1999020165

1999020165



172

wersji, lecz przede wszystkim za pośrednictwem filozofii angielskiej — głównie Johna Stuarta Milla (1806 - 1873) i Herberta Spencera (1820 -- 1903). Uprościli oni system Comtek, pozbawili go autorytaryzmu i nadali mu charakter liberalny. W samej Francji uczynił to Emil Littre, co naraziło go zresztą na proces z ortodoksyjnymi uczniami Comte’a. W Polsce powoływano się na Comte’a nie znając go dokładniej, lecz studiowano Milla i Spencera, Nie było to, jak niesłusznie zarzucano, przejawem płytkości pozytywizmu polskiego, bo w całej Europie działo się podobnie — ortodoksyjny Comte nigdzie nie przystawał bez przekształceń jego doktryny do liberalnej rzeczywistości drugiej połowy XIX w.

Należy pamiętać, że pozytywizm rozumiany jest w dwóch znaczeniach: węższym, jako system Comte’a (niezbyt z czasem aktualny), oraz szerszym, jako szereg uzupełniających się doktryn utylitarystycznych (Mili) i ewolucjonistycznych (Spencer). Wspólny im był tzw. minimalizm czyli przekonanie, że zasługującą na zaufanie wiedzę, będącą pożyteczną dyrektywą postępowania jednostkowego i zbiorowego, można budować tylko na podstawie faktów, dostępnych doświadczeniu i zbadanych za pomocą metod, wypracowanych przez nowoczesne przyrodoznawstwo. Tak rozumiana nauka miała odkrywać bezwzględnie obowiązujące prawa, dotyczące zarówno przyrody, jak społeczeństwa (prawa społeczne też rozumiano na w^zór praw przyrodniczych). Pozytywizm wyznaczał więc granice poznaniu ludzkiemu (a w ślad za tym również ludzkim roszczeniom), ale czynił to w przeświadczeniu, że w obrębie nierozstrzygalnych, metafizycznych zagadnień, którymi zajmować się nie warto, istnieje dostatecznie wielki obszar poznawalnego, aby życie społeczne i jednostkowe można było racjonalnie uporządkować zgodnie ze ścisłymi prawami nauki. W kwestiach społecznych Spencer zauważał, że tzw. moralność handlowa dąży do maksymalnego zysku, wierzył jednak, że społeczeństwo mieszczańskie ma zdolność do samoregulacji, ograniczającej tendencje egoistyczne. Tego rodzaju ostrożny optymizm ogólnopoznawczy i społeczny wydawał się uzasadniony, dopóki istniało zaufanie, że w życiu społecznym ta postawa przyniesie satysfakcjonujące skutki, i że pożytek jednostkowy i zbiorowy w warunkach mieszczańskich daje się uzgodnić. Z chwilą jednak, gdy minimum społecznego zaufania zostało zachwiane, pozytywizm został uznany za doktrynę płytką i płaską — skąd potem wiele krzywdzących legend antypozytywistycznych.

Tak rozumiany pozytywizm był doktryną synkretyczną, tzn. złożoną z wielu uzupełniających się, nie we wszystkim jednak uzgodnionych wątków myślowych, niemniej jednak był wyrazem postępu cywilizacyjnego, jaki dokonał się w Europie drugiej połowy XIX w. Z przyczyn politycznych i społecznych został uznany za dźwignię postępu także w Polsce. Przyczyn tych nie należy upatrywać jedynie w upadku powsta-



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMGv96 wszystkim za pośrednictwem języka, którego totalnie nieałyszący dopiero z trudem w ciągu wiel
kładącymi nacisk nie tylko na wygląd, lecz przede wszystkim na funkcjonalność - łatwość dostępu do t
# ^ KAAITAŁLUDZKI H nerw.1 2 3 W takim rozumieniu normę należy uznać przede wszystkim za liczbę
str 108 109 ...Lecz przede wszystkim sprowadzić należy korpus jenerała Ramorino i mieć go pod ręką&n
10009 IMGv96 wszystkim za pośrednictwem języka, którego totalnie nieałyszący dopiero z trudem w ciąg
69295 P1080007 Henryka III, oraz wpływowego środowiska kolońskiego. W tym czasie, przede wszystkim z
DSC00789 Marketing Turystyki Polskiej Polska Organizacja Turystyczna odpowiada przede wszystkim za m
1 (447) 1 Nauki dogmatyczno-prawne /.wanc dogmatyką prawa: a)    mają przede wszystki
Obraz?7 260 Podstawy dydaktyki ogólnej ści, krytykują szkołę przede wszystkim za to, że posługując s
♦    Stan wojny , który powszechnie uznawany jest, przede wszystkim, za instytuc
5.    Polityka zagraniczna państwa to proces realizacji celów, przede wszystkim za
img047 (46) z oczekiwaniem trudności w wykonaniu stojących przed nami zadań, lecz przede wszystkim p
FunkcjonowanieRynku R06 2 203 1 Rynek produktów i usług oraz rynek pieniądza, a także ich równowagi,

więcej podobnych podstron