2711906272

2711906272



Pierwotny projekt został wykonany na zlecenie Morskiego Instytutu Rybackiego przez znanego specjalistę duńskiego inżyniera Aage H. Larsena już w 1931 roku, jednakże doczekał się realizacji z wymienionych wyżej względów dopiero po zaangażowaniu przez Instytut sił technicznych, a mianowicie w roku 1936. Z pośród dwóch alternatyw— rufa łyżkowa lub krąźo-wnicza — wybrano więcej odpowiadającą gustom naszych rybaków rufę ostrą, licząc się również z tym, że takie ukształtowanie rufy pozostawia mniej niedostępnych ao konserwacji miejsc, tym samym powinno zabezpieczyć dłuższy okres życia jednostki. Poza tym zmieniono przewidziany słabszy silnik na 60 KM oraz wykonano takielunek jako jednomasztowy. W dalszych seriach, po pierwszych trzech kutrach tego typu, przywrócono jednakże otaklowanie dwu-masztowe i zmieniono kilka detali dotyczących wielkości luki, nadbudówek maszynowej i załogowej, wielkości i umieszczenia sterowni, wykonano częściowo odciążony ster o kształtach opływowych. Po wprowadzeniu tych zmian kutry budowane są prawie że bez dalszych zmian jako monotyp.

Całkowitą konstrukcję kadłuba wykonuje się z drzewa dębowego, stosując przekroje materiału nieco większe od oryginalnie zaprojektowanych (licząc się z większą mocą silnika) i tak: stępka o przekroju 24 x 35 cm, stewy 250 mm, nadstępka 15 x 20 cm, wręgi 2 x 100 x300 (160) 140 mm, podziałka wręg 450 mm, poszycie zew-' nętrzne 50 mm, pokładniki 100 x 130 mm, wzdłużniki: podpokładowy 100 x 200 4-60 x 200 mm, zaobłeniowy 70x210 mm, wewnętrzne poszycie 40 mm, pokładniki 100 x 130 mm, pokład (modrzewiowy) 50 mm, nadburcie (sosnowe) 25 mm. Nadbudówki z drzewa sosnowego w ramach dębowych. Maszty, bomy i gafel

Stępki i stewy na staplu

świerkowe. Wszystkie bolce, gwoździe oraz okucia żelazne cynkowane. Urządzenia sterowe, składające się z osi steru (stalowej), spawanego

kwandrantu, łańcuchów oraz przekładni zębatej i koła sterowego, prowadzone jest całkowicie pod pokładem. Wystający nad pokład koniec osi steru, pozwala na sterowanie za pomocą rumpla w wypadku uszkodzenia mechanizmu sterowego. Silnik napędowy systemu „Semi-Diesel“ (z głowicą żarową) o mocy 60 KM przy 480 obr/. min, zaopatrzony jest w sprzęgło i śrubę dwuskrzydłową z obrotowymi skrzydłami. Wszystkie organy regulacji silnika, jak dopływ ropy, sprzęgło i obrót skrzydeł śruby, doprowadzone są do stanowiska sternika w sterowni i wykonane z materiału amagnetycznego. Całkowita instalacja maszynowa wraz ze śrubą i zbiornikiem powietrza rozruchowego wykonana jest przez firmę Lilpop, Rau i Loewenstein w Warszawie. Na pokładzie ustawiona jest winda sieciowa, dwubębnowa, o uciągu ponad jedną tonę, napędzana przekładnią pasową od głównego silnika. W wypadku uszkodzenia napędu mechanicznego możliwe jest uruchomienie windy za pomocą dwóch ręcznych korb. Do oświetlenia kutra służy instalacja elektryczna, składająca się z prądnicy 12 W 200 V, napędzanej od tegoż głównego silnika, baterii akumulatorów i sieci przewodów, gdzie należy pancernych w armaturze wodoszczelnej do kilkunastu punktów świetlnych. W sterowni umieszczona jest tablica rozdzielcza z bezpiecznikami i woltomierzem. Wyposażenie nawigacyjne składa się z ożaglowania o powierzchni 40 m2, kotwicy 75 kg, 70 mb. łańcucha 16 mm, kompasu spirytusowego o róży 150 mm i logu patentowego. Jako wyposażenie rybackie służą 2 kozły sieciowe na prawej burcie z kompletem bloków i rolet prowadzących, oraz talia ładunkowa na głównym maszcie. Sprzęt ratowniczy składa się z koła ratunkowego, 4-ch pasów korkowych i puszki wodoszczelnej z ogniami sygnałowymi.

