223428267

223428267



Kazimierz Dziewoński, Elżbieta Iwanicka

rodkiem jest słabsze niż w poprzednich przypadkach, co jest wynikiem przeobrażeń ludnościowych, gospodarczych i społecznych. Można jednak sądzić, że wkrótce osiągnie ono nasilenie podobne do występujących w regionie poznańskim i krakowskim.

e)    Region łódzki o wyraźnie choć niedawno wykształconym głównym ośrodku, przy niezbyt rozległej strefie wpływów i dużych strefach wzajemnego przenikania się wpływów z innymi ośrodkami (warszawskim poznańskim, a nawet lubelskim). Tereny silnego powiązania ograniczają się przy tym do obszarów silniej uprzemysłowionych i posiadających dogodne połączenia komunikacyjne z głównym ośrodkiem Łodzią.

C. Regiony w pełni niewykrystalizowane

f)    Region lubelski o wyraźnie wykształconym, ostatnio silnie rosnącym w znaczeniu, głównym ośrodku i nader wyraźnie wykształconej strefie wpływów, przesuwającej się na południe na tereny woj. rzeszowskiego. Region lubelski ma dużą strefę wzajemnego przenikania się wpływów z regionem warszawskim, przy czym cały region w pewnym zakresie podlega wpływom ośrodka warszawskiego. Można zakładać, że z biegiem czasu krystalizacja struktury regionu posunie się naprzód, a wpływy ośrodka warszawskiego ulegną osłabieniu.

g)    Region gdański to region o wyraźnie wykształconym, i wyraźnie wyspecjalizowanym głównym ośrodku, z nierównomiernie i niejednolicie wykształconą strefą wpływów.

h)    Region szczeciński, podobny do gdańskiego, lecz o jeszcze słabiej wykształconym głównym ośrodku; pozbawiony wyraźnie zarysowanej strefy wpływów.

Do obszarów, które trudno zaliczyć do wyraźnie wyodrębnionych regionów kulturalnych należy zaliczyć większość obszarów woj. koszalińskiego, bydgoskiego, olsztyńskiego, białostockiego i kieleckiego oraz niektóre powiaty województw przyległych.

Fakt niepełnego rozwoju struktury regionów kulturalnych w Polsce oraz stwierdzenie występowania poważnych procesów zmieniających strukturę regionalną w tym zakresie stwarza niewątpliwie potrzebę kontynuowania studiów w tej dziedzinie, przy czym analiza pochodzenia uczących się na wyższych uczelniach może nadal stanowić ich punkt wyjściowy.

W pracy takiej należałoby jednak przeprowadzić dokładniejszą analizę pochodzenia studentów, związanych z określonymi typami szkolnictwa wyższego, a w szczególności z wyższymi szkołami rolniczymi, ekonomicznymi, prawniczymi oraz niektórymi technicznymi. Mają one bowiem wyraźniejszą regionalizację zasięgu wpływów zarówno w zakresie rekrutacji, jak i obsługi terenu. Pozostałe wyższe uczelnie skutkiem często daleko posuniętej specjalizacji — mają niejednokrotnie zasięg ogólnokrajowy, a strefy ich wpływów wzajemnie się przenikają, nie prowadząc do po-. wstawania wyraźnie występujących struktur regionalnych i regionów kulturalnych.

Z Pracowni Regionalizacji Ekonomicznej Instytutu Geografii PAN



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
PRZEGLĄD GEOGRAFICZNY t. XXXIII, Z. 1, 19C1 KAZIMIERZ DZIEWOŃSKI, ELŻBIETA IWANICKAMiejsce zamieszka
40 Kazimierz Dziewoński, Elżbieta Iwanicka się danymi dotyczącymi pochodzenia kandydatów na pierwszy
Kazimierz Dziewoński, Elżbieta Iwanicka Kraków, mimo swoich wielkich tradycji stolicy kulturalnej Po
Kazimierz Dziewoński, Elżbieta Iwanicka • A Ryc. 3. Liczba ośrodków szkolnictwa wyższego, w których
Kazimierz Dziewoński, Elżbieta Iwanicka Ryc. 5. Udział młodzieży studiującej w stosunku do ogólnej
Kazimierz Dziewoński, Elżbieta Iwanicka Tabela 1 Województwa Średnia liczba studiujących na
Kazimierz Dziewoński, Elżbieta Iwanicka by all centres as well as preliminary delineation of boundar
8 (1345) Ponieważ intencja samodzielnej zabawy u większości niemowląt z zespołem Downa jest o wiele
Zdolność zasadotwórcza diety mieszanej (tzn. dieta łącząca wyroby mięsne i warzywa) jest słabsza niż
VIII. 7. ELŻBIETA. 393 rozumianą jest tu Elżbieta: litera A. nie jest zatem początkową literą jej
Obraz3 (89) Poradnik przetwórcy tworzyw sztucznych e amorficznej są o wiele słabsze niż w struk-.rz
44505 P1100146 178 ELŻBIETA GAJEWSKA nie jest najwyraźniej już tak ewidentna. Przytaczany na wstępie
CCF20090811052 142 Saren Kierkegard, Modlitwy, Nowa interpretacja jego życia, i myśli niż poprzedni
2 (139) 234    Elżbieta Kacperska czej jest proces różnorodnych przeobrażeń i dostoso

więcej podobnych podstron