2910489819

2910489819



Ewa Piotrowska, Renata Zajqc

Centralne katalogi bibliotek udostępniane na stronach WWW

Nie ustaniemy w poszukiwaniach, A kresem wszelkich naszych poszukiwań Będzie dojście do punktu wyjścia 1 poznanie go, po raz pierwszy.

T.S. Eliot Uttle Gidding

Katalogi biblioteczne towarzyszą bibliotekom od początku ich istnienia. Katalog tradycyjny w formie kartkowej nie jest już obecnie jedynym katalogiem bibliotecznym. Od kilkudziesięciu lat na świecie, a od kilku na szerszą skalę w Polsce rozwijają się katalogi elektroniczne. Komputeryzacja bibliotek na świecie przebiegała w 3 etapach, począwszy od tworzenia wielkich katalogów centralnych (np. OCLC — biblioteki amerykańskie), poprzez zintegrowane systemy biblioteczne poszczególnych bibliotek (katalog BG AP), a skończywszy na udostępnianiu obydwu rodzajów- katalogów- on-line na stronach WWW bibliotek.

Największe możliwości odnalezienia poszukiwanej literatury dają czytelnikom istniejące w in-ternecie katalogi centralne, które są wspólnymi katalogami bibliotecznymi w-ielu bibliotek, obejmującymi opisy katalogowe całości lub części zbiorów (książek, czasopism, dokumentów' elektronicznych i in.). Każdy opis opatrzony jest siglum, czyli symbolem literowym lub literowo-cyfrowym biblioteki, w- której przechowywany jest dany dokument. Katalog taki nie stanowd mechanicznego połączenia katalogów- bibliotek uczestniczących, ale opracowuje się go według z góry ustalonej metody. Zadaniem katalogów- centralnych jest wskazanie lokalizacji zasobów- bibliotecznych, co pomaga czytelnikom w uzyskaniu informacji o miejscu przechowywania interesującego go dokumentu. Jeżeli materiał biblioteczny znajduje się w bibliotece zagranicznej, to dzięki wypożyczaniu międzybibliotecznemu istnieje możliwość sprowadzenia go do biblioteki macierzystej.

Znaczenie katalogów- centralnych w-z rosło wraz z rozwojem katalogów- komputerowych oraz możliwością udostępniania ich w trybie on-line. Katalog on-line, czyli tzw-. OPAC (Online Public Access Cata-log) ułatwia czytelnikom efektywne i wygodne poszukiwanie potrzebnych dokumentów-. Coraz więcej krajów- umieszcza na stronach WWW centralne katalogi on-line. W Polsce trwają dopiero prace nad stworzeniem katalogu centralnego bibliotek pod nazwą NUKat, a funkcjonuje już centralny katalog czasopism CKTCZ.

NUKat — Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny

W 1998 roku na naradzie dyrektorów bibliotek w- Bibliotece Narodow-ej w Warszaw ie podjęto decyzję o powstaniu polskiego katalogu centralnego. W projekcie zadeklarowały udział: 54 biblioteki z porozumienia „Biblioteka z Horyzontem” stosujące system Horizon, 21 bibliotek z. Porozumienia Bibliotek Wdrażających i Użytkujących System VTLS (w- tym Biblioteka Główna AP w- Krakowie), Biblioteka Narodowa użytkująca system INNOPAC i Biblioteka Publiczna M. St. Warszawy użytkująca system AI.EPH.

Katalog centralny zostanie ulokowany na ser-w-erze Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszaw-ie i udostępniany w systemie VIRTUA. Katalog po-w-inien zapewnić dostęp do informacji o zasobach polskich bibliotek naukowych oraz być źródłem gotowych opisów bibliograficznych dla bibliotek. Planuje się przyjęcie danych z Centralnego Katalogu Wydawnictw Ciągłych (CKTCZ), co spowoduje, że NUKat będzie też pełnił rolę centralnego katalogu czasopism.

Obecnie trwają prace przygotowawcze i szkolenia bibliotekarzy, a uruchomienie bazy przewidywane jest na styczeń 2003 roku.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Ewa Piotrowska, Renata ZającBazy danych Biblioteki Narodowej Komputerowe bazy danych jako źródło
Ewa Piotrowska, Renata ZajqcElektroniczne bazy danychw Oddziale Informacji Naukowej Biblioteki Główn
Ewa Piotrowska, Renata ZajqcNowoczesność w Bibliotece Głównej Oddział Informacji Naukowej Biblioteki
Ewa Piotrowska, Renata ZającInternet w bibliotekach — łączność, współpraca, digitalizacja W dniach
Informacja naukowa Ewa Piotrowska, Renata M. ZającRepozytoria publikacji naukowych Powszechny dostęp
Przykład negatywny Odsyłacze do zasobów internetowych na stronach WWW polskich bibliotek publicznych
img022 feminizm śledzi! konstrukcjęgender na stronach www, ucalc liczni autorzy rozpisywali się o „a
15. Regulamin Studium NLPt Aktualny cennik zawierający wysokości opłat znajduje się na stronach www
DHTML0066 Rozdział 3. Rozdział 3. Wcinanie akapitów BPWcinanie akapitów Na szczęście na stronach WWW
57 (201) NOWOŚCI Ostatniego dnia lutego na stronach www.tropheus.com.pl ogłoszone zostały wyniki kon
problem. Na stronach www zdarza się, że materiały prasowe zamieszczane są z opóźnieniem. Również nie
Pekabex WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW NA STRONACH: www.pekabex.pl ORAZ www.facebook.com/Pekabex
podyplomowego umieszczane są na stronach www ośrodków kształcenia i Okręgowych Izb Pielęgniarskich,
img022 feminizm śledzi! konstrukcjęgender na stronach www, ucalc liczni autorzy rozpisywali się o „a
38658 img022 feminizm śledzi! konstrukcjęgender na stronach www, ucalc liczni autorzy rozpisywali si
Temat pracy dyplomowej System kontroli nieuprawnionych zmian na stronach WWW magisterskiej Temat w j
Więcej szczegółów oraz Regulamin Turnieju na stronach: www.zobrat.ovh oraz

więcej podobnych podstron