1531834474

1531834474



<8>


Informatyka +

Ćwiczenie 4. Napisz i uruchom samodzielnie program do wydawania reszty metodą zachłanną. Możesz się wzorować na naszym rozwiązaniu podanym powyżej. Wykonaj swój program dla kwot wymienionych w ćwicz. 3. Porównaj wyniki otrzymane w arkuszu i otrzymane za pomocą swojego programu.

Ćwiczenie 5. Posługując się swoim programem spróbuj obliczyć, jak zostanie wydana kwota 1234.56. jak zakończyło się wykonywanie Twojego programu? Czy potrafisz wytłumaczyć, co się stało? Otóż podana kwota zamieniona na grosze jest większa od największej liczby typu integer (czyli największej dodatniej liczby całkowitej), jaka może być zapisana w komputerze - jest nią 32767. Można pozbyć się tego ograniczenia na wielkość kwoty deklarując zmienną kwota _ int jako longint, czyli jako długą liczbę całkowitą. Wtedy będzie ona mogła przyjmować wartości do ponad 21 milionów (niewiele jest okazji, by wydawać tak duże reszty!). Zmodyfikuj odpowiednio swój program.

Ciekawi nas teraz, czy wydawanie reszt algorytmem zachłannym zawsze gwarantuje, że otrzymamy najmniejszą liczbę banknotów i monet. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od rodzajów nominałów, którymi dysponujemy.

Nominały większości walut na świe-Ćwiczenie 6. Przypuśćmy, że Mennica Polska wypuściła cie nie są przypadkowymi liczbami, na rynek dodatkową monetę dla hazardzistów o nominale Zostały one tak wybrane, by sprze-21 groszy. Podaj przykłady reszt (kwot), dla których algo- dawcy dysponujący dostatecznym rytm zachłanny wydawania reszty za pomocą polskich mo- zasobem monet mogli stosować me-net, powiększonych o ten nominał nie zapewnia, że każ- todę zachłanną do wydawania reszt dą resztę otrzymamy w postaci najmniejszej liczby monet? w postaci najmniejszej liczby banknotów i monet.

Dotychczas zakładaliśmy milcząco, że w kasie jest dostateczna liczba monet każdego nominału. Okazuje się jednak, że jeśli brakuje niektórych monet, to w algorytmie zachłannym mogą nie być tworzone reszty złożone z najmniejszej liczby monet. Rozwiąż następne ćwiczenie.

Ćwiczenie 7. Przypuśćmy, że w kasie zabrakło nagle monet o nominałach 10 i 5 groszy. Znajdź przykłady kwot, które w tym przypadku nie będą utworzone przez algorytm zachłanny z najmniejszej możliwej liczby banknotów i monet.

Powyższe przykłady pokazują, że to, czy zestawy monet tworzone przez algorytm zachłanny zawierają najmniejszą ich liczbę, zależy od dostępności nominałów, czyli zależy od danych, a zatem stosowana metoda nie daje najlepszych rozwiązań we wszystkich przypadkach. To jest niestety charakterystyczna cecha wielu algorytmów zachłannych.

Ćwiczenie 8. Monety i banknoty amerykańskie mają nominały w centach: 1 (penny), 5 (nickel), 10 (dime), 25 (ąuarter), 50 i w dolarach: 1,2,5,10,20,50,100,200,1000.

■    Zmodyfikuj swój program do wydawania reszty tak, aby z jego pomocą można było tworzyć reszty dla kwot w dolarach i centach.

■    Przypuśćmy, że w kasie brakło nagle pięciocentówek. Podaj przykład reszty, której algorytm zachłanny nie utworzy w tym przypadku z najmniejszej liczby banknotów i monet.





Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Wstęp Do Informatyki - Ćwiczenia - lezyk ADA Zajęcia 1: Program zajęć ■    11:
Wstęp Do Informatyki - Ćwiczenia - lezyk ADA Zajęcia 1: Program zajęć ■ 4: Instrukcja warunkowa
WAPRO PPK 365 Pracownicze Plany Kapitałowe Samodzielny program do obsługi I zarządzania
Otwarte formaty dokumentów i ich znaczenie przy wymianie informacji Write, arkusz kalkulacyjny Cale,
dokumenty442 INFORMATYKA 2 - Ćwiczenie 5 c) Użycie metody Rungego-Kutty do rozwiązania równania
ANSI C 6 7 WEJŚCIE I WYJŚCIE_______ Ćwiczenie 7.5. Napisz na nowo program kalkulatora przyrostkowe
IMAG0017 (3) 1 Zrób schemat blokowy, napisz i uruchom program do obliczania sumy podawanych przez uż
Barbara DębskaZakład Informatyki Chemicznej, Politechnika Rzeszowska Program do zrealizowania Podcza
SYSTEMY INFORMATYCZNE WSPIERAJĄCE ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE 15 włączyć do treningu sztabowego (ćwiczenia
TREŚCI PROGRAMOWE Forma zajęć - ćwiczenia Liczba godzin Ćw. 1 Wprowadzenie do
3 3 Wydział Transportu PW Laboratorium z informatyki sem.II. ćw. 3 Materiały pomocnicze do ćwiczenia
Informacje ogólne ABBYY FineReader 10 Home Edition to łatwy w użyciu program do konwertowania zeskan
Ćwiczenie 1. Wstęp.Uruchomienie prostej aplikacji terminalowej. Propozycja programów

więcej podobnych podstron