1464646773

1464646773



DROGI SZERZENIA SIĘ ZAPALEŃ

Zapalenia powierzchowne dłoni. Napięta skóra (..konstrukcja materaców a"")utrudnia ich rozprzestrzenianie. Obrzęk jest możliwy tylko w ograniczonym stopniu; stąd większe obrzęki występuj;) wówczas na grzbiecie ręki. Obrzęk ten może być następstwem procesu toczącego się po stronie dłoniowej.

Zapalenia w głębszych warstwach dłoni. Rozprzestrzeniają się wzdłuż ścięgien w kierunku palców albo przeciwnie: na dłoniową (przednią) powierzchnię przedramienia.

Flcgmona V (gr. phlcgmone= ropownica). Pochew ki ścięgien są idealnymi przestrzeniami do szerzenia się procesów zapalnych. Ropień w okolicy końca paluszka (opuszki) może przebić się do pochewki ścięgna i szybko przejść na staw. Z kciuka i palca małego ropowica szerzy się pochewkami ścięgnistymi do pochewki kanału nadgarstka, skąd stan ten rozprzestrzenia się dalej. W kanale nadgarstka leżą w bezpośredniej bliskości pochewki ścięgniste kciuka i zginaczy palców.. Zazwyczaj są one ze sobą połączone. Ropowica może przejść na sąsiednie ścięgna, kierując się do palców. W ten sposób ropowica z kciuka przenosi się na palec mały. a nic na palce 2-4. ponieważ ich pochewki nie mają łączności z. pochewką kanału nadgarstka.

Grzbiet ręki W luźnej ubogiej w tłuszcz tkance podskórnej grzbietu ręki procesy zapalne szeizą się szybko. Skóra może bardzo szybko obrzęknąć. Stan zapalny może przejść na przedramię. Należy zauważyć, że pochewki ścięgniste na grzbiecie na grzbiecie ręki znajdują się tylko na wysokości stawu promicniowo-nadgarstkowego.

RĘKA PRZYSIĘGAJĄCA- w razie uszkodzenia n. medianus wypada czynność zginaczy w stawach między paliczkowym bliższym i dalszym palca wskazującego, palca środkowego, a także w stawach kciuka Natomiast palce 4 i 5 mogą być zginane za dzięki zachowanej funkcji n.ulnaris (łokciowa część zginacza palców głębokiego). Na skutek przewagi antagonistów trzy pierwsze palce są wyprostowane w stawach międzypaliczkowych. może to przypominać rękę w geście przysięgi. Czynność w stawach między paliczków \ eh może być jednak zachowana dzięki mm. między kostnym (ewentualnie kłębu kciuka ). unerwionym przez n.ulnaris. przy porażeniu nerwu pośrodkowego występują zaburzenia czucia, które obejmują dłoniową powierzchnię- 3.5 palca licząc od kciuka.

Laicy okaleczają się cięciami poprzecznymi w okolicy bruzdy zgięcia dłoniowego. Zanim dotrze się do tętnicy, poza ścięgnami mięśni przecina się także- wskutek położenia poy\ierzchoy\nego n medianus. Jest to bardzo bolesne. Dlatego niektóre próby samobójcze są przerywane po uszkodzeniu n. pośrodkowego.

RĘKA SZPON IASTA-W razie uszkodzenia n ulnaris wypada czynność mięśni między kostnyeh i od strony łokciowej czynność połowy mm glistowatych. Mięśnie te zginają w stawach bliższych palce 2-5 i prostują w stawach międzypaliczkowych środkowych i dalszych. Przy wypadaniu ich czynności przeważa napięcie antagonistów . Stawy między paliczków e bliższe są wyprostowane, dalsze-zgięte. Kciuk jest odwiedzony i odprowadzony.

Zaburzenia czucia obejmują półtora palca po stronic dłoniowej oraz dwa i pól palca od strony grzbietowej (licząc od małego palca). Najczęstszą przyczyną uszkodzenia n łokciowego są urazy mechaniczne. Niekiedy w grę wchodzi działanie mikrourazów w okolicy bruzdy łokciowej, gdzie nerw przebiega w specjalnym kanale Może on wtedy podlegać powolnemu uszkodzeniu np. pizy niewłaściwej pozycji kończyn pizy pracy.

RĘKA OPADAJĄCA -Przy porażeniu n radialis wypadają wszystkie czynności mięśni będących prostownikami grzbietowymi stawów ręki. Jeżeli rękę trzyma zwróconą (nawróconą), to opada ona wiotko w zgięciu dłoniowym. Pizy porażeniu prostowników zaburzone jest także zaciskanie dłoni w pięść. Zginacze palców przebiegają po stronic zginania ponad 3 lub 4 stawami. Silą ich skurczu nic wystarczy jednak do zgięcia reki we wszystkich stawach . Dlatego przy zamykaniu dłoni w pięść dochodzi do napinania także mięsni leżący cli grzbietowo . co zapobiega ..aktywnej niewydolności zginaczy palców". Przy porażeniu n. promieniowego stwierdza się brak napięcia mięśni leżących grzbietowo. Aby można było utrzymać rękę w bierny ni napięciu grzbietowym . stosuje się w takich przypadkach ..szynę utrzymującą napięcie grzbietowe .'/.. powodu uszkodzenia wszystkich prostowników staw łokciowy nic może być prostowany aktywnie Zaburzenia czucia są niestale i dotyczą głównie grzbietowej powierzchni 1-111 palca. Przyczyną porażenia nerwu promieniowego jest najczęściej uraz. mechaniczny. Niekiedy występuje ono na skutek niedokrwienia nerwu u osób śpiący cli w niewygodnej pozycji, zwłaszcza pijanych.

PORAŻENIE n. tmisculoculaneus (nerwskórnomieśniony)

Z powodu zaniku obydwu zginaczy znacznie ograniczone jest zginanie w stawie łokciowym (nic jest ono zupełnie zniesione . kiedy mięśnie przedramienia są zaopatrywane przez nie uszkodzony //. radialis i n. medialis)

Ruch supinacji jcsl ograniczony.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0009 (88) —r~«*u; I y    i. Możliwe drogi szerzenie się wirusa WZW typu B 1.
Podziemny dział wodny •    Drogi przemieszczania się wody pod powierzchnię teren
5 (986) 14 Irena Bojerowa II. Drogi szerzenia się wpływów 1.    Nabożeństwa i inne cz
Drogi szerzenia się nowotworów złośliwych Naciekanie miejscowe Droga krwiopochodna Droga układu
Epidemiologia chorób zakaźnych i niezakaźnych. Drogi szerzenia się zarazków i
DSC00458 (16) Drogi szerzenia się drobnoustrojów: personel medyczny nosiciele, skóra rąk), niej
DSC00477 25 W ocenie powierzchni oparzeń u dzieci, stosuje się zasadę, że powierzchnia dłoni dziecka
DSC09148 (2) Drogi szerzenia się zakażenia O Inhalacyjna ■    Paciorkowce • Wiru
DSC09148 (2) Drogi szerzenia się zakażenia O Inhalacyjna ■    Paciorkowce • Wiru
P1230170 Przerwanie dróg szerzenia się zakażeń Drogi szerzenia się zakażeń wywołanych przez zarazki
65627 P1230148 Drogi szerzenia się zakażenia *    Kontaktowa *    Inha
P1230147 Drogi szerzenia się zakażenia Drogi szerzenia się zakażenia choroby zakaźnej zależą od

więcej podobnych podstron