1155786397

1155786397



68


L.S. Czarnecki

linożąc zatem ostatnie równanie przez kwadrat wartości skutecznej napięcia ||u || f otrzymuje się równanie mocy

(ib)

gdzie

p = imi nłaii. «P - ii»u iubn    ('s)

V/iększa funkcj onalnoóć idei Pryzego w porównaniu z Budeanu tkwi w tym, że wyodrębnia ona składową użyteczną i bezużyteczną ze znacznie bardziej pierwotnej wielkości obwodu, jaką je3t prąd źródła, niż jak w przypadku teorii Budeanu z jego mocy pozornej, która jest tylko pewną umowną cechą źródła. V/ sytuacji gdy wartości skuteczne napięć źródeł i innych urządzeń energetycznych są podyktowane określonymi względami technicznymi i w zasadzie stałe, wszystkie zagadnienia odnoszące się do mocy biernej wynikają w istocie z istnienia bezużytecznej składowej prądu i mogą być analizowane czy rozwiązywane z korzyścią dla przejrzystości już na "poziomie" prądów. Teoria prof. Pryzego wyraża w bardzo matematycznie jasny sposób jakościową ideę istnienia w prądzie składowej użytecznej i bezużytecznej oraz czyni to w sposób elegancki w tym sensie , że nie wymaga użycia dodatkowego aparatu matematycznego, jakim są szeregi Fouriera.

Na tle koncepcji Pryzego logiczna konstrukcja teorii prof. Budeanu nie jest już tak elegancka, gdyż wprowadza moc bierną QB w sposób arbitralny tak, aby wyrażała się wzorem podobnym do wzoru określającego moc czynną, zaś noc deformacji jest jedynie czymś, co wypełnia powstałą w ten sposób lukę między kwadratem mocy pozornej a sumą kwadratów mocy czynnej i biernej Q3^

Prof. Pry ze oponował [4] przeciwko takiemu formułowaniu teorii mocy, w szczególności przeciwko opieraniu definicji mocy na szeregach Fouriera, wskazując między innymi na brak ich zbieżności do funkcji aproksymowanej w otoczeniu punktów nieciągłości, ujawniający się w efekcie Gibssa.

0 tyra, która z tych koncepcji miała zdobyć prawo obywatelstwa w elektrotechnice, a która miała pojsc w zapomnienie, zadecydowała, jak się wydaje, zasada bilansu energetycznego, spełniana jedynie przez moc bierną wg definicji Budeanu, w czym dopatrywano się potwierdzenia jakiejś "fizycznej realności" tej mocy. Spowodowało to, że pomimo wszystkich zalet koncepcji Pryzego bardziej rozprzestrzeniła się w elektrotechnice, także i w polskiej, teoria prof. Budeanu, stając się niemal klasyczną, podawaną w podręcznikach akademickich interpretacją zjawisk energetycznych w obwodach o przebiegach odkształconych. Do pełnego sukcesu idei Budeanu brakowało już tylko rozwiązania zagadnienia minimalizacji mocy pozornej oraz znalezienie metod pomiaru mocy biernej i mocy deformacji.

Usilne próby rozwiązania zagadnień pomiarowych prowadzone były przez szereg lat m.in. przez prof. 3. I. Antoniu'[5, 6], prof. H. Packa [7], orof. J. Sawickiego [q, 9] i autora [l0-12] , natomiast badania nad mini-



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
14 równania i nierów z wartością bzw Równania i nierówności kwadratowe z wartością bezwzględnąLiGrf
8. Natężenie dźwięku jest równe: A.    Ilorazowi kwadratu wartości skutecznej
8. Natężenie dźwięku jest równe: A.    Ilorazowi kwadratu wartości skutecznej
Slajd43 Ponieważ Zatem po pomnożeniu skalarowo obydwu stron równania przez Vj otrzymamy dla i-tego
Slajd16 (143) Politechnika Wrocławska ŁUKI KOŁOWE - parametry Dzieląc strony równań przez cosoo i pr
img088 przez kwadrat charakterystyki amplitudowo-częstotliwościowej iapulsu (prostokątnego). Widno g
IMG435 (3) Dńd«c obie arony równania (6.9) przez Qcosa oraz oznaczając tg a «j otrzymamy; -ig* [lócz
JA3 3€ Dzieląc powyższe równanie przez powierzchnię (A) otrzymujemy:r = //( dudT )
skanuj0052 3 Ostatnim wykrywanym przez nas kationem jest jon Na . Praktycznie wszystkie jego sole są
Metoda rozwiązywania układu równań przez odejmowanie stronami jest zalecana już w szkole, jednak
HWScan00106 Pkl c F F *ki Po L F F0 l2 !■) ceń przez kwadrat 1,5. Dla stałej szerokości

więcej podobnych podstron