2323412477

2323412477



23


Wiadomości Uniwersyteckie

WYDZIAŁY UMCS — WIADOMOŚCI BIEŻĄCE

Rubryka przygotowana na podstawie informacji nadesłanych przez dziekanów

Janulis oraz wykładowca mgr sztuki Meda Norbuta-Ite-Dillnsklene Pobyt litewskich gości miał związek z wystawami ich prac plastycznych w Lublinie oraz z chęcią nawiązania współpracy pomiędzy WA UMCS i Dailes Fakultetas Uniwersytetu w śiauliai. Efektem kilkudniowych rozmów władz dziekańskich WA i gości z Litwy było podpisanie listu intencyjnego, w którym określono perspektywy spodziewanej współpracy (wymiana pracowników i studentów w ramach programu So-crates/Erasmus, wystawy plastyków z śiauliai w Lublinie i plastyków z WA w śiauliai. wspólne przedsięwzięcia artystyczne, w tym plenery, koncerty muzyczne itp). Goście z Litwy zwiedzili pracownie WA i zapoznali się z jego funkcjonowaniem, strukturą organizacyjną oraz programami studiów. Punktem programu pobytu Litwinów w Lublinie było także otwarcie dwóch wystaw plastycznych. Pierwsza z nich. zorganizowana w Muzeum UMCS. prezentowała ekslibrisy Va<dotasa Janulisa, druga - w .Galerii Po Schodach" MDK nr 2 - rysunki Medy Norbutaite-Dilinskiene Obie wystawy spotkały się z zainteresowaniem oglądających Ze szczególnym aplauzem odebrano sympatyczny gest Vaidotasa Janulisa. który wszystkie zaprezentowane przez siebie ekslibrisy (75 sztuk) przekazał w darze UMCS.

WIZYTA REKTORA ZE LWOWA

27 marca gościem Wydziału Artystycznego był prof. Andrlj Bokotej. rektor Akademii Sztuk we Lwowie Prof. Bokotej zwiedził budynek WA i rozmawiał z władzami dziekańskimi o możliwościach współpracy lwowskiej Akademii z naszym Wydziałem.

WYSTAWA W MEKSYKU

Od 12 marca do 2 kwietnia 2004 roku w .Galerias 2 i 3* Szkoły Narodowej Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Autonomicznego w Meksyku (Escuela Nacional de Artes Plasticas) odbywała się wystawa pod tytułem ..REPORTES METAFORICOS-GRAF\CA de MAESTROS y ALUMNOS de la FACULTAD de ARTES de la UNI-VERSIDAD MARIA SKLODOWSKA-CURIE de LUBLIN. POLONIA". Na wystawie zaprezentowano serigrafie. linoryty. akwaforty i ekslibrisy. Autorami eksponowanych prac byli pracownicy WA. Małgorzata Bałdyga-Nowa-kowska Magdalena Bąk. Romuald Kołodziej. Grzegorz Mazurek. Piotr Nakonleczny. Anna Perłowska-Weiser oraz Sławomir Plewko. a także studenci i absolwenci kierunków plastycznych: Alicja Magiera. Andrzej Mazur. Sylwia Mazur. Konrad Ponieważ. Justyna Sozonluk. Paulina Wilk. Agnieszka Zarzycka. Jarosław Będkowski. Konrad Maclejewlcz. Aleksandra Kaczyńska. Magdalena Warszawa. Aleksandra Wlącek. Violetta Genca. Marcin Margula. Marcin Jędrejasik. Joanna Kawęcka. Andrzej Ćwikła. Agnieszka Bożek. Michał Szymanek. Barbara Markowicz. Krzysztof Rejpold. Katarzyna Smykla. Jerzy Sobota. Agata Zwierzyńska. Inga Rakszewska-Mazuś.

JAPONIA - POLSKA

Wśród autorów prac graficznych pokazywanych na wystawie .Japonia - Polska" w Muzeum Lubelskim znalazł się Grzegorz D. Mazurek, dziekan WA Wystawa, przygotowana w zeszłym roku. towarzyszyła Międzynarodowemu Triennale Grafiki Kraków 2003. Od tamtej pory eksponowano ją w centrum Manggha w Krakowie Na wystawie, otwartej 31 marca, zobaczyć można grafiki 26 artystów z Japonii i 27 z Polski

WYSTAWA W RADOMIU

Grafiki Grzegorza D. Mazurka zaprezentowano na indywidualnej wystawie w .Galerii Rogatka" Politechniki Radomskiej im. K Pułaskiego w Radomiu.

