130859437

130859437



38 Mieczysław Malewski

ściowo tożsame. Wiedza to uporządkowany zbiór informacji - autorytatywnie stwierdza S. Palka (2010, s. 17).

Całkowicie odmienny pogląd prezentuje B. Gustavsson (2002). Jego zdaniem,

(...) wiedza jest czymś innym i czymś więcej niż informacja. Informacje można pozyskać z komputerów i podręczników; stają się one wiedzą tylko wtedy, kiedy zostaną zinterpretowane, zrozumiane i umieszczone w kontekście (tamże, s. 19).

A zatem wiedza nie egzystuje w boskim „Swiecie Trzecim”. Przeciwnie, ma ona charakter personalny. Wiedza milcząco zakłada istnienie „wiedzącego”. To on musi dopełnić ją rozumiejącą interpretacją, opatrzyć sensami, nadać znaczenie, usytuować w kontekście i - ewentualnie - posłużyć się w działaniu. Z kolei informacja jest bezosobowa, standardowa, potencjalnie instrumentalna i pragmatyczna. Sprawia to, że jest ona potencjalnie gotowa do użycia i nie wymaga od użytkowników dodatkowych operacji intelektualnych. Słowem, informacją są dane, które zostały zorganizowane i zakomunikowane (Castells 2007, s. 33).

Badacze jakościowi z entuzjazmem przyjmują nowe możliwości jakie oferuje technologia sieci, ponieważ stanowią one odpowiedź na metodologiczne potrzeby badań jakościowych - zauważa D. Kubinowski (2010, s. 74). Ale korzystanie z technologii informacyjnych wymaga redukcji wiedzy do informacji. Wyjaśnia to, dlaczego badacze są gotowi odchodzić od szeroko rozumianej, filozoficznie ugruntowanej metodologii i zadowalać się „czystymi” metodami i technikami badawczymi, które można dowolnie zestawiać, swobodnie projektować i arbitralnie wykorzystywać. Dla badań rozumianych jako zbieranie i analiza danych jest to rozwiązanie metodologicznie wystarczające.

Jeżeli technologia sieci preferuje informację, to jej najbardziej optymalną formą jest obraz. P. Sztompka mówi o charakterystycznym dla społeczeństwa ponowocze-snego „zwrocie obrazowym” i utrzymuje, że (...) kulturowa logika ponowoczesności oznacza wypieranie tekstu przez obraz, który zajmuje miejsce centralnej formy kulturowej (Sztompka 2005, s. 12, 16). Ponadto dodaje:

Bogactwo obrazów w naszym codziennym doświadczeniu prowadzi do ukształtowania się nowych form percepcji i wrażliwości, nowej „ składni ” myślenia i postrzegania świata (tamże, s. 16).

Wiedza wyrażana drukiem miała strukturę linearną. Taka forma jej artykulacji wy magała uwzględnienia szerokiego kontekstu interpretacyjnego i ujawniania źródeł pochodzenia. Wymuszała też respektowanie reguł logiki. Sprawiało to, że wiedza generow ała postawy analityczne i krytyczne, zdolne przeobrazić ją w dyskurs. Z kolei obraz przedstaw ia dane w sposób holistyczny. Nie wyklucza to wprawdzie możliwości ich szerokiej i zróżnicow'anej interpretacji, ale zamyka je „w ramach” obrazu. Sprawia, że procesy analityczne mogą być prowadzone wedle reguł oferowanych przez „czyste” metody i techniki badawcze.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
img206 laBlit 1 Proces produkcyjny • Proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym jest to uporządkow
Co to jest baza danych? Baza danych to uporządkowany zbiór danych (informacji), zazwyczaj zorganizow
]Definicje •    Baza danych to uporządkowany zbiór danych, przechowywany w pamię
Obraz cyfrowy Jest to uporządkowany zbiór pikseli w postaci np. macierzy z przypisanymi do nichjasno
dscf2671 Układy miar - Układ jednostek mar to uporządkowany zbiór jednostek utworzony na podstawie u
MOT115 V. SYSTEM MOTYWACJI W PRZEDSIĘBIORSTWIE System motywacyjny to uporządkowany zbiór narzędzi mo
Baza danych to uporządkowany zbiór logicznie powiązanych ze sobą informacji, której zadaniem jest
PODZIAŁKA (ang. scalę) przyrządu pomiarowego - to uporządkowany zbiór wskazów, kresek lub innyc
^ Pojęcie wiedzy W ujęciu szerokim jest to wszelki zbiór informacji i poglądów, przekonań, wierzeń i
Tomasz Slawecki - zawężenie - rejestr publiczny to jawny zbiór informacji o osobach, rzeczach lub pr

więcej podobnych podstron