2904666362

2904666362



formie uproszczonej. Uprawnienie to wynika z art. 50 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Przysługuje ono jednostkom, które w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy nie osiągnęły dwóch z następujących trzech wielkości:

•    średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło nie więcej niż 50 osób,

•    suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego w walucie polskiej nie przekroczyła równowartości 2 min euro,

•    przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych w walucie polskiej nie przekroczyły równowartości 4 min euro.

Firma, która korzysta z uproszczeń zawartych w art. 50 ust. 2 ustawy o rachunkowości w poszczególnych częściach sprawozdania może wykazywać jedynie informacje w zakresie oznaczonym literami i cyframi rzymskim bez dalszego uszczegółowienia.

Dodatkowo, jeśli informacje dotyczące poszczególnych pozycji sprawozdania nie wystąpiły w jednostce zarówno w roku obrotowym, jak i za rok go poprzedzający, przy sporządzaniu sprawozdania pozycje te pomija się. Informacja dodatkowa również może być sporządzona w odpowiednio uproszczonej formie.

Wymienione jednostki, z uwagi na fakt, że powyższe kryteria są niższe niż kryteria kwalifikujące do obowiązkowego badania sprawozdania finansowego, mogą także zrezygnować ze sporządzania sprawozdania z przepływu środków pieniężnych oraz zestawienia zmian w kapitale własnym, gdyż taki obowiązek mają jedynie jednostki podlegające obowiązkowi badania.

Wątpliwości mogą dotyczyć spółki akcyjnej. To dlatego, że co do zasady, każda spółka akcyjna podlega obowiązkowemu badaniu. Teoretycznie uproszczenia nie mają więc do niej zastosowania. Osobiście skłaniałbym się jednak ku poglądowi, że o ile nie wpływa to na użyteczność sprawozdania finansowego (wiemy i rzetelny obraz), o tyle uproszczenia dopuszczalne są w każdej jednostce. Moim zdaniem, użyteczność powinna być oceniana przez pryzmat adresatów sprawozdania (faktycznych, nie potencjalnych).

Brak podatku odroczonego

Zgodnie z art. 37 ust. 10 ustawy o rachunkowości jednostki, które nie mają obowiązku badania sprawozdania finansowego, mogą również nie tworzyć aktywów oraz rezerw na odroczony podatek dochodowy.

Zadaniem aktywów i rezerw na odroczony podatek dochodowy jest zneutralizowanie różnic pomiędzy wynikiem finansowym wykazanym w sprawozdaniu finansowym jednostki, a jej dochodem do opodatkowania ustalonym zgodnie z ustawą o CIT. Różnice te wynikają z odmiennych zasad rozpoznawania momentu powstania



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Załącznik nr 2 4. Wskazanie osiągnięcia wynikającego z art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 2003 r.
4 4. WSKAZANIE OSIĄGNIĘCIA NAUKOWEGO WYNIKAJĄCEGO Z ART.16 UST.2 USTAWY Z DNIA 14 MARCA 2003 R. O ST
Marcin Sieńczyk Załącznik 2 V Wskazanie osiągnięcia wynikającego z art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 14 m
4. Wskazanie osiągnięcia wynikającego z art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach na
4. Wskazanie osiągnięcia wynikającego z art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach na
4. Wskazanie osiągnięcia* wynikającego z art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach n
4. Wskazanie osiągnięcia wynikającego z art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach na
Moment powstania przychodu 2 WDT/ Jak wynika z art. 30 ust 2 ustawy o WNT rachunkowości, w księga
4. Wskazanie osiągnięcia wynikającego z art. 16 ust. 2 Ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopnia

więcej podobnych podstron