1492316748

1492316748



Fetyszyzm w kontekście nowoczesności 211

Drugim było wyniesienie przez Alfreda Bineta i Richarda von Kraffta--Ebinga fetyszyzmu do rangi modelowej perwersji. Kwestię tę szybko przejął Sigmund Freud i kontynuatorzy jego myśli nadający temu zjawisku status podstawowego pojęcia w analizie nowoczesnego podmiotu.

Bóhme zwraca uwagę czytelnika także na istotne koncepcje z początku XX wieku. Wykazuje, że poprzez połączenie takich dziedzin, jak religioznawstwo, etnologia, sztuka, ekonomia polityczna i socjologia, a także nauki o seksualności i psychoanaliza, można stworzyć teorię nowoczesności, której podstawą będzie fetyszyzm. Właśnie takie myślenie staje się kluczowym punktem jego rozważań na temat tego okresu.

Książka niemieckiego badacza składa się z czterech części. W pierwszej z nich autor stara się wprowadzić czytelnika do świata rzeczy poprzez zaprezentowanie różnych ich koncepcji funkcjonujących w obrębie filozofii, etnologii, antropologii i badań kulturowych.

W części drugiej Bóhme prezentuje koncepcje fetyszystyczne występujące w religii i etnografii, będące swoistym przeglądem na przestrzeni wieków. Autor skupia się na ukazaniu ich obecności i ról, jakie odgrywały one przez kolejne lata. Mamy tu przykłady dotyczące przedstawiania i czczenia idoli przez pogan, krytykowane w Biblii oraz przez ojców Kościoła, ale i chrześcijańskie fetysze w postaci obrazów i relikwii świętych pojawiające w kolejnych wiekach. W tym rozdziale Bóhme pokazuje także fetysze w kontekście magii i etnografii na przykładach portugalskich kronik pochodzących z wypraw ko-lonizatorskich, odwołujących się do plemion prymitywnych. Skupia się on następnie na ukazaniu teorii fetyszyzmu od czasów oświecenia aż do wczesnego wieku dziewiętnastego. Warto wymienić tu takie nazwiska, jak Charles de Brosses, Hermann Andreas Pistorius, Philipp Christian Reinhard oraz Christoph Meiners i Augustę Comte.

Bóhme pisze także o procesach i koncepcjach teoretycznych, które doprowadziły do narodzin etnologii. Posługuje się przykładami zaczerpniętymi z prac pięciu teoretyków: Maksa Mullera, Theodora Waitza, Edwarda B. Taylora, Adolfa Bastiana oraz Fritza Schultzego. Odnoszą się one głównie do ludów prymitywnych i ukazują różne koncepcje funkcjonowania fetyszy w kulturach mniej rozwiniętych. Następnie rozwija on problem magii i nowoczesności, zaczynając od przedstawienia teorii Marcela Maussa i Aby’ego Warburga i ukazując przez nie funkcjonowanie fetyszy i idolatrii w komunizmie.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Fetyszyzm w kontekście nowoczesności 209 kulturowym pojęcie fetyszyzmu zrodziło się i do niego najmo
Fetyszyzm w kontekście nowoczesności 213 historii, u przednowoczesnych wyznawców zabobonów, u
skanuj0011 (241) symbolistów rosyjskich, rozwijane było późniflj przez Valery’ego i Rilkego, najpełn
page0629 621Słowacy — Słowacki sięwzięcie było przyjęte przez znaczną liczbę spółziomków bardzo zimn
nia nie było najlepiej.Przez cały okres od 1923 r. władza miejska zmuszona była opłacać należność za
Kolejnym postępem w rozwoju kotłów parowych było wprowadzenie przez Babcocka &Wilcoxa w 1946 rok
S PR a reklama Public relations było traktowane przez niektórych przedsiębiorców jako działalność
133 ROZMOWY brzmi dosyć zaskakująco w kontekście nie tak dawno temu wyrażonej przez pana opinii, że
Ottona Spaziera z roku 1836. Przyczyną artystycznego niepowodzenia tej wersji było zachowanie przez
MWSnap004 Dobrane towarzystwo: Stepinac, później wyniesiony przez Jana Pawła II na ołtarze, w otocze
Zjednoczonych było inicjowane przez osoby związane zawodowo z public relations Grupy odbiorców e - P
42386 MWSnap004 Dobrane towarzystwo: Stepinac, później wyniesiony przez Jana Pawła II na ołtarze, w
BEZNA~21 Rozwiązanie. Wskutek tego, że źródło prądu było włączone przez 1 s obwód znajdował się w st

więcej podobnych podstron