1935182668

1935182668



PEDAGOGIKA ZABAWY - JEDNĄ Z METOD STOSOWANYCH W NAUCZANIU I WYCHOWANIU DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

mgr Teresa Niklewicz

Dzieciństwo jest bardzo ważnym okresem rozwojowym w życiu człowieka. Olbrzymie znaczenie w tym rozwoju spełnia zabawa - podstawowa forma aktywności dziecka. Zaspakaja ona potrzebę ruchu, tak ważną w tym okresie. Ma ona również ogromne znaczenie dla rozwoju psychicznego dziecka. Jest najlepszym sposobem poznania świata oraz znaczenia życia w świecie. Profesor Stefan Szumna twierdził, że „bawiąc się dziecko uczy się, rozszerza horyzonty i rozwija sprawność swoich funkcji psychicznych:. Sformułowana przez J. Huizinga definicja zabawy dobrze oddaje jej sens: „Zabawa jest dobrowolną czynnością lub zajęciem dokonywanym w pewnych ustalonych granicach czasu i przestrzeni, według dobrowolnie przyjętych, lecz bezwarunkowo obowiązujących reguł; jest celem sama w sobie, towarzyszy jej zaś uczucie napięcia i radości i świadomość odmienności od zwyczajnego życia"'. Zabawa była znana człowiekowi od początków dziejów jako możliwość zaspokajania różnych potrzeb , w tym szczególnie potrzeby kontaktu z drugim człowiekiem.

W zabawie najpełniej wyraża się aktywność małego dziecka, dążącego do zaspokojenia swoich potrzeb intelektualnych, społecznych, estetycznych i ruchowych. Zabawa jest działaniem dowolnym dziecka, niemniej, bez pomocy dorosłych, zwłaszcza w warunkach wychowania zbiorowego, zabawa nie będzie się udawać.

Kierownicza rola nauczycielki w tym przypadku polega na takim jej współdziałaniu z dziećmi, aby walory wychowawcze zabawy mogły być jak najlepiej wyzyskane. Nauczycielka powinna stwarzać dzieciom warunki i organizować działanie takich bodźców, aby na tej specyficznie dziecięcej drodze, będąc osobiście emocjonalnie zaangażowane, starały się własnym wysiłkiem zaspakajać ciekawość, potrzebę samodzielnego przyswajania sobie wiedzy o otoczeniu, nabywania różnych umiejętności, poszukiwania środków ekspresji swoich przeżyć, doświadczeń i pragnień.

„Uczenie się dzieci w latach 3-7 odbywa się głównie w toku zabawy oraz obcowania dziecka z dorosłym"1 2. Ta forma uczenia się dziecka polega na przyswajaniu rzeczy nowych - nowych wiadomości, umiejętności i nawyków w trakcie wykonywania działań zabawowych.

„We współczesnej psychologii podkreśla się ogromne znaczenie zabawy:

1.    Jest to działalność zaspokajająca istotne potrzeby rozwojowe dziecka, a przede wszystkim potrzebę poznawania i przekształcania rzeczywistości otaczającej poprzez własną aktywność.

2.    Zabawa rozszerza zakres orientacji dziecka w ważnych obszarach świata przyrody, przedmiotów i życia społecznego. W zabawie uczy się dziecko rozumieć rzeczywistość obiektywną od fikcji.

3.    W zabawie kształtuje się zdolność dziecka do podporządkowania swojej aktywności i impulsywnych dążeń zewnętrznych wymaganiom roli i prawidłom.

4.    W zabawach rozwija się i kształtuje psychologiczna struktura złożonych form działania i działalności a także zdolność do podejmowania i wykonywania zadań.

5.    Zabawa sprzyja rozwojowi myślenia przyczynowo - skutkowego i innych funkcji psychomotorycznych.

6.    Zabawa szczególnie zespołowa, ma duże znaczenie uspołeczniające"3.

„W metody wychowania przedszkolnego wpleciony jest przeważnie czynnik zabawy. Głównie bowiem motywy uczuciowe i zabawowe skłaniają dzieci w tym wieku do podejmowania wysiłków, których wynikiem jest uczenie się i przystosowanie swojego postępowania do wymagań społecznych”4.

