1933501483

1933501483



jest wystarczająco przemarznięta. Należy jednak podkreślić, że choć ten „Plan urządzania” był wykonywany zgodnie z obowiązującymi wówczas zasadami, to w znaczący sposób wykraczał poza ich ramy i w bardzo dużym stopniu uwzględniał wyniki badań geobotanicznych i hydrogeologicznych oraz zgodnie z nimi podkreślał konieczność renaturalizacji.

1.9.    Charakterystyka środowiska abiotycznego rezerwatu

Rezerwat leży w krajobrazie wysoczyzny polodowcowej (moreny dennej) o pagórkowatej powierzchni, położonej na wysokości ok. 220-230 m n.p.m. Torfowisko zajmuje rozległe zagłębienie wytopiskowe. Powierzchnia kopuły torfowiska leży w najwyższym punkcie na wysokości ok. 220 m n.p.m., a w najniżej położonych miejscach w pobliżu wypływów na NE i SE skrajach - odpowiednio 214 i 215 m n.p.m. Rzeźbę terenu bardzo urozmaicają położone w obrębie niecki torfowiska mineralne „grzędy”, wznoszące się od 2 do 7 metrów nad powierzchnię torfu.

Największy areał zajmuje złoże torfu wysokiego, na przeważającej powierzchni murszejącego wskutek odwodnienia. W brzeżnych partiach niecki występują torfy przejściowe, również odznaczające się dużym stopniem zmurszenia. Zróżnicowanie gleb bezpośrednio wiąże się z genezą i późniejszymi zmianami skały macierzystej. Pod względem powierzchniowym panują w rezerwacie gleby torfowo-murszowe wytworzone z torfów wysokich i przejściowych (Plan urządzania... 1987). Pierwsze z nich wykształcają się najczęściej w centralnych częściach złoża na głębokim pokładzie torfu, natomiast drugie - na obrzeżach, gdzie złoże jest płytkie. Wszystkie odznaczają się obniżonym poziomem wody gruntowej, zalegającym na głębokości 30-120 cm ppt. Efektem obniżenia poziomu wody jest proces murszenia torfu, objawiający się m.in. zmianą struktury torfu z włóknistej na bezpostaciową, a następnie dekompozycją złoża i obniżaniem jego powierzchni. W najmniej odwodnionych miejscach występują gleby torfowe torfowisk wysokich i przejściowych, odznaczające się znacznie mniejszym stopniem rozkładu torfu, związanego z lokalnie najwyższym poziomem wody.

Na utworach morenowych najczęściej wykształcają się gleby bielicowe właściwe, ukształtowane z piasków słabogliniastych i gliniastych lekkich. Dość rozpowszechnione są także gleby brunatne bielicowane i brunatne kwaśne, powstałe z utworów zwałowych - od glin piaszczystych do piasku gliniastego lekkiego. W najniżej położonych miejscach, na styku z torfami, powstały gleby bielicowe murszaste. Lokalnie z piasków luźnych i słabogliniastych powstały gleby rdzawe bielicowane.

Pod względem klimatycznym rezerwat znajduje się w krainie bytowskiej klimatów pojeziernych w ujęciu Romera (1949), natomiast w regionalnym podziale Kwiecień i Taranowskiej (1974) należy do szczytowej części Krainy Pojezierza Pomorskiego. Ta najwyżej wyniesiona część Pojezierza w skali regionu odznacza się m.in. klimatem najchłodniejszym, najbardziej obfitującym w opady, najniższymi minimami absolutnymi temperatur, największą liczbą dni przymrozkowych i mroźnych, długim okresem zalegania pokrywy śnieżnej i dużą liczbą dni pochmurnych z mgłą.

W obrębie zlewni powierzchniowej obszaru Kurzych Grzęd torfowiska zajmują mniej niż 40%. Wysokie opory filtracji wód wsiąkowych utrzymują zbiorniki wód powierzchniowych i wilgotność wystarczającą dla rozwoju torfowiska. Spadki terenu mineralnego otoczenia są wystarczające dla umożliwienia spływu powierzchniowego w warunkach wysokiego nasycenia wodą ściółki i utworów przypowierzchniowych lub gwałtownych odwilży. Powstały w ten sposób spływ powierzchniowy zwiększa zasilanie wodami zatorfionych obniżeń. Umożliwia to wytworzenie okresowego odpływu powierzchniowego poza zlewnię Kurzych Grzęd — do sieci hydrograficznej: na SE do Jez. Bąckiego i na NE do jez. Lubygość. Odpływ ten przybrał formę trwałą dzięki gęstej sieci rowów odwadniających, odprowadzających wodę do głównych rowów, uchodzących do głębokich wąwozów rozcinających zbocza Rynny Bąckiej i rynny jez. Lubygość. Spowodowało to postępujące osuszenie torfowiska poprzez uniemożliwienie odbudowy jego zapasów wodnych i drenujące działanie sieci rowów odwadniających. Skuteczność oddziaływania rowów jest stosunkowo wysoka ze względu na przeważnie niewielką miąższość złoża (średnio 2-3m).

1.10.    Opis przedmiotów ochrony i cele ochrony

Pierwotnym przedmiotem ochrony było torfowisko wysokie w części przylegającej do Jeziora Wielkiego (stąd wynikała nazwa - Torfowisko nad Jeziorem Wielkim), a od 1957 roku torfowisko oraz miejsca lęgowe głuszca, uwidocznione we współczesnej nazwie Kurze Grzędy, oraz żurawia. Po wyginięciu głuszca (data nieznana, najprawdopodobniej w latach 60. XX w.). Zakres celów i głównych przedmiotów ochrony został rozszerzony w trakcie powiększania rezerwatu w 1989 r.: „Celem ochrony

8



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
str3 1.2. Kategorie teoretyczne 33 Należy Jednak podkreślić, że dzisiaj kontrast nie jest aż tak wyr
DSC03802 (3) 54 Podejmowanie decyzji ma charakter losowy. Należy jednak podkreślić, że sama decyzja
DSCN1692 F.fekt aureoli 41 miol socjologii. Należy jednak podkreślić źe w innych kulturach działanie
CCF20091122003 swego otoczenia. Zachowanie człowieka — powtórzmy— jest bowiem sprawcze. Warto jedna
(wspomnieliśmy już o tym, pisząc o konferencjach BOS). Należy jednakże podkreślić, że znakomita
DSCN1692 Efekt aureoli 41 miot socjologii. Należy jednak podkreślić, że w innych kulturach działanie
IMG?68 (2) Należy jednak podkreślić, że, w odniesieniu do wielu przypadków pasożytami stosunkowo łat
img072 (36) Należy jednak podkreślić, że, w odniesieniu do wielu przypadków zarażenia pasożytami sto
ONTOLOGIA Do tych drugich zaliczają się wszelkie jednostkowe zdarzenia. Należy jednak podkreślić, że
Rozdział 1. Uwagi wprowadzające Należy jednak pamiętać, że sąd karny związany jest orzeczeniami
CCF20081202058 Należy jeszcze podkreślić, że wykrywanie obecności puli i i okrężnicy w wodzie jest
Nie należy jednak sądzić, ze organizm dziecięcy — zwłaszcza jego płuca i serce •*— jest w warunkach

więcej podobnych podstron