3071579585

3071579585



Ekologiczne rolnictwo i ogrodnictwo

W bilansie nawozowym bardzo ważną rolę odgrywają rośliny motylkowate, wzbogacające glebę w azot. Rolnictwo ekologiczne wykorzystuje także nawozy mineralne, ale wyłącznie pochodzenia naturalnego, nieprzetworzone metodami przemysłowymi (dozwolone minerały fosforowe i potasowe stosuje się wtedy, gdy w glebie stwierdzono ich trwały niedobór). Kluczowe znaczenie ma odpowiednio zaplanowany płodozmian o kilkuletniej rotacji (minimum cztery lata), z udziałem roślin motylkowatych w plonie głównym, a także wsiewek i międzyplonów, chroniących glebę przed erozją.

Odchwaszczanie wykonuje się mechanicznie, przy użyciu bron, obsypników, pielników, a w ogrodnictwie - także narzędzi ręcznych. Jeśli mimo działań profilaktycznych (tworzenie równowagi biologicznej) wystąpi nasilenie chorób czy szkodników, dozwolone są działania interwencyjne, ograniczone do środków mechanicznych i biologicznych.

Dopuszcza się stosowanie preparatów wirusowych i bakteryjnych, pułapek, substancji feromonowych, wyciągów roślinnych i innych środków naturalnych. Niedozwolone jest stosowanie syntetycznych regulatorów wzrostu, ani zaprawianie nasion i materiału sadzeniowego środkami syntetycznymi.

Zwierzęta w gospodarstwie ekologicznym muszą być żywione paszami gospodarskimi i utrzymywane w warunkach, które odpowiadają ich naturalnym potrzebom. Regułą jest wychów pastwiskowy latem i dostęp do wybiegów zimą: konieczne jest zagwarantowanie wszystkim gatunkom możliwość ruchu przez cały rok.. W budynkach inwentarskich należy im zapewnić dostateczną wielkość stanowiska, stały dostęp do wody i pasz, wystarczającą ilość światła i naturalną ściółkę.

Obecność zwierząt wymusza włączenie do uprawy roślin pastewnych (poszerzenie bioróżnorodności), a przede wszystkim zapewnia gospodarstwu własne nawozy organiczne. Samowystarczalność paszowo-nawozową umożliwia obsada zwierząt 0,5-1,5 SD/ha. Dopuszczalna obsada to 2 DJP/ha, co w skali roku daje rocznie 170 kg azotu zawartego w odchodach zwierząt.

Zwierzęta dokupywane muszą pochodzić z chowu w gospodarstwach ekologicznych; tylko na określonych warunkach mogą pochodzić ze źródeł konwencjonalnych. Dopiero po określonym czasie odchowu w gospodarstwie ekologicznym produkty pochodzące od tych zwierząt mogą być sprzedawane jako ekorolnicze. Konieczne jest zagwarantowanie wszystkim gatunkom możliwość ruchu przez cały rok, a także stosowanie naturalnej ściółki. Leki alopatyczne jak antybiotyki, sulfonamidy, kokcydiostatyki można stosować wyjątkowo, za zgodą jednostki certyfikującej i pod kontrolą weterynarza, przy czym okres karencji dla produktów pochodzących od leczonych zwierząt jest dwa razy dłuższy niż zaleca producent leku. Profilaktyczne podawanie leków jest zabronione, a szczepienia ochronne dopuszczone tylko wtedy, gdy są wymagane urzędowo.

Gospodarstwa ekologiczne powinny znajdować się w nieskażonym środowisku, a więc z dala od źródeł zanieczyszczeń (przemysł, drogi).Troska o środowisko wyraża się przez utrzymywanie bogactwa roślinności miedz, łąk, pastwisk, zakładanie i pielęgnację zadrzewień śródpolnych, ochronę strumieni i oczek wodnych, ograniczenie skażeń gleby i wody.

Przestawianie gospodarstwa rolnego na produkcję metodami ekologicznymi jest realizowane co najmniej przez dwa lata (dla upraw wieloletnich - trzy). W przypadku chowu zwierząt okres ten wynosi od dwunastu miesięcy dla produkcji bydła na mięso i koni, do sześciu tygodni dla kur niosek. Czas ten może być - w zależności od poprzedzającego sposobu gospodarowania - skrócony do 1 roku, albo wydłużony. Okres przestawiania ma przyczynić się do rozkładu pozostałości stosowanych uprzednio środków agrochemicznych i służyć osiąganiu równowagi ekologicznej w gospodarstwie. Właściciel gospodarstwa powinien pisemnie zgłosić chęć przestawienia do jednej z jednostek kontrolujących.

Przetwórstwo produktów rolnictwa ekologicznego ma na celu zachowanie wysokiej jakości biologicznej surowców. Dopuszczalne są tradycyjne metody mechaniczne, fizyczne, fermentacyjne oraz ograniczona liczba sprawdzonych przez wieki substancji dodatkowych.

8



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Image032Rozdzial2 Rozdział 2SYSTEMY LICZBOWE I KODY2.1. Systemy liczbowe W systemach cyfrowych bardz
Bardzo ważną role odgrywa w tym procesie ocena stosującego prawo! 2) analogię iuris (analogię z
IMG22 Minerały i skały ■    Minerały skalotwórcze — odgrywają bardzo ważną rolę 
Żubra. Bardzo ważną rolę w życiu kulturalnym gminy odgrywa Biblioteka Publiczna w Mirosławcu, mająca
Komplementariusze 9Komplementariusze odgrywają bardzo ważną rolę w spółce. Przejawem tego jest
ScanImage09 Napędy pneumatyczne Urządzenia pneumatyczne odgrywają bardzo ważną rolę we współczesnych
skanowanie0011 INDEKSY RYNKU Odgrywają bardzo ważną rolę, gdy inwestor jest zainteresowany w uzyskan
CCF20081202021 Saprofity rozwijają się kosztem martwej materii organiw Odgrywają one bardzo ważną r
IS Strona OLEJ V. PRZEGLĄDY, REGULACJA I KONSERWACJA Olej silnikowy odgrywa bardzo ważną rolę w dzi
Zrozumiec Assembler9 14 Zrozumieć Asembler0.3.5 Adresowanie Bardzo ważną rolę spełniają (miejscami
Opis kategoriiHISTORIA HARCERSTWA NA ZIEMI GLIWICKIEJ Historia pełni w naszym życiu bardzo ważną rol
83 Rozdział 4 Konstrukcje stalowe4.7 Element zbiorczy Element zbiorczy pełni bardzo ważną rolę:
3. Posybilizm - wykorzystał elementy determinizmu i nihilizmu. Środowisko odgrywa bardzo ważną rolę

więcej podobnych podstron