2711906442

2711906442



23


Wiadomości Uniwersyteckie

SERWIS ZWIĄZKOWY


Przedwyborcze spotkanie z władzami Regionu Środkowowschodniego


UCHWAŁY I WNIOSKI ZAKŁADOWEGO ZEBRANIA DELEGATÓW


STANOWISKO KOMISJI ZAKŁADOWEJ NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” UMCS

W SPRAWIE WYBORÓW WłJ\DZ UCZELNI

Zbliża się czas wyborów do Władz Uczelni. Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” UMCS zwraca się do swych członków z apelem o aktywny w nich udział. W trakcie kampanii wyborczej powinniśmy poznać programy kandydatów na rektorów i dziekanów, ocenić je i wybrać takiego rektora (dziekana), który będzie gwarantem optymalnego rozwoju naszej Uczelni (Wydziału) i dbałości o interesy pracowników

OD PRZYSZŁYCH WŁADZ UNIWERSYTETU OCZEKUJEMY:

•    stabilności zatrudnienia opartej na sprawiedliwej ocenie uwzględniającej przesłanki merytoryczne oraz zasady współżycia społecznego;

•    bezpieczeństwa materialnego pracowników i podejmowania efektywnych działań zmierzających do jego zapewnienia;

•    wykorzystywania funduszu socjalnego zgodnie z jego przeznaczeniem i gospodarowania nim w trybie ustawowo przewidzianym, uwzględniającym rolę związków zawodowych w tym zakresie;

•    zapewnienia pracownikom godziwej emerytury poprzez utworzenie Pracowniczego Funduszu Emerytalnego UMCS;

•    współpracy ze związkami zawodowymi opartej na odnośnych przepisach prawa, a także na rozumieniu roli związków zawodowych jako wyraziciela interesów pracowniczych;

•    zapewnienia odpowiednich środków finansowych na poprawę warunków BHP w Uczelni;

•    dbałości o pozycję Uniwersytetu w kraju i za granicą;

Szczególną władzą jest Senat Akademicki UMCS i jego Komisje. Oczekujemy od jego członków aktywnej i twórczej pracy nad strategią działania Uniwersytetu w aktualnej sytuacji polityczno-gospodarczej Rzeczypospolitej Polskiej.

Mamy nadzieję, że nasza współpraca z Władzami nowej kadencji spełni oczekiwania członków naszego Związku i będzie układać się pomyślnie dla dobra Naszej Uczelni i wszystkich jej pracowników.


LuNm, 9 04.2002 roku

WOBEC WYZWAŃ


Członkami Komisji Rewizyjnej zostali: Jan Fiedurek. Wydz. B1N0Z. Anna Grabowiecka. Wydz. Ekonomii. Wiesław Grzegorczyk. Wydz. Chemii, przewodniczący. Marek Jędrych. Wydawnictwo. Ryszard Taranko. Inst. Fizyki.

Rezerwowym członkiem Komisji jest Władysław Bulanda

Na społecznego Inspektora pracy powołano Andrzeja Trembaczowskiego z Instytutu Fizyki

Delegatami na WZD Regionu Środkowowschodniego zostali: Józef Duda. Wydz. Ekonomii. Józef Kaczor. Wydz BiNoZ. Wiesław Kamiński. Inst Fizyki. Wiesław Perdeus. Wydz Prawa i Administracji

Delegaci na WZD Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „S": Józef Kaczor. Wydz.

Uchwała I. (w sprawie zmian w strukturze organizacyjnej NSZZ „S" UMCS)

ZZD postanawia: włączyć do struktury organizacyjnej Koło Wydziału Politologii; zmienić dotychczasową nazwę: Koło Wydziału Prawa i Politologii na nazwę: Koło Wydziału Prawa; połączyć dotychczas istniejące Koła: Koło Wydawnictwa i Koło Poligrafii w Koło Wydawnictwa i Poligrafii.

Uchwała 2. (w sprawie struktury wydatków Komisji Zakładowej NSZZ „S" UMCS) ZZD ustala następującą strukturę wydatków Komisji Zakładowej NSZZ „S” UMCS: działalność statutowa 60%. działalność organizacyjna 20%, działalność charytatywna 5%, fundusz swobodnej decyzji 15%.

