2795179933

2795179933



Laboratorium Właściwości Powierzchniowych i Strukturalnych Gleb i Roślin

Zakład Fizykochemii Materiałów Porowatych

Opiekun laboratorium: prof. dr bab. Zofia Sokołowska

Tel: 81-744 50 61

Fax:81-7445067

e-mail: z.sokolowska@ipan.lublin.pl

httpMfmp.ipan.iublin.pl

http-y/www.ipan.lublin.pl

Zjawiska i procesy zachodzące na granicy faz układu glebowego ciało stałe - gaz, ciało stałe - ciecz ronią się od zjawisk zachodzących w fazach objętościowych tym, że podlegają działaniu sił powierzchniowych. Bez rozpatrzenia istoty zjawisk i sił powierzchniowych nie jest praktycznie możliwe zrozumienie i kontrolowanie w skali makro procesów fizykochemicznych zachodzących w glebie np. obserwowane w skali polowej procesy transportu wody glebowej są odbiciem zwilżalności cząstek fazy stałej gleby, adsorpcji pary wodnej, mikroporowatości, pęcznienia minerałów ilastych i substancji organicznej, hydratacji kationów powierzchniowych, wielkości swobodnej energii powierzchniowej, ładunku i dysocjacji powierzchniowych grup funkcyjnych itp. W przypadku gleb organicznych istotne jest również poznanie ich fizykochemicznych i powierzchniowych właściwości dla potrzeb melioracji. Należy podkreślić, że adsorbenty „rolnicze", takie jak gleba, minerały ilaste czy substancja organiczna (próchnica) mają złożony charakter, zarówno pod względem składu chemicznego, budowy jak i porowatej struktury. Gleba jest bowiem układem wielofazowym (ciekłym, stałym i gazowym), wiekoskładnikowym (minerały ilaste, substancja organiczna, połączenia organo-mineralne, organizmy żywe) i polidyspersyjnym (od cząstek koloidalnych do makroskopowych ziaren krzemionki).

Jedną z podstawowych wielkości charakteryzujących ciała stałe jest ich porowatość oraz powierzchna właściwa.

W zależności od zastosowanej metody pomiarowej i rodzaju ciała stałego wyróżnia się powierzchnię właściwą:

•    całkowitą - wyznaczaną przy zastosowaniu adsorbatów polarnych,

•    zewnętrzną - wyznaczaną przy zastosowaniu adsorbatów apolarnych,

•    wewnętrzną - obliczaną z różnicy pomiędzy wielkością powierzchni właściwej całkowitej i zewnętrznej.

•    międzypakietową - dotyczy minerałów pęczniejących typu monmorylonitu i wermikulitu.

Powierzchnia właściwa jest zintegrowaną cechą charakteryzującą stan rozdrobnienia i przekształceń składników mineralnych i organicznych gleb. W układach glebowych powierzchnia właściwa jest dobrze skorelowana z zawartością i rodzajem frakcji ilastej i próchnicy glebowej, a ponadto z właściwościami sorpcyjnymi i fizycznymi gleb takimi jak: mikroporowatość gleby, zawartość wody niedostępnej dla roślin, zwięzłość i lepkość gleby. Okazała się ona również czułym wskaźnikiem przebiegu procesów strukturalnych, glebotwórczych i erozyjnych. W związku z powyższym powierzchnia właściwa może być także wykorzystana do monitoringu degradacji gleb.

Porowatość fazy stałej opisuje ogólnie strukturę, którą można przedstawić jako kształty, rozmiary i wzajemne ułożenie cząstek i agregatów. W glebie ilość porów, ich objętość i rozmiary warunkują wiele istotnych zjawisk jak zatrzymywanie i obieg gazów, wody i składników pokarmowych oraz stopień penetracji gleby przez korzenie. Z tego powodu porowatość i rozkład porów coraz częściej brane są pod uwagę w rozważaniach dotyczących nie tylko struktury gleby, ale również przy śledzeniu wszelkich procesów przenoszenia wody składników pokarmowych oraz procesów degradacji gleby.

