2852046936

2852046936



W celu maksymalizacji wartości zysku przedsiębiorstwa optymalizują w procesach zarządczych wartości przychodów (starając się je maksymalizować) i kosztów (starając się je minimalizować). W celu zarządzania tymi zmiennymi przedsiębiorstwa potrzebują wiarygodnych, rzetelnych i aktualnych informacji zarówno o przychodach, jak i kosztach uzyskiwanych lub ponoszonych podczas działań, które wykonują w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej.

Kluczową rolę w przekazywaniu niezbędnych informacji potrzebnych do zarządzania przychodami i kosztami, a co za tym idzie - wynikiem finansowym odgrywa rachunkowość finansowa. „Produktem finalnym” rachunkowości finansowej są sprawozdania finansowe, które w sformalizowany sposób komunikują podmiotom i osobom zainteresowanym dane na temat sytuacji finansowej, wyników działalności oraz zmian sytuacji finansowej jednostki gospodarczej.

Dzięki temu, że przy sporządzaniu sprawozdań finansowych przestrzega się ustalonych w przepisach prawnych zasad, można je również wykorzystać do porównywania1 sytuacji finansowej, wyników działalności oraz zmian sytuacji finansowej różnych jednostek działających w interesującym ich użytkowników segmencie rynku lub branży. Sprawozdanie finansowe jest narzędziem pozwalającym na szybką analizę danych finansowych, które przedstawia w uporządkowany, syntetyczny sposób. Konstrukcja sprawozdań finansowych zdeterminowana jest wymogami prawnymi zawartymi zarówno w regulacjach krajowych, jak i międzynarodowych.

W praktyce istnieje wielu adresatów informacji zawartych w sprawozdaniach finansowych jednostek gospodarczych. Przede wszystkim są to podmioty zewnętrzne, takie jak: urząd statystyczny, urzędy skarbowe, samorządy lokalne, banki, potencjalni i obecni inwestorzy oraz interesariusze wewnętrzni, czyli właściciele i zarządzający tymi jednostkami. W większości wypadków zgłaszają oni zapotrzebowanie na informacje o relatywnie dużym poziomie agregacji, prezentujące w syntetyczny sposób potrzebne im informacje.

W celu zaspokojenia podstawowych potrzeb informacyjnych, zwłaszcza zewnętrznych adresatów, wystarczające są sprawozdania finansowe, których zawartość merytoryczna przedstawiona jest w załączniku 1 do ustawy o rachunkowości2. Środowisko polskich przedsiębiorców ciągle postuluje o upraszczanie przepisów regulujących zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Ustawodawca, wychodząc naprzeciw tym postulatom, co jakiś czas wprowadza różne zmiany w polskim prawie gospodarczym, które mają „ułatwić życie” przedsiębiorcom. Niestety spora część tych zmian ma charakter ilościowy, a nie jakościowy, co dzięki weryfikacji tych zmian w praktyce można określić mianem „psucia”, w różnym rozumieniu tego słowa, prawa.

W roku 2014 w ustawie o rachunkowości wprowadzono pojęcie jednostki mikro (mikrojednostki3) i w konsekwencji tego wprowadzono pewne uproszczenia ich

1

   Sprawozdanie finansowe według polskich i międzynarodowych standardów rachunkowości, red. G.K. Świderska, W. Więcław, Difin, Warszawa 2012, s. 60.

2

   Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości DzU 2013, poz. 330 ze zm.

3

   Według Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek, zmieniającą dyrektywę Parlamentu Europejskiego i



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0508 2. Proces zarządzania strategicznego w przedsiębiorstwie 71 2. Proces zarządzania strateg
skanuj0510 2. Proces zarządzania strategicznego w przedsiębiorstwie 73 2. Proces zarządzania strateg
12974 skanuj0521 2. Proces zarządzania strategicznego w przedsiębiorstwie 83 2. Proces zarządzania s
45407 skanuj0531 2. Proces zarządzania strategicznego w przedsiębiorstwie 93 2. Proces zarządzania s
85636 skanuj0529 2. Proces zarządzania strategicznego w przedsiębiorstwie 91 2. Proces zarządzania s
79403 skanuj0512 2. Proces zarządzania strategicznego w przedsiębiorstwie 75 2. Proces zarządzania s
1. WSTĘP Zarządzanie firmą przez pryzmat wartości ma na celu maksymalizację korzyści dla właścicieli

więcej podobnych podstron