226617660

226617660



22

trwać 8—jo lat. Powinno to byc przestrogą, by do podobnych budowli otoczonych ziemia, dobierać jak najlepszą cegłę i nieoszczę-dzac kosztów na zupełne izolowanie murów, w miejscach, gdzie się tez z ziemią stykają.

Wytrzymałość kamieni zostaje w pewnym związku z ciężarem gatunkowym, jak się o tern z następującego zestawienia przekonać można.

Kamień wapienny.    Piaskowiec.

;atuukowy. Obciążenie a/. do roz- Cięfcargaf linkowy. Obciążenie az (toroz-

gniecenia

glliCCClliA

w kg. na cm. pow.

w kg. na cm. pow.

i,5

5o

j,87

1 3o

1 »7

IOO

i .(j5

200

».9

15o

2,o3

3oo

200

2,10

4OO

2,25

3 00

2,20

60O

2,35

400

2,30

70O

2,ąS

600

2,57.

<JOO

2,60

JOOO

2,63

1400

2.7

1800

Jak

widzimy z tego zestawienia

stosunek

między ciężarem

gatunkowym a powiększaniem się wytrzymałości jest dla kamienia wapiennego i piaskowca inny. Również stosunek ten jest inny w granicie, którego wytrzymałość leży między 400 a 15oo, a porfirze, którego ciężar gat. jest 2,32,85 a wytrzymałość 900—i 3oo lub bazalcie o ciężarze gat. 3,i a o największej wytrzymałości 1880 kg.

Oznaczenie ilości ciepła przy urządzeniach do ogrzewania i przewietrzania. Z odczytu starszego inżyniera Fr. Paula w Wiedniu: „O oznaczeniu ilości ciepła przy urządzeniach do przewietrzania 1 ogrzewania'4 przytaczamy następujące dane: Paul przytacza następujące przykłady o chłodząccm działaniu murów

Ciepłota wewnętrznego lica muru -f- 5° i-f 150 „ zewnętrznego „    „    — 8.4° i—160

1 m. pow. murów pochłania na godz. 85.2 Jednostek Ciepł. i 31.6 J. C., przyczem — 200 ciepłota zewn. |- 20° ciepłota wewnętrzna jest przyjętą.

Pierwsza kolumna cyfr ma znaczenie przy 10 cm. grubych murach, druga przy 60 cm. gr„ Z tego widać, ze przy cieńszych murach strata ciepła jest nierównie większą, i ze lica wewnętrzne tych ścian mają nizszy stopień ciepłoty. Dalej, ze zewnętrzne lica murów grubszych, mają nizszą ciepłotę, gdyż mimo, iz na nie oddziaływa ta sama zewnętrzna ciepłota, to jednak mniej ciepła z wewnątrz przechodzi. Pojedyncze okna przy wyżej podanej ciepłocie zewnętrznej i wewnętrznej, mają ciepłotę O0, podczas gdy przy podwójnych oknach wewnętrzna szyba okazuje }- 8°. W pierwszym razie strata ciepła wynosi na godzinę 11G J. C., w drugim 69,6 J. C. na 1 m. pow. Różnice między obliczeniami ilości powietrza przechodzącego porami murów za pomocą współczynników Langa a za pomocą pomiarów bezwodnika węglowego, skłoniły Paula do czynienia doświadczeń, a poczynione przez niego obliczenia przedstawiają ten ciekawy rezultat, ze wciskające się porami murów zewnętrzne, więc chłodniejsze powietrze spotyka na swej drodze ciepło, wydostające się na zewnątrz i zabiera częsc takowego z powrotem do wewnątrz, coby znaczyło, ze przy uwzględnieniu tej samej ilości powietrza, przewietrzanie naturalne jest tanszem aniżeli sztuczne. Podobny objaw spotykamy przy podwójnych oknach, gdyż powietrze wciskające się z zewnątrz ogrzewa się do pewnego stopnia w przestrzeni między szybami. Przy oknach zas pojedynczych, powietrze wciska się przez szczeliny z tym stopniem ciepłoty jaki miało zewnątrz. Dalej podaje Paul o wpływie wiatru na przepływ powietrza przez mury i okna: pojedyncze okna chłodzą dwa razy

szybciej pod działaniem wiatru, podwójne 1 ł/a razy więcej, mury óo cm. grube, nie chłodzą szybciej pod działaniem wiatru aniżeli podczas spokoju, jeżeli uwzględnimy temperaturę zewnętrzną — 20°, a dokuczliwe wiatry okazują się zwykle dopiero przy — i5°. Cieńsze mury zachowują się mniej więcej jak okna i zbliżają się tym więcej do działania pojedynczych okien im są cieńsze.