Uchwała 3. (dotycząca niezrealizowa-nych lub tylko częściowo zrealizowanych uchwał i poprzednich ZZD)

ZZD zobowiązuje Komisję Zakładową d« kontynuowania starań dotychczasowej Komisji o realizację następujących uchwał Poprzednich ZZD:

nr 2. z 98 r. ws. tworzenia pracowniczego programu emerytalnego;

nr 6. z 98 r. ws. 100% zasiłków chorobowych dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi;

nr I. z 2000 r. ws. jawności nagród i płac na UMCS;

nr 4. z 2000 r. ws. wynagrodzeń pracowników w okresie ostatnich 5 lat przed emeryturą;

nr 6. z 2000 r. ws. BHP na UMCS; nr 7.z2000r.ws. działalności KJubu Ari-Biy

BiNoZ. Grzegorz Nowak. Wydz BiNoZ. Andrzej Staszczak. Inst. Fizyki.

Delegaci na WZD Regionalnej Sekcji Nauki Regionu środkowowschodniego NSZZ „S": Stanisław Chibowski. Wydz. Chemii. Jerzy Jabłoński. Wydz Chemii. Józef Kaczor. Wydz. BiNoZ. Grzegorz Nowak. Wydz BiNoZ. Maria Nowak. Wydz. BiNoZ. Aleksander Padewski. Wydz. Chemii. Wiesław Perdeus. Wydz. Prawa i Adm., Władysław Rudziński. Wydz Chemii. Ryszard Scho-enborn. Wydz BiNoZ. Ewa Skrzetuska Inst. Pedagogiki. Marek Sowa. Inst. Fizyki. Andrzej Staszczak. Inst Fizyki. Ryszard Taranko. Inst. Fizyki. Andrzej Trem-baczowski. Inst Fizyki. Mana Wożmakie-wicz-Dziadosz. Wydz Humanist.

Uchwała 4.

ZZD przesyła do władz ustawodawczych i wykonawczych RP protest wobec proponowanych w projekcie rządowym zmian w Kodeksie Pracy WNIOSEK I.

ZZD zw raca się do Władz Uczelni o podjęcie działań mających na celu usprawnienie i zwiększenie bezpieczeństwa poruszania się pracowników i studentów w budynku Rektoratu. Chodzi tu o małą przepustowość i zły stan techniczny wind. a także o niekorzystną szczególnie w okresie rekrutacji lokalizację Działu Toku Studiów na wyższych piętrach budynku.

WNIOSEK 2.

ZZD zwraca się do Władz Uczelni o poprawienie układu komunikacyjnego (pieszego i samochodowego) na terenie miasteczka akademickiego w połączeniu z zachowaniem estetyki tego terenu.

WNIOSEK 3.

W związku z niejasnościami wynikłymi na niektórych wydziałach podczas ostatniej oceny pracowników, ZZD zwraca się do Władz Uczelni o przedstawienie jasnych kryteriów oceny poszczególnych grup pracowników naukowo-dydaktycznych a także o coroczne informowanie o warunkach dalszego ich zatrudniania (przedłużenie, przeniesienie na inne stanowisko, kontrakt) w kontekście aktualnej polityki kadrowej Władz Uczelni.

Uniwersytet to bardzo złożony zakład pracy. Obok nauczycieli akademickich zatrudnia urzędników, bibliotekarzy, sprzątaczki, pracowników inżynieryjno-technicznych, zaopatrzenia, kierowców itd. Nasz Związek nie dzieli pracy na fizyczną i umysłową, twórczą i usługową. Praca na uniwersytecie powinna być tak zorganizowana, aby poszczególne grupy się uzupełniały, pomagały sobie i współpracowały, tworząc razem atmosferę najbardziej sprzyjającą kształceniu studentów i prowadzeniu badań (O programie Związku - „Solidarność Uniwersytecka” 3.02.1981). To daje wizerunek Uniwersytetu na zewnątrz. Ważne to jest szczególnie teraz, kiedy UMCS stał się jednym z największych zakładów pracy na Lubelszczyźnie.

