1388457349

1388457349



nieważ ich specyfika wybiega już poza temat i zakres książki, jakim jest wypoczynek codzienny, blisko miejsca zamieszkania, wymagają specjalistycznego, osobnego omówienia. Natomiast jako integralne zagadnienie, związane ściśle z planowaniem i urządzaniem terenów rekreacji, omówiono problem przygotowania terenów wypoczynku dla osob niepełnosprawnych, w tym wymagania stawiane dostępnym placom zabaw dla dzieci, ogrodom działkowym bez barier. Tej problematyce poświecono osobny rozdział z uwagi na wieloletnie zaniedbania w tej dziedzinie (wynikające przede wszystkim z braku aktów normatywnych, ale także z braku profesjonalnych opracowań), a wpływające wciąż negatywnie na jakość życia codziennego osób niepełnosprawnych w polskich miastach. Stosunkowo dużo miejsca poświęcono historycznym tradycjom, ponieważ współczesne europejskie zasady kształtowania miejskich terenów wypoczynku mają swoje korzenie w świecie antycznym i były integralnym elementem koncepcji rozwoju miast w kolejnych epokach: średniowiecza, renesansu, oświecenia, w wiekach IX i XX. Ponieważ towarzyszyły wszystkim etapom naszego rozwoju cywilizacyjnego, były zawsze obecne w europejskim środowisku mieszkalnym - wydaje się, że warto o tym pamiętać. Chociażby z tej przyczyny, że Ew tym kontekście bardziej zrozumiała jest potrzeba zachowania obszarów rekreacji w miastach, konieczność ochrony publicznych terenów zieleni przed likwidacją i zabudową - działań rozumianych nie jako wygórowane wymagania i zbytek, - ale oczywiste prawo mieszkańców współczesnych miast do wypoczynku w odpowiednio zagospodarowanym, bezpiecznym, dostępnym, pięknym i zdrowym środowisku.

Książka powstała w oparciu o studia teoretyczne i badania terenowe przeprowadzone pod kierunkiem autorki w ramach grantu DS. 114 Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, realizowanego w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie (w latach 2008 - 2010). Publikacje AWF Warszawa można nabyć w punkcie kserograficznym na terenie uczelni, w gmachu głównym (ul. Maiymoncka 34, Warszawa, tel. 22 834-04-31 wew. 274); zamówienia można również składać pod adresem mailowym leldaT4 wp.pl.

Klient instytucjonalny może kupować książki i czasopisma u wydawcy. Zamówienia należy przesyłać na adres mailowy magazvn@awf.edu.pl. kontakt telefoniczny: Ewa Druzda, tel. 22 834-04-31 wew. 238.

Źródło: Anna Pawlikowska-Piechotka, korespondencja nadesłana 04.03.2013

Opolszczyzna w wielu smakach


Opolszczyzna w wielu smakach: skarby dziedzictwa kulinarnego: 2200 wypróbowanych i polecanych przepisów na przysmaki kuchni domowej / wybór i oprać. Andrzej Hanich. - Opole: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi: Wydawnictwo Press&Media, 2012. -768 s.: il. (w tym kolor.); 31 cm. ISBN 978-83-60455-50-0 (UMWO); ISBN 978-83-935747-1-1

2200 przepisów zebrał od mieszkańców Opolszczyzny i spisał w książce kucharskiej ks. prof. Andrzej Hanich, historyk Śląska. Zdaniem autora kuchnia opolska to dziś tygiel smaków stworzony przez Ślązaków, kresowian i opolan - podróżujących czy migrujących za pracą.

Jak powiedział PAP ks. prof. dr hab. Andrzej Hanich, proboszcz w Prószkowie pod Opolem, każdy z 2200 przepisów, które znalazły się w książce kucharskiej „Opolszczyzna w wielu smakach. Skarby dziedzictwa kulinarnego” polecili wymienieni z imienia i nazwiska oraz miejsca zamieszkania opolanie. Byli wśród nich parafianie autora, przyjaciele i znajomi, ale też gospodynie z innych parafii, członkinie kół gospodyń wiejskich z regionu, a nawet przedstawiciele kół łowieckich.

Wśród osób, które polecały domowe specjały byli ludzie, którzy przekazali po kilka receptur, i rekordziści - jak siostra Judyta Irena Marszol, franciszkanka szpitalna z Opola - która spisała ponad 500 przepisów. Ks. Hanich przepisy gromadził dwa i pół roku, jeżdżąc po całym regionie.

„W sumie udało się zebrać kilka tysięcy receptur. Potem z pomocą kilku znajomych fachowców wybraliśmy ich do publikacji mniej niż połowę” - opowiedział ks. Hanich.

Książka kucharska ks. Hanicha, licząca prawie 800 stron, podzielona została na trzydzieści rozdziałów. Znalazły się w niej przepisy na przekąski, zupy, potrawy z mąki, dania z drobiu, dziczyzny, wołowiny, ryb a nawet grzybów czy jajek aż po ciasta, desery, przetwory i nalewki oraz dania na Boże Narodzenie i Wielkanoc.

Wśród potraw spisano np. ponad dwadzieścia przepisów na chłodniki - m.in. z ogórkiem, wiśniami czy botwinką - po kilkanaście na chleby, pierogi, kotlety, pieczenie, pasztety czy gołąbki. Są też receptury na domowe majonezy i konfitury. Prócz tych na tradycyjne śląskie kluski czy rolady zawarto też przepisy na dania, które przywieźli po wojnie na Opolszczyznę kresowianie, albo które przez lata do domów zwozili opolanie wyjeżdżający za pracą za granicę czy po prostu podróżujący po świecie.

4



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
fotografowanie architektury2 Jak Już powiedzieliśmy temat główny należy wydobyć z obrazu ,*i4
scan0005 (69) Historia farb akrylowych jest krótka, a jednak za ich pomocą powstało już wiele wspani
IMGE43 216 Janusz Mucha się ziczynajj uznania ich specyficznych potrzeb, problemów, preferencji, spo
skanowanie0006 6 XVIII jest językiem rodzimym) i ich kompetencji językowej. Według współczesnych opr
224 KAZIMIERZ TWARDOWSKI nas prowadzi właściwie już poza etykę i o którym tu musimy wspomnieć, a dot
Program dla dzieci: temat zakres termin Materiały "Zawód -Weterynarz" -kto to
img008 znane są już ich rozwinięte stadia końcowe, niezależnie od tego. jak owocne jest spojrzenie w
342 Mary Douglas ich specyficznego stylu życia. Zasady indywidualistów i hierarchików znajdują się w
zmian w przepisach prawa i prawidłowego ich stosowania odnośnie zagadnień objętych ramowym zakresem

więcej podobnych podstron