1869685739

1869685739



16


Karolina Górniak

stach, które opierają się lekturze w duchu dekonstrukcji, ale nie można ich już nazwać modernistycznymi. To odpowiedź na potrzebę nowego określenia statusu języka poetyckiego oraz miejsca autora i czytelnika w warunkach, gdy na literaturę coraz silniej oddziałują nowe media. Perloff mówi tu o poezji powstałej za pomocą innych, to jest nie tradycyjnych środków przekazu i analizuje najbardziej wybitne, jej zdaniem, przykłady takich tekstów: od Pasaży Waltera Benjamina, poprzez eksperymenty konkretystów brazylijskich, „operę” Shadowti-rne Charlesa Bernsteina, asamblaż poetycko-autobiograficzny The Midnight Susan Howe, poezję autorów egzofonicznych (to znaczy dwujęzycznych), aż po hiperrealistyczny poemat Traf-fic Kennetha Goldsmitha (będący transkrypcją komunikatów drogowych). Amerykańska badaczka - od lat wierna metodzie close reading1 2 - starała się znaleźć nową propozycję interpretacyjną dla tej literatury.

Najnowsza książka Perloff nie jest jeszcze przetłumaczona na język polski, ale najważniejsze punkty jej koncepcji zostały już przybliżone polskim czytelnikom'1. Warto jednak zasta-

1

   Close reading to metoda dogłębnego i całościowego czytania tekstu. Opiera się ona na dokładnej analizie semantycznej dzieła (zarówno części, jak i całości) i uwzględnia intencję tekstu. Perloff modyfikuje ten model interpretacji i proponuje tzw. differential reading (,,różnicujące czytanie”), które uwydatnia to, co w tekście jest niejednoznaczne i heterogeniczne — por. M. Perloff, Zróżnicowane czytanie, tłum. T. Cieślak-Sokołowski,

„Wielogłos” 2011, nr 1 (9), ss. 123-124.

2

   W języku polskim ukazała się dotychczas tylko jedna książka Marjorie Perloff - eadem, Modernizm XXI wieku: „nowe”poetyki, tłum. K. Bartczak, T. Cieślak-Sokołowski, Kraków 2012. Warto jednak zwrócić uwagę na szereg artykułów: eadem, Zróżnicowane czytanie...-, eadem, Pound/ Sterens: czyja era?, tłum. J. Fiedorczuk, „Literatura na Świecie” 2000, nr 12; eadem, „Nadać kształt”. Williams i wizualizacja poezji, tłum. M. Wiśniewski, „Literatura na Świecie” 2009, nr 1/2; eadem, Poezja po L=A=N=G=U=A=G=E. Innowacja jako źródło cierpień (teoretycznych), tłum. M. Werbanowska, „Literatura na Świecie” 2010, nr 11/12.

Więcej na temat metod interpretacyjnych Perloff - por. T. Cieślak-Sokołowski, Jak czytać współcześnie współczesną poezję? Kilka uwag o strategii krytycznej Marjorie Perloff, „Wielogłos” 2011, nr 1; J. Tabaszewska, Nieoryginalna ariergarda. Koncepcja Marjorie Perloff jako próba diagnozy statusu współczesnej poezji, „Teksty Drugie” 2012, nr 3.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Str1a Podział chronosłrałygraficzny opiera się na czasie, którego bezpośrednio nie można mierzyć. Ws
Urzędy centralne: Dzieliły się na nadworne i na koronne. Nie można ich utożsamiać, że jedne były
138_Synteza dzie jów Polski.. stworzenia społeczeństwa, które opierałoby się wyłącznie na zapale i
43082 Obraz 5 (5) niczki, które opierają się o ściany walca zewnętrznego. Wiadro, dla udogodnienia w
70935 skanuj0014 (16) 1.    Pewniki i twierdzenia, na których opiera się przekształca
crop0006 (4) b/ urojenie (na temat siebie, innych osób, otoczenia) - uporczywe fałszywe przekonanie,
Wykorzystanie rachunku kosztów na potrzeby... 205 (SKR), które opiera się na założeniu, że podstawow
Foto2154 nia systemu, które opierają się na trzech zasadniczych filarach: dyplomacji, gotowości mili
IMG$72 Ścianka plaska. Opierając się na poprzednio podanych równaniach i oznaczeniach można ułożyć t
IMGA53 (2) Czerwona Czapeczka to dziecko, które zmaga się z problemami okresu dojrzewania, ale emocj
Etyka lektury7 spostrzegawcze przedmiotu. Ale nie każde wyobrażenie spostrzegawcze łączy się z prze
55381 skanuj0050 (36) 53 WSPÓŁCZESNA TURYSTYKA KULTUROWA które pojawiły się na tyle niedawno, iż nie
sulfonamidy003 leki 2-go rzutu, tzn. leki które stosuje się wówczas gdy inne leki nie działają. Stos

więcej podobnych podstron