2795179860

2795179860



zdrowie

Tekst: Ewa Łuczak


^YlowciiiiLi

nie dla wszystkich

Choć zima jeszcze na dobre nie odeszła, na pólkach sklepowych już pojawiają się pierwsze zwiastuny wiosny - nowalijki. Wśród świeżych warzyw, które są obecnie dostępne przez okrągły rok, znajdziemy też takie, które na zimę raczej znikają, np. rzodkiewki.

Lepiej jednak ich unikać. W końcu, biorąc pod uwagę panującą aurę, doskonale wiemy, że nie miały one szansy urosnąć w gruncie dzięki odżywczym siłom gleby, wody i słońca. A skoro nie otrzymały energii do wzrostu z natury, to musiała im ona zostać dostarczona w postaci sztucznych nawozów.

Jeśli pierwsze młode warzywa są dla nas tak kuszące, że nie możemy im się oprzeć, to przynajmniej ograniczmy ich ilość. Niech będą dodatkiem do kanapki, a nie podstawą posiłku. Nie podawajmy ich także dzieciom. Specjaliści przestrzegają, by nowalijek nie dawać dzieciom poniżej 3. roku życia, a także kobietom w ciąży i matkom karmiącym.

Młode warzywa, które pojawiają się na przełomie zimy i wiosny, nie są niestety składnicą witamin i mikroelementów. Co więc zawierają? Na to pytanie trudno odpowiedzieć, ponieważ zazwyczaj nie wiemy, skąd taki produkt pochodzi. Nowalijki mogą mieć trzy źródła - mogą być z gruntu (lecz na to jeszcze za wcześnie), mogą pochodzić ze szklarni lub z importu. Zdaniem ekspertów największe niebezpieczeństwo stanowią te ostatnie. Między innymi dlatego, że są zbierane niedojrzale, a więc uboższe w cenne składniki odżywcze, a także mniej aromatyczne. To jednak mniejszy problem. Gorsze jest to, że aby przetrwały transport, muszą zostać odpowiednio zabezpieczone, czyli intensywnie opryskane konserwantami, których z pewnością nie chcemy serwować dzieciom.

Nie poleca się także sięgania po nowalijki szklarniowe. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. W okresie niedostatku słońca i składników odżywczych, których w normalnych warunkach dostarcza warzywom gleba, rośliny te są sztucznie naświetlane i pędzone nawozami azotowymi. Sam azot nie stanowi zagrożenia, ale gdy jest w nadmiarze, wówczas przekształca się w niebezpieczne, bo rakotwórcze azotyny.

Ze względu na obecność substancji toksycznych nowalijki mogą wywoływać nietolerancję pokarmową lub alergię. Jeśli zauważymy u dziecka niepokojące objawy, natychmiast odstawmy warzywo. Możemy spróbować podać je ponownie dopiero w czasie jego naturalnej wegetacji, gdy będziemy pewni, że wyrosło dzięki silom natury.

Na przełomie zimy i wiosny maluchom lepią serwować zieleninę ze słoiczka lub mrożonki. Produkty te zawierają cenne składniki odżywcze. Warzywa, z których zostały one przygotowane, zebrano w okresie ich pełnej dojrzałości. W wypadku żywności dla dzieci są one dodatkowo poddawane ścisłym i rygorystycznym kontrolom.

Jest jeszcze jedno wyjście. Zdrowe nowalijki możemy wyhodować sami. Wystarczy doniczka z ziemią, nasłoneczniony parapet i dużo - nawet kilka tygodni - cierpliwości. Ale takie samodzielnie wyhodowane warzywa - szczypiorek, rzodkiewka czy sałata - z pewnością będą smakowały wyśmienicie.

www.maluchy3miasta.pl



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
czas wolny Tekst: Ewa ŁuczakMARZANNAmiędzy zimą a wiosną Kto z nas nie czeka na wiosnę? Drzewa ziele
1mam dziecko Tekst: Ewa ŁuczakNajpopularniejsze imiona w Trójmieście Jeszcze niedawno przeglądając w
korekty tekstoui Z Trudnym Językiem Polskim •    DLA KOGO? dla wszystkich, choć
LICEUM, TECHNIKUM ;{M RENESANS BAROK dla wszystkich: gotoue notatki i odpowiedzi na pytania
Zdjęcie1522 (2) •ą niedostępne dla wszystkich, gdjri odmiana fortuny. k»Or« nigdy nie Jest wykluczon
llcfermonoęrcfem odbioru odpodóui dla wszystkich rejonów- 2019 00 o o REJON I : Dobre, Poręby Stare,
Zdjęcie1522 (2) •ą niedostępne dla wszystkich, gdjri odmiana fortuny. k»Or« nigdy nie Jest wykluczon
fi[
gleby280 czaj wyraźnie zaznaczone. Omawiane gleby, choć zasadniczo jeszcze dość dobre, mogą być uważ
Aktualności AktualnościULTRAFASTIN WSPIERA SNOWMANIĘ! Choć zima nas w tym roku nie rozpieszcza i nie
a3 4 Proszę zwrócić uwagę na właściwości wszystkich tych sytuacji: jeszcze nic się nie zdążyło, ale

więcej podobnych podstron