Naprawa murów. W Transaction 0/ the Am. Soc. of Civil-Eng., podaje inz. O. Chanułc, rezultaty jakie osiągnięto przez zastosowanie betonu na Erie Kai/way, do naprawy zniszczonych objektów. Początek do zastosowania betonu ku temu celowi dał pomyślny wynik, z jakim użyto ten matcryal w roku J876 Jo otoczenia starych zniszczonych filarów spalonego wiaduktu, która to robota kosztowała 6000 dolarów, podczas gdy nowa budowa kosztowałaby 40.000 dolarów. W krótkim czasie potem należało zrekonstruować przepust o 4,25 m. rozpiętości 44,5 m. długości, gdy* kamienie w sklepieniu skutkiem działania mrozu popękały, odpadały a nawet całe kwadry się wysuwały. Zdecydowano się uzyc do tego betonu. Odpowiednio do powierzchni wewnętrznej sklepienia ustawiono na krązynach rusztowanie, zostawiając między tąz powierzchnią a rusztowaniem odstęp 10 cm w który rękami wtłaczano beton. Po tygodniowem ztwardnięciu zrzucono rusztowanie. Padania które się odbywają po każdej zimie, stwierdziły zupełne udanie się naprawy. Koszta naprawy wynosiły 2.200 dolarów, podczas gdy przebudowa kosztowała była ?6.ooo doi. W 1 3 przepustach od 1,8—3 m. w świetle mających, zastosowano tę metodę, przez co zaoszczędzono sumę 60.000 doi. Filary mostu West-Pater son, które popękały i groziły rozpadnięcicm, otoczono warstwą betonu 3o cm. grubą z zupełnie dobrym skutkiem. Koszta betonu ku temu użytego wynosiły 60 cent. do 1 dolara za metr szesc.

W. d. ó. 1. u. A. V.

Zwalenie się muru zamykającego dolinę de I’ Habra w północnej Afryce. W roku i83o zamkniętą została dolina de l' Habra przez inżynierów francuzkich murem cyklopów, celem zamienienia jej w zbiornik wody. Długość tego muru wynosiła 480 m. a wysokość w miejscu największej głębokości doliny 35,6 m. Objętość zbiornika maksymalna równała się 3o,ooo.ooo m. sz. Było to swego czasu jedno z największych dzieł sztuki inżynierskiej. Jak donosi S. fr. Pr. w ostatnich miesiącach zeszłego , roku, skutkiem oberwania się chmury i przepełnienia zbiornika, woda przerwała mur w długości 110 ni. a wysokości 10 ni., licząc od korony. Rozlewająca się kolosalna ilosc wody, zalała założoną w roku 1858 kolonię francuzką Pcrregeaux , zniszczyła wielką ilosc wody, pozbawiając przy tern życia 85o ludzi. Podobnego zniszczenia, sprawionego przez przerwanie się muru zamykającego dolinę, nic znamy dotąd, gdyż w obu znanych przypadkach, t. j. w Puentos w Hiszpanii w r. 1802, zniszczonych zostało 800 domów i 600 ludzi straciło życie, a przez przerwanie sie wału w Sheffield w r. 1864 zginęło 240 ludzi.

Sprawozdawca N. fr. Pr. podaje jako przyczynę, iz prawdopodobnie mur był za słabym, oraz, ze skutkiem przez lat wiele trwającego nizkiego stanu wody, górna częsc muru pod wpływem działań atmosferycznych osłabła a przez nagle wezbrane wody niejako zmytą została. D. Bau\tg. opisując ten wypadek, podaje w wątpliwość powody podane przez jV. fr. Pr., sądząc, ze wymiary muru, które podaje prof. It\e z Aachen, są wprawdzie szczelnie obliczone, lecz nie mogą uchodzić za słabe, gdyż istnieją podobne mury jeszcze śmielej wykonane. Powodem zdaje się byc zbyt mała powierzchnia wolnych upustów, skutkiem więc zbyt silnego przewala wody przez koronę muru stopa tegoż została podmytą. I łomaczenie to D. Bau^tg. nie wydaje się o tyle prawdopodobnem, iz według doniesień, tylko wierzchnia częsc muru w wysokości jo m., licząc od korony została zrzuconą.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
42 Garlikowska M. do pracy lub szkoły. Powinno to być motywacją przewoźników do podwyższania jakości
PLAN GOSPODARKI ODPADAMI DLA GMINY PIERZCHNICA Powinny to być wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, wyb
Czy kognitywistyka jest zbiorem wiadomości z różnych dziedzin? Powinna to być synteza, a nawet synto
IMG42 (5) Pływakowe mierniki poziomu Bezpośrednim sygnałem wyjściowym jest położenie pływaka. Powin
Ad 3. Instrukcje są uszczegółowieniem procedur. Powinny to być konkretne wytyczne dotyczące postępow
3.    Wyszukiwanie i gromadzenie informacji źródłowych. Powinny to być publikacj
74499 IMG42 (5) Pływakowe mierniki poziomu Bezpośrednim sygnałem wyjściowym jest położenie pływaka.
A teraz poważnie. Myślę, że nie powinny to być piosenki zbyt ambitne (patrz poezja śpiewana). Chodzi
—    materiały - me określono, jakie materiały muszą być użyte, powinny to być materi
DSC08424 laboratoria kategorii B Powinny to być stanowe mikrobiologiczne, ■ akademickie lub federaln
10 Ćwiczenie: MASZYNY SYNCHRONICZNE: Zwarcie udarowe. Pomiary komputerowe (powinno to być napisane w
b)    różnorodnej organizacji działań dziecięcych - powinny to być działania zarówno
IMG42 (5) Pływakowe mierniki poziomu Bezpośrednim sygnałem wyjściowym jest położenie pływaka. Powin
IMG$22 wywiia elementarny przyrost ciepła. Całkując to wyrnżenie w granicach od .1 do B, otrzymuje s
10047 BMP i. W każdej miejscowości jest coś, co warto zobaczyli. Nie muszą to być muzea, starówki lu
staiych. Na przykład mogłyby to być programy przygotowujące do przejścia na emeryturę, bądź programy

więcej podobnych podstron