Pomieszczenia obejmują skrzynię łańcuchową, kajutę na 4 osoby załogi z piecykiem do ogrzewania i gotowania, ładownię na ok. 15 ton ryb, motorownię, skład bosmański (na rufie) oraz sterownię, zaopatrzoną w niewielki składany stół nawigacyjny.

Zapasy wynoszą 2 tony paliwa (na ok. 130 godzin pracy silnika), 200 kg smaru, 250 1 wody słodkiej. Wszystkie zbiorniki napełniane są przez szczelne wlewy śrubowe z pokładu.

Stały balast w ilości około 5 ton składa się z cegiełek betonowych, obciążonych złomem żelaznym lub szlaką, ułożonych w dnisku pomiędzy wręgami.

Odwodnienie kadłuba, przedzielonego 2 wodoszczelnymi grodziami, wykonuje się za pomocą trzech ręcznych pomp prostej konstrukcji, zaś przedział maszynowy odwadnia się dodatkowo za pomocą zęzowej pompy maszynowej. Pompa ta ma przełączenie na pokład do płukania pokładu i pomieszczeń wodą zaburtową.

Całkowite wyposażenie uzupełniają : apteczka z niezbędnymi lekarstwami, cumy, bosaki, odbijacze, pokrowce na żagle, reflektor itp. niezbędne części inwentarza.

W roku 1936/37 wykonano równolegle z serią omówionych kutrów 15 m, 4 jednostki większe (nr 24 - 27) o długości 19 m, szerokości



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Ekologiczne zagadnienia odwodnienia pasa drogowegoPraca została wykonana na zlecenie Generalnej Dyre
Praca została wykonana na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad O Copyright by Gen
Niniejsze opracowanie zostało przygotowane na zlecenie firmy BIURO PROJEKTÓW INŻYNIERII LĄDOWEJ SP.
REFERENCJE ,LEVEL‘ Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Projektowe Sp. z o.o. w Siedlcach wykonało na zleceni
IMG927 itp. Promszko wespół z Sz. Syrkusem zaprojektował teatr symultaniczny, którego makietę wykona
IMGT29 W latach dziewięćdziesiątych przygotowany został raport na zlecenie OECD, którego celem było
Bez nazwy 1 (2) Projekt został opracowany na podstawie danych zawartych w części pierwszej projektu
Opis techniczny Projekt został wykonany przez w ramach przedmiotu „Podstawy wykorzystania energii
Opis techniczny Projekt został wykonany przez Marcina Gila w ramach przedmiotu „Podstawy wykorzystan
1. Opis badanych nawierzchni (próbek): Badanie faktury nawierzchni drogowej zostało wykonane na
produkcji bieli tytanowej, Sprawozdanie z pracy naukowo-badawczej wykonanej na zlecenie Zakładów Che
healthdusternet Raport został opracowany na zlecenie Departamentu Polityki Społecznej Urzędu
Inżynieria oprogramowania - kryterium sukcesu Projekt został wykonany w założonym budżecie Projekt
Niniejsza metodologia została opracowana na zlecenie Ministra Zdrowia celem realizacji przez BGK zad
III. SIEĆ DESZCZOWNIANA 1. Opis techniczny. Projekt został wykonany przez studentkę trzeciego roku w

więcej podobnych podstron