2906543121

2906543121



Prace nad niniejszym numerem „Konspektu” rozpoczęły się jesienią 2013 r.

i trwały do końca lutego 2014 r. W tym krótkim, zaledwie kilkumiesięcznym okresie w polityce europejskiej zaszły zmiany, które wpłynęły znacząco na stosunki międzypaństwowe, międzynarodowe i te najważniejsze - międzyludzkie. Wydarzenia te nie będą jednak przedmiotem opublikowanych w niniejszym numerze artykułów. Tematem przewodnim zeszytu uczyniliśmy bowiem wyłącznie te zagadnienia, które łączą ludzi na całym świecie, a są nimi: pasja tworzenia, piękno poznawania oraz ponadczasowa siła artystycznego wyrazu.

1/2014 (50)


Bieżący numer „Konspektu” poświęcamy kulturze Rosji współczesnej - dziedzictwu kształtowanemu i upowszechnianemu za pośrednictwem kina, teatru (A. Bałabanow, I. Wyrypajew), literatury (W. Sorokin, W. Pielewin, T. Tołstoj), muzyki (D. Szostakowicz) oraz osiągnięć naukowych. Większość zgromadzonych w zeszycie artykułów napisali pracownicy i studenci filologii rosyjskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Uwadze Czytelników pragniemy szczególnie polecić wywiad z dr hab. Aurelią Kotkiewicz na temat „literaturocentryczności wschodu” oraz z mgr Heleną Pies - dyrektor Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego UP. Zachęcamy również do lektury artykułów o wkładzie Polaków w rozwijanie nauki w Rosji (K. Ciołkowski, A. Szternfeld) oraz Rosjan, którzy w Polsce prowadzili prace badawcze (W. M. Fiszer). W numerze prezentujemy również rozprawy gości z Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego - prof. Wiktora Fiodorowicza Czertowa i prof. Aleksieja Władimirowicza Łubkowa.

Jak zawsze, wdzięczni jesteśmy wszystkim autorom nadesłanych artykułów. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem dr hab. Aurelii Kotkiewicz, mgr Heleny Pies oraz pani Haliny Kuźmy, która zgodziła się opowiedzieć o tragicznych chwilach przeżytych w oblężonym przez Niemców Leningradzie.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
0000041 (8) Dlatego pracę nad ustaleniem rozpoznania należy rozpoczynać od dokładnych wywiadów i bad
DziEło Kopernika Pracę nad dziełem,, De revolutionibus" rozpoczął Kopernik około 1515 roku i
img049 (4) Dopiero teraz rozpocznie się wykonywanie nr 1. Zanim do tego doszło (w efekcie odczytu dł
page0004 DROGA PRZEDSIONKOWO-RDZENIOWA BOCZNA Rozpoczyna się w j.przedsionkowym bocznym Przekaz
9 (1391) Drugi mikrocykl rozpoczął się 25.01 i trwał do 2.02.1998 (zgrupowanie w Chorwacji). Wszystk
img049 (4) Dopiero teraz rozpocznie się wykonywanie nr 1. Zanim do tego doszło (w efekcie odczytu dł
przełożonego na podwładnego. Rozpoczyna się ona w dniu przyjęcia do pracy, trwa aż do
66217 w5s7 GOTOWANIE BRZECZKI Gotowanie brzeczki rozpoczyna się zazwyczaj po spłynięciu do kotła war
skanuj0037 Jeśli zatem w praktyce pracy socjalnej, pracownicy socjalni posługują się wiedzą hipotety
Kopeć J O prawie szlacheckim wczoraj i dziś4 Na tym tle ważnym wydaje się być stwierdzenie, że do

więcej podobnych podstron