Jedną z metod kształcenia aktywizującą dzieci w różnych sytuacjach dydaktyczno - wychowawczych jest pedagogika zabawy. „Pedagogika zabawy to nie tylko samodzielna dyscyplina naukowa, co raczej metodyka pracy z grupą, oparta przede wszystkim na przeżyciu angażującym zarówno uczestników szkoleń, jak również prowadzącego grupę animatora”.5

Tym, co odróżnia pedagogikę zabawy od tradycyjnych metod pracy grupowej jest włączenie do procesu komunikacji wszystkich dostępnych ludziom środków wyrazu, czyli rozmowy, ekspresji ciała (taniec, ruch), malowania, zabawy z podziałem na role, śpiewu, wykorzystanie masek. Ta niezwykle interesująca, stosunkowo młoda metoda w Polsce metoda pracy z grupą angażuje emocjonalnie uczestników, pobudza do twórczego działania, inspiruje do maksymalnego wykorzystania swoich możliwości, a jednocześnie jest źródłem radości i satysfakcji. Pedagogika zabawy wyrosła z doświadczeń praktycznych w zakresie dydaktycznym, wychowawczym i rozrywkowym. Pedagogika zabawy główne inspiracje czerpie z psychologii humanistycznej, która przyjmuje założenia, że człowiek jest zdolny do wzrostu i rozwoju oraz posiada zdolność uczenia się na podstawie własnych doświadczeń. Pedagogika zabawy wykorzystuje szeroki wachlarz metod pobudzających do aktywności, przeżyć, kontaktów w grupie.

Metody pedagogiki zabawy:

•    metody ułatwiające poznanie się,

•    metody rozluźniające, relaksujące,

1

   J. Huizinga, Homo Ludens, Zabawa jako źródło kultury. Warszawa 1985, Czytelnik s.48

2

   M. Tyszkowa, Aktywność i działalność dzieci i młodzieży. Warszawa 1977, WsiP, s.105

3

   Ibidem, s.97

4

   M. Kwiatkowska, Z. Kopińska, Pedagogika szkolna. Warszawa 1978, WsiP. S.34

5

   Z. Zagórska „Pedagogika zabawy - metodyka pracy z grupą”. W: Kropla 1992, nrl, s.9



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
i wychowaniu dzieci w wieku przedszkolnym, którego autorami są A. Landy, M. Kwiatowska i Z. Topińska
Etap pisemny egzaminu Przykładowe zadanie 4. Jedną z metod stosowanych do przedłużenia trwałości
13 METODY DYDAKTYCZNE Na zakończenie naszych rozważań pragnę przedstawić jedną z metod stosowaną prz
informacyjnego Nauczyciel to osoba, ktłra naucza i wychowuje dzieci, ponosząc odpowiedzialno®# zawod
Destylacja jest jedną z metod stosowanych w przemyśle spożywczym do rozdzielania
Untitled 4 2 Wstęp Jednym z istotnych zadań oddziaływania dydaktyczno-wychowawczego wobec dzieci w w
wprowadzenie do pedagogiki1 przedszkole Potrzebą rozwojową dzieci w wieku przedszkolnym
rymy0001 Wstęp Jednym z istotnych zadań oddziaływania dydaktyczno-wychowawczego wobec dzieci w wieku
zabawy przyrodnicze1 VIIZabawyo tematyce przyrodniczej W procesie poznawania przyrody przez dzieci w
k<U Kiunyiu J^dryluMetodyka nauczania języka polskiego jako obcego/drugiego dzieci w wieku przeds
66.    Zabawy muzyczno-ruchowe : (scenariusz zajęć dla dzieci w wieku 7-10 lat) /

więcej podobnych podstron