2371743417

2371743417



158 PRZEGLĄD BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO 5/11

Można dopuścić zadrukowanie papieru w miejscu znaku wodnego delikatnym wzorem, ale tak, aby był on wyraźny i jednoznaczny w odbiorze, jak np. na banknotach Wielkiej Brytanii (fot. 13).


Fot. 13. Znak wodny znajdujący się na banknotach Wielkiej Brytanii.

Fałszerze imitują znak wodny najczęściej poprzez nadrukowanie go farbami o barwie zbliżonej do koloru papieru, co można zobaczyć w świetle skośnym, bądź wyciskają go na zasadzie suchego stempla, co z kolei jest wyczuwalne pod opuszkami palców. Rysunek imitacji znaku wodnego jest płaski, brak mu głębi, precyzji i szczegółów znaku oryginalnego (fot. 14).


Fot. 14. Imitacja znaku wodnego znajdującego się na banknocie 20-zlotowym.

Innym zabezpieczeniem znajdującym się w papierze jest pasek zabezpieczający, popularnie zwany nitką. W polskich złotych i euro pasek ten występuje w postaci cienkiej wstęgi wpuszczonej w papier. Podobnie jak w przypadku znaku wodnego, jego atrapa najczęściej jest nadrukowywana. Jeśli w świetle skośnym użytkownik tego nie zauważy, to, patrząc pod światło, może mieć trudności z oceną autentyczności (fot. 15).

Drugą metodą wykonywania atrapy paska jest jego wklejenie między warstwy papieru. Jest to widoczne i wyczuwalne w dotyku.

Najtrudniejszy do podrobienia jest pasek zabezpieczający na banknotach Wielkiej Brytanii. Występuje w postaci metalicznego paska umieszczonego w papierze w sposób okienkowy. Na powierzchni papieru, od strony przedniej lub odwrotnej (w zależności od nominału), widoczne są srebrne prostokąciki, które w połączeniu z częściami znajdującymi się w papierze w świetle przechodzącym dają pasmo ciągłe (fot. 16).

W banknotach amerykańskich do masy papierniczej dodawane są włókna kolorowe. Zastosowane w falsyfikatach atrapy, wydrukowane na powierzchni papieru, w żaden istotny sposób nie różnią się od autentycznych. To zabezpieczenie może jedynie wprowadzić w błąd posiadacza banknotu, który, stwierdzając obecność tych włókien, może uznać, że banknot jest autentyczny.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
160 PRZEGLĄD BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO 5/11 aby jednoznacznie stwierdzić, że coś widać. W przypadk
162 PRZEGLĄD BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO 5/11 •    nadruków wykonanych farbą
164 PRZEGLĄD BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO 5/11 Fot. 27. Falsyfikat banknotu euro w promieniowaniu UV.
152 PRZEGLĄD BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO 5/11 Anglicy, nie mogąc wyłapać falsyfikatów, w szybkim tem
154 PRZEGLĄD BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO 5/11 szaty graficznej zajmuje się specjalna dziedzina sztuk
156 PRZEGLĄD BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO 5/11 Fot. 7. Porównanie zabezpieczenia reliefowego banknotu
12 PRZEGLĄD BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO 7/12 w sferze wewnętrznej miało ono gwarantować, przy
12 PRZEGLĄD BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO 7/12 w sferze wewnętrznej miało ono gwarantować, przy

więcej podobnych podstron