1999019693

1999019693



Nycz Mi osz wśród prądów epoki.

sposobów „wyrwania z rzeczy chwili zobaczenia” (Osobny zeszyt, s. 15 - podkr. R. N.) uznane być muszą za wysiłki wprawdzie heroiczne i godne pochwały w swych intencjach, lecz w skutkach z konieczności ograniczone, a czasem nawet i iluzoryczne jako zwodnicze „ćwiczenia wysokiego stylu” (To). Poetyka ta bowiem odrzuca pocieszenie epifanicznym usensownianiem doświadczanego świata, zdecydowanie żądając respektu dla prawdziwego oblicza rzeczywistości - nawet za cenę uznania jej, pozaludzkiej właśnie, bezsensowności, nie-przedstawialności, poniżej-językowości. „Co nie jest wymówione zmierza do nieistnienia”, nie tak dawno temu wyznawał poeta. Teraz zaś przyznaje, że to, co realnie istnieje, „nie chce być nazwane żadnym wyrazem” (Drzewo). Przywołuje też własne wcześniejsze doświadczenia oraz imiona tych, którzy „wzięli na siebie eksplorację [...] n a s z e g o miejsca wśród wszystkiego, co istnieje i sensu albo b e z s e n s u, ale eksplorację nie za pomocą dyskursu, tylko środków poezji właściwych [...]. Ich sposób polega na uchylaniu się od argumentów i zamiast tego pokazywaniu palcem: «to»” (Wku, s. 8 - podkr. R. N.).

Celem poezji pozostaje tu - jak było u Miłosza od początku - afirmacja doświadczanej rzeczywistości, to znaczy „zdumiony podziw. Podziw nad gęstością rzeczy, nad gęstością czasu, sobą w czasie, innymi ludźmi w czasie” (BL, box2,1959-1960- podkr. R. N.);choć jest to już teraz coraz częściej doświadczenie świata „umykającego, mknącego, niezupełnie stabilnego i niezupełnie istniejącego realnie, [...] poczucie, że ten świat nie ma mocnych fundamentów” (Mp, s. 247). Spoza niej wszakże wyłania się inne, coraz mocniejsze i bardziej porażające doświadczenie: nieprzenikalnej obcości pozaludzkiego świata, czyli po prostu świata - jako tego, „czego nie podejmuję się nazwać” (To).

Na tej drodze, biegnącej po innej, „tamtej stronie” nowoczesnej myśli i sztuki, język wyrzeka się jakby swych „wysokich” funkcji reprezentowania i interpretowania (przedstawiania i usensowniania) realności. Schodzi do poziomu wskaźnika, śladu, indeksu, funkcji ostensywnej, która ukazuje nie cel (jak symboliczny przedmiot odniesienia) i nie strukturę (jak ikona), lecz samo istnienie. Poezja nowoczesna w swoim głównym nurcie ukazywała, jak wiadomo, nieznane w kategoriach już poznanego, włączając niewyrażalne do (korzystam z określenia Brzozowskiego) „świata uspołecznionego wypowiedzenia” i w ten sposób poszerzając jego granice. Miłoszowska poetyka „wskazywania pozaludzkiego” punktem wyjścia czyni uznanie niemożliwości pomyślenia tego, co pozaludzkie. Stąd pewnie język (poetycki) opiera się tu jakby przedstawianiu i refleksji, działając niczym wskaźnik, który nie jest podobny do swego przedmiotu ani go pojęciowo nie reprezentuje, lecz, jak powiada Peirce, „ze ślepym przymusem kieruje uwagę na swój przedmiot”4. Chodzi bowiem o to, iż za sprawą rozmyślnego „zawieszenia” wiedzy uchwytne stać się mogą granice świata dającego się pojąć i przedstawić, a obecność funkcji indeksalnej - dostrzegalna. Ta poezja nie tylko pokazuje realny świat

4/ Ch. S. Peirce Wybór pism semiotycznych, wybór II. Buczyńska-Garewicz, Warszawa 1997, s. 164.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Nycz Mi osz wśród prądów epoki. Na następnej stronie pisarz tę filozoficzną refleksję opatrzy!
Nycz Mitosz wśród prądów epoki. czerpie swe znaczenie z wykroczenia poza środki wyrazowe tradycyjnie
Nycz Miłosz wśród prądów epoki. A wieczorem Wszyscy patrzyliśmy na fotografię, przysłaną Przez
Nycz Mifosz wśród prądów epoki. zmienia się w pretekst do literatury pozornie bezosobowej, z której
SzkceRyszard NyczMiłosz wśród prądów epoki: cztery poetykiMiejsca poety, zadania literatury Stanowis
img052 248 i j Antologia 9 (354) ........zlej mi sławy wśród sąsiadów mych przysporzysz. 11
img052 248 Antologia 9 (354) ........zlej mi sławy wśród sąsiadów mych przysporzysz. 11
objawiła się mi natura Szymanowskiego w najbardziej zachwycający sposób. Takim właśnie wyobrażałem s
Które z nich pomagały, a które przeszkadzały mi w trakcie realizacji programu? • W jaki sposób? 5. O
SDC11622 System mi ędzynarodowy Tak więc nowy sposób funkcjonowania gospodarki stworzył funda* menty
ZAGADNIENIA DO POWTÓRKI - MI.ODA POLSKA 1.    Nazwy epoki przełomu wieków (fin de sie
RECENZJE, omówienia, noty ^Pdiów ich sposoby traktowania rzeczywiści i publiczności. Wszystko to w
IMG97 (7) ta mi, które imitują przedstawianie znać -tekstowego (co w rzeczywistości jest tylko efek
IMGq35 (2) odp: nie mogę wykluczyć, że kiedyś go widziałem. Wydaje mi się, że gdzieś go widziałem, a
infa (2) Przepisz tekst stosując podane sposoby formatowania I. Komunikacja interpersonalna (Times N

więcej podobnych podstron