Perspektywa liberalizacji i globalizacji pracy w obliczu wstąpienia do Unii Europejskiej prowadzi do olbrzymich napięć między pracodawcami i pracobiorcami, a europejska i światowa recesja wywołała spadek produkcji gospodarczej i bezrobocie. Uniwersytet i szkolnictwo wyższe ma tu szczególną rolę do spełnienia: kształcenia młodych ludzi, aby mogli sprostać wymogom rynku pracy. Niestety, doświadczenia są bardzo bolesne dla absolwentów. Na ogół po skończeniu studiów stają się oni bezrobotnymi (wg rankingu szkół wyższych w woj. lubelskim było ich pod koniec 2001 roku ponad 2 tysiące, głównie humanistów, ale także ekonomistów, prawników i pedagogów). Władze uczelni muszą to zauważyć, wprawdzie i tutaj obowiązuje zasada wolnorynkowego popytu i podaży, ale perspektywicznie powinniśmy badać rynek pracy i dostosowywać nauczanie do jego przyszłościowych potrzeb. Wiąże się to z polityką dydaktyczną uniwersytetu. Okazuje się, że mamy coraz mniej doświadczonych dydaktyków, a i ci są przechwytywani przez coraz większą sieć różnego rodzaju wyższych uczelni. Ostre rygory robienia stopni naukowych spychają na plan dalszy obowiązki dydaktyczne. Władze UMCS w ostatnim okresie prowadzą rozsądną politykę w tym względzie i mamy nadzieję, że praca dydaktyczna znajdzie także rankingowe miejsce w ocenie pracowników. Pokusa zarobienia dodatkowych pieniędzy jest wielka przy bardzo niskich płacach zapewnianych przez MEN. Ostatnia regulacja ustawowa płac wywalczona przez NSZZ „S” została, niestety, zatrzymana. Pojawia się wiele problemów, które wymagają dyskusji i uzgodnień z władzami uczelni.

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” UMCS podejmie te problemy z nowymi Władzami UMCS na początku roku akademickiego.

Józef Kaczor

numer 4, 2002



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
23 Wiadomości UniwersyteckieSERWIS ZWIĄZKOWY W DRODZE DO STRAJKU GENERALNEGO Na wniosek
23 Wiadomości Uniwersyteckie Przechadzki po bibliotekach TAJEMNICE BIBLIOTEKI BABEL Biblioteka to
21 Wiadomości UniwersyteckieSPOTKANIEBIOLOGÓW W Lublinie 8 maja spotkali się na zaproszenie Wydziału
23 Wiadomości Uniwersyteckie KONFERENCJE • SZKOŁYUMCS w dalszym ciągu siedzibą ZG PTL NOWE WŁADZE
23 Wiadomości UniwersyteckieWYDZIAŁY UMCS — WIADOMOŚCI BIEŻĄCERubryka przygotowana na podstawie
23 Wiadomości Uniwersyteckie Z REKTORSKIEGO SPRAWOZDANIA POMOC MATERIALNA DLA STUDENTÓW alnymi, jak
23 Wiadomości Uniwersyteckie Z REKTORSKIEGO SPRAWOZDANIAJEDNOSTKI OGÓLNOUNIWERSYTECKIE Biblioteka
23 Wiadomości Uniwersyteckie „Praca w szkole to ostateczność" (A. 10). Grupa osób negatywnie
23 WIADOMOŚCI UNIWERSYTECKIE Gustaw Herling-Grudziński z aktem nadania honorowego obywatelstwa miast
23 WIADOMOŚCI UNIWERSYTECKIE Gustaw Herling-Grudziński z aktem nadania honorowego obywatelstwa miast
19 Wiadomości Uniwersyteckie Serwis związkowy RZYM W ROKU JUBILEUSZU Prof. dr Zofia Demianowicz
8 Wiadomości Uniwersyteckie Jubileusze • Jubileusze • JubileuszeTAJEMNICE SUKCESU Podczas spotkania
29 Wiadomości Uniwersyteckie Jadwiga Mizińska ETNOS, EROS ITANATOS — SPOTKANIA W
15 Wiadomości Uniwersyteckie Serwis Związkowy APEL Zakładowe Zebranie Delegatów NSZZ
33 wiadomości uniwersyteckie Spotkanie zc społecznością akademicką Lublina, 14 maja 1994 r. Od lewej
41 WIADOMOŚCI UNIWERSYTECKIEKoło Naukowe Polonistów Na uniwersytecie spotkać można różnych ludzi.
42 WIADOMOŚCI UNIWERSYTECKIEODESZLI ODNAS Profesor dr Janina Garbaczowska urodziła się 23 październi
33 wiadomości uniwersyteckie Spotkanie zc społecznością akademicką Lublina, 14 maja 1994 r. Od lewej
41 WIADOMOŚCI UNIWERSYTECKIEKoło Naukowe Polonistów Na uniwersytecie spotkać można różnych ludzi.

więcej podobnych podstron