polu dekoratywnego malarstwa, oparty na historycznych badaniach Sempera, Hittorfa, Kuglera i t. d., jest jedną z najrealniejszych zdobyczv nowszej historyi sztuki. Wobec tego wszystkiego przy chodzi znizyc w pokorze nasze narodowe czoło, i przyznać, ze jeżeli żyjące narody grzebią w swoich wnętrznościach, to naród pogrzebany pozornie a zrzucający z siebie przemocą przybijane z wielu stron wieko trumny, powinien okazywać stokroć więcej objawów swej żywotności, słusznie bowiem powiada Reichensperger, ze naród, który nic zna i nie czci swej przeszłości, nie zasługuje na przvszłosc.

0 USPLAWN1ENIC DRÓG WODNYCH

przez

JANA M A T U L E.

(Ciąg dalszy).

V.

Kanały w Stanach Zjednoczonych Ameryki północnój.

Niemniej pouczającemi są stosunki i ekonomiczne wpływy kanałów Ameryki północne). Pod tym względem zaznaczamy, ze w Ameryce tak samo jak i we Francyi nie istnieją kanały ujęte w pewien związek, lecz większą częsc tychże projektowano i przeprowadzono o wymiarach zastosowanych do stosunków miejscowych, które teraźniejszym wymogom wcale nie odpowiadają. Rozmaitość ich wymiarów jest tak wielka jak i we Francyi, i z tego powodu przy przewozie nietylko z kanału na kanał, ale nawet na jednym i tym samym kanale, nie można się obejść bez zupełnego lub częściowego wyładowywania towarów.

Ka\dy kanał ograniczony li tylko do ruchu za“ lejnego od produkcyi i konsumcyi przyległego okręgu lub miasta, jest w skutek tego odosobnionym i od ogólnego przemysłu odciętym. W tak to niekorzystnem położeniu, musiały kanały te współzawodniczyć z kolejami, których działalność stała się prawie nieograniczona, i które obdarzone monopolami, zorganizowały cały sposób działania odpowiednio szybkiemu rozwinięciu się ruchu w jak najkorzystniejszy sposób, wyzyskując prawie w zupełności materyały i siły robocze.

Użycie tych środków przewozowych wobec opisanego stanu kanałów, musiało wypaść niekorzystnie dla ostatnich; sądzono w ogólności, ze kanały nie mogą mieć tej ekonomicznej doniosłości jaką im przypisują, gdy przeciwnie powodem tego braku rozwinięcia się kanałów byłv przeważnie nienależyte ich wymiary, które, aby ogólne koszta na jak największa ilosc ciężaru przewożonego rozdzielić, spowodowały budowę statków kształtu skrzynkowatego, utrudniającego szybkie poruszanie się. Niedogodność ta zespolona jeszcze z przeszkodami powstałemi przez stosunkowo krótkie zbiorniki kanałowe i wielka ilosc śluz o niedostatecznych wymiarach, stawiła opór skutecznemu wprowadzeniu pary jako siły poruszającej, która mając działać należycie, wymaga smukłego kształtu statku i drogi znaczniejszej długości, czego ani w jednym ani w drugim wypadku osiągnąć nie można było, gdyż i tak juz wązka przestrzeń przeznaczona na statku do ładowania, zmniejszoną jeszcze została przez machinę parowa i skład węgli, wskutek czego statek nie mógł byc odpowiednio swym rozmiarom naładowanym a nadto doznawał częstych przerw w żegludze z powodu wielkiej ilości śluz.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
235 ZASTOSOWANIE MIKROFILMU filmie 2) jest na tyle mały, że nie może być odczytany gołym okiem bez
Raport oceny stanowi własność Organizacji i nie może być udostępniany osobom trzecim bez zgody Organ
IMAG0215 Pracownik nie może być dopuszczony do pracy bez środków ochronny indywidualnej oraz odzieży
Magazyn6601 182 PAKT CZTERECH — PAKT WSCHODNI cyzja nie może być powzięta przez mocarstwa bez pa
skanuj0014 (271) 214    SPOŁECZNOŚCI LOKALNE zidentyfikowanego obszaru, a nie może by
społ inf 12 Społeczeństwo informacyjne nie może być traktowane w kategoriach deterministycznego sta
page0098 88 nie. W istocie życie dla fizyologa, nie może być czem innem, tylko pierwszą przyczyną, t
1. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z
każdym lądowaniu; w żadnym przypadku nie może być to okres krótszy od tego, w którym uznaje się stat

więcej podobnych podstron