3132015165

3132015165



Uszczelka jest newralgicznym elementem w konstrukcji obudowy. Miejscem nieszczelności jest z reguły styk uszczelki z korpusem lub pokrywą. Najczęściej spotykanymi typami uszczelek są miękkie, gąbczaste uszczelki o kołowym przekroju, bez podparcia na bokach lub twardsze, umieszczone w rowkach w kształcie litery U, gdzie dociskająca pokrywa tak odkształca uszczelkę, że styk występuje w czterech miejscach jej przekroju.

System uszczelnienia powinien być tak zaprojektowany, aby śruby mocujące pokrywę do korpusu znajdowały się na zewnątrz uszczelki, dzięki czemu unika się uszczelnienia gwintu śruby mocującej pokrywę. W obudowach o niższym stopniu ochrony, np. IP22, gdzie uszczelka ma uproszczoną konstrukcję, istotne jest odpowiednie wygięcie krawędzi korpusu i obudowy tak, aby zapobiec zbieraniu się ściekających kropli wody na uszczelce. Najczęściej stosowanym materiałem na uszczelki jest gąbczasty poliuretan, chloropren lub w przypadku wysokich temperatur - silikon. Do ochrony przed polem elektromagnetycznym materiał uszczelki musi wykazywać odpowiednie własności tłumiące.

Przepusty stanowią element konstrukcyjny obudowy służący do wyprowadzenia na zewnątrz przewodów elektrycznych lub gazowych. Są one potencjalnym źródłem nieszczelności i często decydują o osiąganych stopniach IP. Przepusty wykonane z tworzywa sztucznego z elementami uszczelniającymi, wykonanymi z neoprenu, charakteryzują się, w zależności od wykonania, stopniem ochrony IP65 do IP68, natomiast wykonane z brązu mają stopień ochrony co najmniej IP68, ale są znacznie kosztowniejsze. Niezależnie od jakości przepustu należy dążyć do takiego jego usytuowania wzglądem obudowy (z dołu lub z boku), aby zbierająca się wilgoć lub woda nie miała możliwości zbierania się w szczelinie między przewodem, a korpusem przepustu.

System mocowania urządzeń elektrycznych wewnątrz obudowy charakteryzuje się wielką różnorodnością rozwiązań konstrukcyjnych począwszy od najbardziej uniwersalnych, jakimi są przesuwne szyny, do bardzo wyrafinowanych konstrukcji zapewniających amortyzację drgań (jeżeli występują), a tym samym zmniejszających obciążenia dynamiczne aparatury znajdującej się wewnątrz obudowy.

Badania obudów

Przed przystąpieniem do badań należy ustalić na podstawie norm przedmiotowych:

•    liczbę próbek do badań,

•    warunki montażu i usytuowania próbek podczas badań,

•    rodzaj stabilizowania wstępnego (jeżeli jest potrzebne) w warunkach badań,

•    czy urządzenie ma być badane pod napięciem czy bez,

•    czy ruchome części podczas badań mają być w ruchu czy nie,

•    inne warunki, jakie muszą być spełnione podczas badań (np. czy badamy pustą obudowę).

Podczas badania stopnia ochrony przed dostępem do części niebezpiecznych, te niebezpieczne części, które są pokryte folią lub farbą, albo zabezpieczone przez utlenianie itp., powinny być pokryte folią metalową elektrycznie połączoną z tymi częściami, które są pod napięciem w czasie normalnej pracy. Jeżeli badanie kompletnej obudowy nie jest możliwe, powinno się zastosować jedną z możliwych procedur, a mianowicie:

•    badanie z osobna zamkniętych części obudowy,

•    badania reprezentatywnych części obudowy zawierających takie elementy, jak drzwi, otwory wentylacyjne, połączenia, uszczelnienia wałów itd. w swoim normalnym położeniu w czasie próby,

•    badania mniejszych obudów zawierających te same detale konstrukcyjne co obudowy rzeczywiste.

Badania stopni ochrony (zapewnianych przez obudowy) oznaczonych pierwszą cyfrą charakterystyczną i dodatkową literą

Do tych badań wykorzystywane są próbniki dostępu i próbniki przedmiotowe podane w tab. 2 i 3. Próbniki dostępu służą do badania zapewnianej przez obudowy ochrony człowieka przed dostępem do części niebezpiecznych, znajdujących się w obudowie urządzenia. Próbniki przedmiotowe służą do badania zapewnianej przez obudowy ochrony urządzenia zamkniętego w obudowie przed dostępem obcych ciał stałych. Są one podstawowym wyposażeniem probierczym niezbędnym do badania stopnia ochrony zapewnianej przez obudowy urządzeń elektrycznych.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
3.3 Konstrukcja silników indukcyjnych. Elementy konstrukcyjne silnika, tj. podstawę i obudowę stanow
foto (12) fx Stateczność miejscowa Płaskie cienkie ścunki stalowych elementów konstrukcyjnych,
10354156205616309594021 93911076561521424 n WYTRZYMAŁOŚĆ MATERIAŁÓW ► Płyta jest dwuwymiarowym elem
DSC04839 Ważnym elementem konstrukcyjnym utworów epickich jest 4zas. Rozróżniamy trzy płaszczyzny cz
IMG467 (5) 40 (De)Konstrukcje kobiecości miejsce i rola w społeczeństwie są ograniczone i nieodwraca
1. WSTĘP Główną zaletą elementów o konstrukcji cienkościennej jest ich mały ciężar w porównaniu z
Zestaw A Test nr 10 1. Podstawowym elementem konstrukcyjnym struktury Actie Directory jest a . las.
skanowanie0007 (59) Rysunek 3.10. Rozwiązania konstrukcyjne dachów, których zasadniczym ęlementem no
ELEMENTY ERGONOMII, FIZJOLOGII I HIGIENY PRACY Elementem często używanym w miejscu pracy jest kolory
Elementy konstrukcyjne nawierzchni kolejowej. Nawierzchnia kolejowa - jest częścią drogi kolejowej i
Punktem wyjścia dla budowy struktury organizacyjnej jest jej pierwszy element konstrukcyjny, tj

więcej podobnych podstron