2906542572

2906542572



236 K. WOROWSKI, W. ROSZKOWSKA [8]

czanych na czynniki denaturujące, takie jak podwyższona temperatura, krańcowe wartości pH oraz stężone roztwory mocznika i chlorowodorku guanidyny (7, 40).

III. Specyficzność i mechanizm działania

Inhibitory ziemniaczane hamują aktywność wielu enzymów proteolitycznych. Interesujące jest zestawienie wyników badań wpływu inhibitorów ziemniaczanych na aktywność enzymów proteolitycznych różniących się strukturą miejsca wiążącego i miejsca katalitycznego.

Jak wynika z tabeli 2 inhibitory ziemniaczane hamują aktywność proteaz o hydrofitowym miejscu wiążącym substrat, takich jak trypsyna i plazmina, lecz nie wpływają na aktywność trombiny.

Aktywność chymotrypsyny i katepsyny D, które są enzymami o hydrofobowym miejscu wiążącym jest hamowana, ale aktywność pepsyny mimo, że enzym ten zawiera hydrofobowe miejsce wiążące nie zmienia się. Także nie wszystkie proteazy o poliwalencyjnych miejscach wiążących są inaktywowane przez inhibitory ziemniaczane. Subtilizyna i zasadowa pro-teaza izolowana z pleśni Aspergillus flavus są hamowane przez te inhibitory, natomiast aktywność papainy nie ulega zmianie w ich obecności.

Również struktura miejsca katalitycznego enzymów proteolitycznych nie przesądza o ich podatności na działanie inhibitorów. Inhibitory ziemniaczane hamują aktywność wielu proteaz o serynowym miejscu katalitycznym, ale nie wpływają na aktywność innych enzymów serynowych takich jak trombina. Obniżają aktywność katepsyny D, która posiada karboksylowe centrum aktywne, ale nie hamują aktywności pepsyny, enzymu o identycznej strukturze centrum aktywnego. Podobnie inhibitory te hamują aktywność niektórych metaloproteaz (karboksypeptydaza A i B), podczas gdy nie hamują innych metaloproteaz jak kolagenaza.

Powyższe fakty wskazują, że w interakcji enzymu z inhibitorem, obok warunku absolutnego jakim jest struktura miejsca wiążącego i katalitycznego enzymu, istotnym czynnikiem jest konformacja przestrzenna ich najbliższej okolicy, decydująca o dostępności inhibitora (9).

Heterogenność molekularna inhibitorów ziemniaczanych zawierających miejsca reaktywne o różnej strukturze i to nie tylko w różnych cząsteczkach, lecz i w poszczególnych cząsteczkach (co czyni ją poliwa-lencyjną) sprawia, że możliwe jest hamowanie aktywności enzymów proteolitycznych o różnej strukturze miejsca wiążącego i katalitycznego (41, 53, 54, 55).

Specyficzność ziemniaczanych inhibitorów endoproteaz wynika ze struktury ich centrum reaktywnego i uwarunkowana jest konformacją przestrzenną. W centrum reaktywnym inhibitora znajduje się wiązanie



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
232 K. WOROWSKI, W. ROSZKOWSKA [4] molekularne na Sephadex G-75. Tą drogą uzyskano preparat oko
66866 P1010624 p Zabiegi operacyjne na chrząstce stawowej, takie jak mikrozłamania, przeszczepy kołk
Zdj?cie089 Stwierdzono, ze u około 1/3 cierpiących na zaburzenia odżywiania, takie Jak anoreksj
100(34 ■ Czysty, krystaliczny glin jest kruchy i łamliwy. Ze względu na swoje właściwości, takie jak
DSC00674 (9) rurowane społecznie ze względu na rozmaite kryteria, takie jak płeć, wiek, zawód, skłon
Ks. Michał Borda nia na dyscypliny teologiczne, takie jak dogmatyka, liturgika czy biblistyka. Wszys
DSCF4955 i Etapowych. Więzienia na terenach Wielkopolski, takie jak* p dziądz, Kalisz, Koronowo, Raw
80849 strony142 143 W pierwszej fazie znaczącą rolę odgrywają czynniki miękkie, takie jak wiedza inw
Zdjęcie0252 (4) klientów mają czynniki zewnętrzne, takie jak niepewność lub zmienno^ otoczenia czy d
55610 Obraz0 lików.,,ł Natomiast czynniki środowiskowe, takie jak problemy psychiczne lub alkoholiz

więcej podobnych podstron