WYSTAWA W SANDOMIERZU

W marcu w sandomierskiej galerii .Przy Krótkiej” można było oglądać malarstwo Ewy Anny Nlestorowlcz Autorka obrazów wystawionych w siedzibie Fundacji Kultury Ziemi Sandomierskiej jest asystentem w Zakładzie Wiedzy Wizualnej. Malarstwo Ewy Niestorowicz należy umieścić się w szerokim nurcie ekspresyjnego abstrakcjomzmu. Wybór abstrakcji - co podkreśla malarka - jest w pełni świadomy i wynika przede wszystkim z chęci uzyskania „większej wolności tworzenia"; obraz to utrwalanie ulotnej i niepowtarzalnej chwili. Efektem są dzieła, które .oczarują" oglądającego nasyceniem i wyrazistością kolorów. Z całą pewnością ta feeria barw tchnęła pierwszy powiew wiosny w klimat sennego Sandomierza.

WYCIECZKI NA WYSTAWY

W marcu studenci i pracownicy WA uczestniczyli w dwóch wycieczkach do Warszawy Celem pierwszej z nich. zorganizowanej przez Mariusza Drzewlńsklego. adi. z Zakładu Malarstwa i Rysunku II, były aktualne wystawy w Muzeum Narodowym (Malewicz, Eugeniusz Zak), Zamku Ujazdowskim (stała ekspozycja sztuki najnowszej) oraz Zachęcie {Sztuka Norwegii). Drugi wyjazd. zorganizowany i kierowany przez mgr Radosława Skórę, pracownika inżynieryjno-technicznego z Zakładu Rzeźby, poświęcony był przede wszystkim obejrzeniu ekspozycji rzeźb i rysunków Igora Mitoraja

WROCŁAWSKIE PRAWYKONANIE

Podczas odbywającego się w 22-27 lutego we Wrocławiu XXIV Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej .Mu-sica Polonica Nova" miało miejsce prawykonanie utworu Mariusza Dubaja (Zakład Teorii Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS) pt. Wzrastanie na klawesyn. Wykonawczynią była utalentowana wrocławska klawe-synistka Urszula Danlelewlcz Utwór powstał na zamówienie prof Grażyny Pstrokońsklej-Nawratll z Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu Ciekawostką festiwalu była możliwość ściągnięcia przez Internet dzwonków do telefonów komórkowych, skomponowanych przez twórców biorących w nim udział (m.in. H M. Góreckiego i W Kilara).

14 maja br. w Grenoble we Francji planowane jest prawykonanie przez młodego utalentowanego pianistę Stanisława Drzewieckiego fragmentów cyklu Etiud Mariusza Dubaja. W lipcu Etiudy zostaną zaprezentowane podczas recitali artysty w USA.

Ela

MAKSYMILIAN SNOCH

9,k Calro International Biennale

2 0 0 3 2 0 0 4

W najnowszym 9 Międzynarodowym Biennale Sztuki w Kairze prof Maksymilian Snoch jako jeden z pięciu zaproszonych do udziału Polaków prezentował 2 swoje prace w technice własnej: Teren 60 z 2001 r. i Teren 70 z 2002 r. Poniżej reprezentujemy dyplom uczestnictwa w Biennale i notkę z katalogu.

• (jt j-tuj

^    Jl

lii La ŁcU <~aJI , whll (jalw* żaalij

|_^»jl*AJI {ja *jlj •1*11 fttt *il j& jjj •

*-* (ja jX)'ak.«yi*.4>aliJI.

Maksymilian Snoch

The errunent Polish artist was bom in 1943. He itudied graphic in the Nicholaus Copermcus in Tonin in 1967. Since he unfolded his artistic expenments he has eahibited his works in up to 3S0 nationai and intemabonal art eihibiupns in Belgium. the UK. Canada the Netherlands. Slovakia, India. Turfcey, the US. Sweden. Russia. Spain. Ukrainę, etc.

He moreover staged dozens of private exhibitions in differenł countries. Snoch’s works eamed fum morę than 20 prizes at homc and oveneas. He was aJso selecled jurist of several International art exhibitions

