2906543002

2906543002



82 Poznaj polubisz Konspekt 1/2014 (50)

W ciągu życia aktywnego u naszych traszek można wyróżnić dwa odrębne stadia: fazę życia w wodzie i fazę życia na lądzie. Warunki życia w wodzie i na lądzie są zdecydowanie odmienne, stąd też wynikąją różnice w wyglądzie osobników. Podczas pobytu na lądzie skóra traszek jest matowa a ubarwienie bardzo stonowane. Zazwyczaj dominują barwy ciemne - grafitowe lub brązowe, a plamistość, jeżeli występuje, jest słabo zaznaczona. W fazie pobył u traszek w wodzie, na którą przypada okres rozrodu, skóra staje się błyszcząca, a traszki, szczególnie samce, przybierają intensywne barwy godowe. Na ciele osobników płci męskiej pojawiają się ponadto różne charakterystyczne dla gatunku struktury, występujące wyłącznie w porze godowej. Gody traszek, choć rzadko możliwe do obejrzenia przez postronnych obserwatorów, należą do najciekawszych i najbardziej efektownych widowisk w przyrodzie. W czasie toków obie płci oddziałują na siebie bodźcami wzrokowymi (ubarwienie), chemicznymi (feromonami) oraz specyficznym zachowaniem. Każdy gatunek wypracował wprawdzie swoje charakterystyczne zachowania godowe, lecz w niektórych fazach są one podobne.

Przystępując do godów, efektownie ubarwione samce pływają w zbiorniku wodnym, intensywnie poszukując samic. Jeśli samiec wyczuje obecność gotowej do odbycia godów partnerki, początkowo płynie za nią, powoli zbliża się i ją „obwąchuje”. Po pewnym czasie gwałtownie przyspiesza, wyprzedza ją, zagradza jej drogę i ustawiąjąc się do niej bokiem, demonstruje swój efektowny wygląd. Ponieważ samica rzadko reaguje na pierwsze zaloty samca, ten, nie-zrazony, powtarza kilkakrotnie ten sam schemat zachowania. Jeśli po kilku próbach samca samica nie wykazuje zainteresowania jego zachowaniem i odpływa, ten zazwyczaj rezygnuje z dalszych toków. Jeśli natomiast samica zatrzyma się, samiec rozpoczyna efektowny taniec godowy. Opływa samicę z różnych stron, wachlując w jej kierunku zgiętym ogonem. Służy to skierowaniu w jej stronę strumienia wody z feromonami produkowanymi w wargach kloakal-nych. Po pewnym czasie zatrzymuje się, ustawia

Fot. 2. Larwa traszki z widocznymi skrzelami zewnętrznymi (fot. M. Guzik)

do niej bokiem lub naprzeciwko, ciągle intensywnie wachlując ogonem. Jeśli samica nie od pływa, samiec odwraca się i powoli kroczy po dnie zbiornika, składąjąc spermatofory, czyli galaretowate twory wypełnione plemnikami. Samica, podążąjąc za samcem, wyczuwa feromony zawarte w spermatoforach, a następnie zbiera je wargami kloakalnymi, wciąga i umieszcza w zbiornikach nasiennych. W ten sposób następuje zaplemnienie. Występują odstępstwa od opisanego rytuału, związane z sytuacją w najbliższej okolicy godującej pary lub wynikające ze specyfiki gatunku.

Ponieważ samica odbywa gody kilka razy w sezonie, nąjczęściej z kilkoma samcami, w jej zbiornikach nasiennych znajdują się plemniki pochodzące od kilku samców. Zmagazynowane plemniki są zdolne do zapłodnienia nawet przez dwa sezony.




Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
84 — Poznaj — polubisz — Konspekt 1/2014 (50) TRASZKA ZWYCZAJNA -LISSOTRITON WLGARIS (DAWNIEJ
8(i — Poznaj — polubisz —■ Konspekt 1/2014 (50) nie na nizinach i na terenach podgórskich do 00
skanuj0005 Globalizacja a jakość życia lokalnych wspólnot samorządowych Można wyróżnić dwa rodzaje u
Konspekt 1/2014 (50) — Poznaj — polubisz — Fot. 5. Samiec traszki grzebieniastej w szacie godowej (f
Konspekt 1/2014 (50) — Poznaj — polubisz 87 Fot. 7. Samiec traszki grzebieniastej w szacie godo
Konspekt 1/2014 (50) — Poznaj — polubisz — Fot. 5. Samiec traszki grzebieniastej w szacie godowej (f
Konspekt 1/2014 (50) Polemiki — 79 ceniem6 w dalszym ciągu nie znajdują odbicia w działaniach
Gość „Konspektu” Konspekt 1/2014 (50) Gość „Konspektu” Konspekt 1/2014
Konspekt 1/2014 (50) W ten sposób pamięć łączy się z zagadnieniem historii (indywidualnej oraz
90 — Esej — Konspekt 1/2014 (50) polityczną, psychiczną, a każdy z jej rodzajów w specyficzny d
Konspekt 1/2014 (50) — Gość „Konspektu’ 9 w Polsce swoich wielbicieli od lat. Bardzo dobrze
92 Odeszli — Konspekt 1/2014 (50) W miejscu, gdzie równik przecina Kenię... ręczniki i skrypty
Konspekt 1/2014 (50) — Odeszli 9;) Od młodych lat dr Rudkowski pasjonowały podróże. Zwiedziła
94 — Odeszli — Konspekt 1/2014 (50) Przy wodospadzie Iguazu na granicy Argentyny i Brazylii uli

więcej podobnych podstron