1800320395

1800320395



Strona 20


STRATEGIA ROZWOJU GMINY KAMIENIEC ZĄBKOWICKI NA LATA 2012 - 2020

Wzgórza Niemczańsko - Strzelińskie (332.14) są najrozleglejszą i najbardziej zróżnicowaną częścią Przedgórza Sudeckiego o łącznej powierzchni około 1140 km2. Zbudowane są z różnych skał magmowych i metamorficznych. Miejscami występują kaolinowe zwietrzeliny skał podłoża, w obniżeniach zaś trzeciorzędowe iły. W ukształtowaniu powierzchni zaznaczają się pasma wzniesień i obniżeń, wykorzystywanych przez dopływy Odry: Slężę i Oławę od strony południowej oraz Nysę Kłodzką od strony wschodniej. W związku z taką konfiguracją terenu wyróżniono liczne mikroregiony (Walczak, 1970), z których jeden - Wysoczyzna Ziebicka obejmuje wschodnie rejony gminy Kamieniec Ząbkowicki. Wysoczyzna Ziębicka jest szerokim garbem o przeciętnej wysokości 260 - 300 m n.p.m., położonym na północ od Obniżenia Otmuchowskiego, zbudowanym na powierzchni ze zdenudowanych materiałów plejstoceńskich (morenowych i kemowych), zalegających na jeziornych iłach mioceńskich. Na terenie gminy Kamieniec Ząbkowicki znajduje się najbardziej wysunięty na południowy - zachód fragment Wysoczyzny Ziębickiej. Na północny - wschód od wsi Pomianów Górny znajduje się bezimienne wzniesienie o wysokości 341,2 m n.p.m., będące najwyżej położonym punktem Wysoczyzny Ziębickiej na terenie gminy.

Obniżenie Otmuchowskie (332.16) jest zapadliskiem tektonicznym o powierzchni około 290 km2, które wykorzystuje Nysa Kłodzka w swym środkowym biegu. Szerokie dno doliny zajmują pola uprawne i łąki, częściowo zalane po utworzeniu zbiorników retencyjnych: Jeziora Otmuchowskiego, Jeziora Nyskiego (Głębinowskiego), „Kozielno” i „Topola”. Obniżenie ma charakter rynny o szerokości od kilku do około 10 km. Na terenie gminy Kamieniec Ząbkowicki położone jest na wysokości od około 216 do max. 308 m n.p.m. (wzniesienie pomiędzy Kamieńcem Ząbkowickim a Byczeniem). W południowo - wschodniej części gminy znajduje się środkowy, najwęższy fragment Obniżenia Otmuchowskiego, wcinającego się pomiędzy Przedgórze Paczkowskie a Wysoczyznę Ziębicką. Jest to wydzielony mikroregion Doliny Nvsv. Północna i zachodnia część gminy to mikroregion Kotliny Ząbkowickiej. Obszar ten nieznacznie wznosi się w kierunku krawędzi Gór Bardzkich i jest rozcięty stosunkowo płytkimi dolinami cieków wodnych.

Przedgórze Paczkowskie (332.17) po stronie czeskiej nazwane Źulovskś pahorkatina, znajduje się na południe od Obniżenia Otmuchowskiego i przylega do Gór Złotych i Bardzkich. Zbudowane jest z granitu, który po stronie czeskiej koło miasta Źulova tworzy interesujące wietrzeniowe formy skalne. Po stronie polskiej na powierzchni zalegają żwiry i piaski z okresu deglacjacji zlodowacenia odrzańskiego. Całość mezoregionu obejmuje powierzchnię około 240 km2, z czego około 130 km2 po stronie polskiej. W południowej części gminy Kamieniec Ząbkowicki znajduje się jedynie jego północno - zachodni kraniec, położony na przeciętnej wysokości od 230 do 300 m n.p.m.

Sudety Środkowe (332.4) pod względem geologicznym przedstawiają strukturę nieckowatą, której oś przebiega zgodnie z ogólnym kierunkiem zrębu sudeckiego z północnego - zachodu na południowy - wschód. We wschodniej części Sudetów Środkowych pojawiają się hercyńskie struktury fałdowe, które wchodzą w skład Gór bardzkich i są ścięte uskokami, prostopadłymi do ich biegu. Dyslokacje wytworzyły w trzeciorzędzie zapadlisko zwane rowem Nysy, które dało początek Kotlinie Kłodzkiej, oddzielającej Sudety Środkowe od Wschodnich.

Góry Bardzkie (332.45) są orograficznym przedłużeniem Gór Sowich, od których dzieli je Przełęcz Srebrna, ale w przeciwieństwie do nich są zbudowane ze sfałdowanych w orogenezie hercyńskiej skał paleozoicznych: zlepieńców, piaskowców kwarcytowych i łupków - kambryjskich, sylurskich i dolnokarbońskich, a także skał pochodzenia wulkanicznego. Kierunek fałdowań przebiega w poprzek do rozciągłości gór, wyznaczonej przez trzeciorzędowe uskoki, co sprawia, że mimo stosunkowo niewielkich wysokości bezwzględnych rzeźba terenu jest dosyć urozmaicona. Góry Bardzkie przecina antecedentny przełom Nysy Kłodzkiej. Góry Bardzkie mają około 20 km rozciągłości i od 6 do 10 km szerokości, zajmując powierzchnię około 160 km2. Góry Bardzie zajmują jedynie



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Strona 11 STRATEGIA ROZWOJU GMINY KAMIENIEC ZĄBKOWICKI NA LATA 2012 - 2020 1.3. Klimat. Klimat gminy
Strona 12 STRATEGIA ROZWOJU GMINY KAMIENIEC ZĄBKOWICKI NA LATA 2012 - 2020 TABELA 2: Temperatura pow
Strona 13 STRATEGIA ROZWOJU GMINY KAMIENIEC ZĄBKOWICKI NA LATA 2012 - 2020 TABELA 5: Średnie miesięc
Strona 14 STRATEGIA ROZWOJU GMINY KAMIENIEC ZĄBKOWICKI NA LATA 2012 - 2020 TABELA 7: Prędkość wiatru
Strona 15 STRATEGIA ROZWOJU GMINY KAMIENIEC ZĄBKOWICKI NA LATA 2012 - 2020 biorą fragmenty następują
Strona 16 STRATEGIA ROZWOJU GMINY KAMIENIEC ZĄBKOWICKI NA LATA 2012 - 2020 5 m n.p. rzeki, natomiast
Strona 17 STRATEGIA ROZWOJU GMINY KAMIENIEC ZĄBKOWICKI NA LATA 2012 - 2020 TABELA 8: Gmina Kamieniec
Strona 18 STRATEGIA ROZWOJU GMINY KAMIENIEC ZĄBKOWICKI NA LATA 2012 - 2020 TABELA 9: Gmina Kamieniec
Strona 19 STRATEGIA ROZWOJU GMINY KAMIENIEC ZĄBKOWICKI NA LATA 2012 - 2020 Rodzaj kopaliny: ż - żwir

więcej podobnych podstron