NOWA PRACOWNIA

1 kwietnia 2004 r odbyła się uroczystość inauguracji Pracowni Ceramicznej WA UMCS. Pracownia Ceramiczna wchodzi w skład Zakładu Rzeźby kierowanego przez prof Adama Myjaka Prowadzona jest przez adi Ireneusza Wydrzyńsklego. któremu w zajęciach dydaktycznych pomagają asystentka mgr Alicja Kupiec oraz pracownik techniczny, mgr Radosław Skóra W uroczystym otwarciu nowej pracowni uczestniczyły władze rektorskie oraz administracyjne UMCS. a także władze i pracownicy WA Pracownią Ceramiki, sfinansowaną z grantu KBN. można się chwalić. Na jej wyposażenie składają się trzy piece do ceramiki oraz jeden piec do szkła Ich parametry pozwalają je uznać za jedne z najlepszych w Polsce. Pozostałe wyposażenie stanowią urządzenia i maszyny do przerobu mas ceramicznych oraz szkliwienia wyrobów. Całość stwarza znakomitą bazę dla twórczych poczynań zarówno pracowników, jak i studentów Wydziału. Warto zaznaczyć, że już na starcie pracownia może się poszczycić wykonaniem 300 sztuk prac ceramicznych - souvenirów wręczonych uczestnikom niedawnego Kongresu Rektorów. Autorem projektu ceramicznego upominku był adi l Wydrzyński.

TRIENNALE NA MAJDANKU

8 maja otwarto VII Międzynarodowe Triennale Sztuki na Majdanku, najpoważniejszą imprezę artystyczną na Lubelszczyźnie. Warto podkreślić, że zarówno wśród organizatorów, jak i nagrodzonych w aktualnej edycji Triennale Sztuki na Majdanku znaleźli się pracownicy WA. Członkiem Komitetu Organizacyjnego oraz jednym z jurorów był prof. Grzegorz Mazurek - dziekan WA. a wśród nagrodzonych znaleźli się mgr Tomasz Malec, pracownik techniczny z Zakładu Grafiki Projektowej i

numer 4, 2004



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
4 Wiadomości UniwersyteckieWYDZIAŁY UMCS —WIADOMOŚCI BIEŻĄCERubryka przygotowana na podstawie
5 Wiadomości UniwersyteckieWYDZIAŁY UMCS —WIADOMOŚCI BIEŻĄCERubryka przygotowana na podstawie
5 Wiadomości UniwersyteckieWYDZIAŁY UMCS —WIADOMOŚCI BIEŻĄCERubryka przygotowana na podstawie
4 Wiadomości UniwersyteckieWYDZIAŁY UMCS-WIADOMOŚCI BIEŻĄCERubryka przygotowana na podstawie informa
Wiadomości Uniwersyteckie 5WYDZIAŁY UMCS-WIADOMOŚCI BIEŻĄCERubryka przygotowana na podstawie informa
16 Wiadomości UniwersyteckieWYDZIAŁY UMCS — WIADOMOŚCI BIEŻĄCERubryka przygotowana na podstawie
17 Wiadomości UniwersyteckieWYDZIAŁY UMCS — WIADOMOŚCI BIEŻĄCERubryka przygotowana na podstawie
18 Wiadomości UniwersyteckieWYDZIAŁY UMCS — WIADOMOŚCI BIEŻĄCERubryka przygotowana na podstawie
12 Wiadomości UniwersyteckieWYDZIAŁY UMCS — WIADOMOŚCI BIEŻĄCERubryka przygotowana na podstawie
Wiadomości Uniwersyteckie 13WYDZIAŁY UMCS — WIADOMOŚCI BIEŻĄCERubryka przygotowana na podstawie
Wiadomości Uniwersyteckie 15WYDZIAŁY UMCS — WIADOMOŚCI BIEŻĄCERubryka przygotowana na podstawie
16 Wiadomości UniwersyteckieWYDZIAŁY UMCS — WIADOMOŚCI BIEŻĄCERubryka przygotowana na podstawie
18 Wiadomości UniwersyteckieWYDZIAŁY UMCS — WIADOMOŚCI BIEŻĄCERubryka przygotowana na podstawie
19 Wiadomości UniwersyteckieWYDZIAŁY UMCS — WIADOMOŚCI BIEŻĄCERubryka przygotowana na podstawie
20 Wiadomości UniwersyteckieWYDZIAŁY UMCS — WIADOMOŚCI BIEŻĄCERubryka przygotowana na podstawie
21 Wiadomości UniwersyteckieWYDZIAŁY UMCS — WIADOMOŚCI BIEŻĄCERubryka przygotowana na podstawie
24 Wiadomości UniwersyteckieWYDZIAŁY UMCS — WIADOMOŚCI BIEŻĄCERubryka przygotowana na podstawie
4 Wiaik)mości UniwersyteckieWYDZIAŁY UMCS — WIADOMOŚCI BIEŻĄCERubryka przygotowana na podstawie
5 Wiadomości UniwersyteckieWYDZIAŁY UMCS — WIADOMOŚCI BIEŻĄCERubryka przygotowana na podstawie

więcej podobnych podstron