2852047003

2852047003



204 ANDRZEJ RÓŻAŃSKI

obecnych badań potwierdzają także, iż kobiety są bardziej wytrwałe w swoich działaniach niż mężczyźni, szczególnie tych związanych z rozwojem edukacyj-no-zawodowym (średnia wartość wskaźnika wyższa od uzyskanego przez mężczyzn).

Wiek uczestników stanowił kolejną zmienną uwzględnioną w badaniach. Ponad 57% respondentów mieściło się w przedziale 27-35 lat, pozostali znaleźli się w grupie osób w wieku od 36 do 47 lat. Można zatem przyjąć, iż praktycznie wszyscy znajdowali się na etapie swojego życia najkorzystniejszym z punktu widzenia rozwoju kariery zawodowej. Zdaniem D. Supera, najintensywniejszym okresem pod względem oddziaływań na kariery zawodowe jednostki jest stadium stabilizacji, czyli okres od 25 do 44 roku życia. Jednostka na tym etapie odnajduje się w określonym środowisku pracy, podejmuje wybory co do kontynuacji obranej wcześniej drogi zawodowej, jej utrzymania bądź ewentualnej zmiany. W ostatnim czasie ze względu na postępujące zmiany demograficzne (starzenie się społeczeństwa) zainteresowanie podtrzymaniem karier przesuwa się w kierunku określanym przez D. Supera stadium zachowania s1 tatuś quo (45-64 lat), a więc dotychczas stadium związanym z utrzymaniem stabilizacji zawodowej (Bańka 1995; Paszowska-Rogacz 2003).

Na podstawie analizy wyników stwierdzono, iż wiek badanych pozostawał w relacji do poziomu motywacji osiągnięć. Wyniki globalne uzyskane przez osoby w wieku powyżej 36 lat były wyższe i wynosiły nieco ponad 112 pkt niż u badanych w wieku poniżej 35 roku życia, gdzie stwierdzono wartości na poziomie niewiele ponad 109 pkt.

Ponadto wartości średnie uzyskane przez osoby z grupy starszych pracowników były we wszystkich wskaźnikach zdecydowanie wyższe. Można to tłumaczyć ich większą dojrzałością zawodową. Istotnym elementem samopoczucia wpływającym na jakość funkcjonowania jednostki w środowisku pracy jest tzw. wiara we własne możliwości. Prawdopodobieństwo osiągnięcia zakładanych celów związanych z własną karierą wzrasta u osób spełniających w swojej ocenie niezbędne kryteria związane z odpowiednim stażem pracy (również wiekiem), doświadczeniem, kwalifikacjami. W sytuacji ubiegania się o awans w firmie (co deklarowała prawie połowa badanych) nie bez znaczenia jest również perspektywa czasowa osiągnięcia celu, bliższa w przypadku osób z dłuższym stażem zawodowym.

W sytuacji pracowników młodszych ta perspektywa jest odleglejsza, stąd poziom motywacji osiągnięć może być niższy. Potwierdzają to niższe średnie wyniki w zakresie poziomu akceptacji odroczonej gratyfikacji. Ponadto poza niezaprzeczalnymi walorami i możliwościami psychofizycznymi osób z krótszym stażem pracy (młodszych) ich doświadczenia zawodowe, szczególnie dotyczące konkretnych stanowisk, są nieporównywalnie mniejsze, co w wielu sytuacjach



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
WA30881 I902 SZSTEMATZCYNZ KURS 2 I djvu 249 Atoli nie wszystkie badania potwierdziły przypuszczenie
skanowanie0045 150 Wnioski z obszernie tu zrelacjonowanych badań G. Hofstede’a, potwierdzone także b
0000008 3 GENETYKA GENETYKA morki. Okazało się także, iz niektóre komórki mogą pobierać fragmenty DN
PICT5412 Matka chłopca, w trakcie omawiania wyników badań, potwierdziła jego niechęć do rysowania i
S5001242 360 nie tylko mniej ludne, ale także iż część eksploatowanych poprzednio przez człowieka te
skanowanie0025 Nadciśnienie tętnicze samoistne Wyniki ostatnich badań potwierdzają, że u podłoża nad
136 ANDRZEJ PRZEGROCKI, JULITA JABŁECKA społecznymi, także w radach akademickich (np. Program RANN w
PICT6299 204 WPROWADZENIE DO METODOLOGII BADAN PEDAGOGICZNYCH metody. Szczególnie brak bezpośrednieg
page0160 156 szczegóły tektoniki Alp, Karpat, Tatr i Wogezów, a z ich badań okazuje się, iż zdarzały

więcej podobnych podstron