Woda zatrzymywana jest przez glebę dzięki działaniu sił przyciągania międzycząsteczkowego Van der Waalsa i sił elektrostatycznych (kulombowskich), wywołujących adsorpcję oraz sił kapilarnych, których źródłem są siły napięcia powierzchniowego i adhezji na granicy faz ciało stałe-ciecz i gaz. Właściwości hydrofilowo-hydrofobowe ciała stałego określają nie tylko zwilżalność, ale również decydują o jego hydrofizycznych właściwościach. Ciecz na powierzchni ciała stałego może się bardziej lub mniej rozpływać. Zależy to od sił międzycząsteczkowych ciała stałego i cieczy. Miarą hydrofobowości lub hydrofilności powierzchni ciała stałego mogą być: kąt zwilżania (0), swobodna energia międzyfazowa (y.) albo praca rozpływania (Ws). W przypadku materiałów bardziej złożonych, takich jak gleba, zwilżalność czy hydrofobowośc można opisać opierając się na jakościowych parametrach np. wysokości podsiąku kapilarnego lub czasu wsiąkania kropli umieszczonej na powierzchni ciała stałego pomiarze kąta zwilżania lub składowych swobodnej energii powierzchniowej.

Profil badań

•    Gleba jako środowisko fizykochemiczne ze szczególnym uwzględnieniem procesów międzyfazowych lub na granicy faz

•    Właściwości powierzchniowe jako wskaźniki zmian materiału glebowego i roślinnego pod wpływem czynników środo wiskowych

•    Fizykochemiczne warunki tworzenia i trwałości struktury gleby (porozymetria rtęciowa)

•    Opis zwilżalności gleby, oddziaływań międzycząsteczkowych i trwałości agregatów przy zastosowaniu wielkości swobodnej energii powierzchni

•    Równowagi kwasowo-zasadowe w glebie, ład unek cząstek glebowych, pojemność buforowa

•    Degradacja gleby, fizykochemiczne metody melioracji i detoksyfikacji gleb zanieczyszczonych, zasolonych i kwaśnych; laboratoryjne symulacje procesów


Wyposażenie

■ ANALIZATOR WĘGLA I AZOTU TOC MULTI N/C 2000, HT 1300 Producent: Analytik Jena (2006)

•    Analiza zawartości węgla całkowitego i organicznego w ciele stałym i roztworze.

•    Analiza zawartości azotu całkowitego w roztworze.

•    Próbki nie wymagają dodatkowej chemicznej obróbki, jedynie w przypadku próbek stałych przydatne jest roztarcie ich do uziarnienia piasku, a w przypadku roztworów przefiltrowanie na zwykłym sączku.

•    Zastosowana w analizatorze aparatu pozwala analizować dowolne próbki stałe, zawierające węgiel w zakresie stężeń od ppm do %.

POLSKI WSCHODNIEJ

17



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Powierzchniowa struktura gleb Polski górskie 6%    antropogeniczne 1%
Właściwości fizyczne i chemiczne gleb Struktura gleby Struktura gleby jest to przestrzenne
chemiczny, wielkość powierzchni właściwej, stan powierzchni, struktura porów. Na rynku działa kilka
Gleboznawstwo Fizyczne właściwości gleb © Kaźmierowski C., Zakład Gleboznawstwa i Teledetekcji Gleb
Właściwości fizyczne i chemiczne gleb Struktura gleby Struktura gleby jest to przestrzenne
skanuj0025 (4) Właściwość Odmiana a 1. Struktura Zdefektowana struktura
PB041074 Zewnętrzne struktury komórki roślinnej jj - W w-wie zewnętrznej ściany komórkowej obecne są
page0089 79 właściwe sobie funkcye zwierzęce i roślinne Dusza (o czem była mowa wyżej) mieszka 
LastScan20 (6) / 4.2. ZAGROŻENIA POWIERZCHNI ZIEMI I GLEB Jednym z wielu czynników deformacji środow
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Sale audytoryjne Laboratoria komputerowe Powierzchnie pod stand
7. Zakład Fizykoterapii 7.1.    Pracownia Masażu 7.2.    Pracownia
20091027(001) mmI Modyfikacja właściwości powierzchni
318 Ćwiczenia laboratoryjne z fizyki Powierzchnia ils przekroju pierścienia ograniczonego obwodem o

więcej podobnych podstron