3179027795

3179027795



Elementy Badań Operacyjnych

Jest to konieczne, zanim rozwiązanie zostanie zastosowane w praktyce. Chodzi o konfrontację uzyskanego rozwiązania z rzeczywistością w takim zakresie w jakim to jest możliwe. Jeżeli okaże się, że model czyjego rozwiązanie nie jest adekwatne do rzeczywistości, że przeoczono czynniki istotne - powinna nastąpić korekta modelu i poszczególne kroki procedury powinny być powtórzone.

4. Wdrożenie rozwiązania i opracowanie systemu kontroli.

Rozwiązany model stanowi wskazówkę do podjęcia decyzji. Równocześnie trzeba pamiętać, że rzeczywistość nie jest statyczna, że podlega nieustannym zmianom (mogą zmienić się warunki działania co wyraża się zmianami wartości parametrów, może się także zmienić charakter relacji występujących w modelu) w związku z tym rozwiązanie które kiedyś uznano za optymalne po pewnym czasie może przestać być optymalnym. System kontroli powinien zapewniać szybką informację o zmianie warunków a także umożliwiać szybką zmianę rozwiązania, by było ono optymalne w nowych warunkach. Bardzo często algorytmy rozwiązywania modeli badań operacyjnych uzupełnione są o dodatkowe moduły (metody) umożliwiające analizę wrażliwości uzyskanego rozwiązania na zmiany parametrów modelu.

Do analizy decyzji niezbędna jest informacja, dana jako parametry modelu. W zależności od charakteru posiadanych informacji wyróżnia się kilka typów modeli badań operacyjnych. Z typami wiążą się z kolei metody ich rozwiązywania. Jeżeli wszystkie parametry modelu są wielkościami znanymi i stałymi to mamy do czynienia z modelami deterministycznymi. W tych modelach każda możliwa decyzja prowadzi do jednoznacznie określonych wyników. Metody stosowane przy rozwiązywaniu modeli deterministycznych to:

•    rachunek różniczkowy — który umożliwia wyznaczenie ekstremum funkcji wielu zmiennych; stosowany jest jednak tylko do rozwiązywania bardzo prostych problemów,

•    programowanie liniowe — modele w których wszystkie relacje mają charakter liniowy; metoda ta odgrywa w badaniach operacyjnych szczególną rolę, bowiem w praktyce często spotykamy się z zagadnieniami, które dają się ująć w postaci modelu liniowego, lub za pomocą odpowiednich przekształceń można je sprowadzić do modelu liniowego,

•    programowanie nieliniowe — pod tą nazwą występuje szereg różnych metod, stosowanych do rozwiązywania problemów, których nie da się opisać bez specjalnego zniekształcania rzeczywistości modelem liniowym.

Jeżeli parametry modelu są nieznane, ale znane są ich rozkłady prawdopodobieństwa, to mamy do czynienia z modelami w warunkach ryzyka (modele statystyczne lub probabilistyczne).

Wreszcie modele, w których nie są znane nawet rozkłady parametrów, a znany jest z reguły tylko zbiór wartości jakie parametry mogą przyjmować nazywane są modelami podejmowania decyzji w warunkach niepewności (modelami strategicznymi), ich typowym przykładem są modele teorii gier.

Antoni Goryl, Anna Walkosz: Programowanie liniowe strona 3



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanowanie0030 (31) 6 jego jest wskazanie i wyjaśnienie tych elementów badań, które wiążą się z koni
Podstawowym narzędziem badań operacyjnych jest model. Model (tutaj) jest to równanie (lub układ równ
elementy kompozycji fotograficznej6 pola obrazu. Nie Jest to jednak jedyne rozwiązanie równowagi ukł
Elementy Badań Operacyjnych Jak łatwo sprawdzić, posługując się np. metodą geometryczną, rozwiązanie
Elementy Badań Operacyjnych 1. Wprowadzenie Sprawność zarządzania przedsięwzięciami i firmami jest
Elementy Badań Operacyjnych Zatem, rozwiązanie programu liniowego polega na wyznaczeniu optymalnych
Elementy Badań Operacyjnych Rozwiązanie: Ad a) Należy ustalić wielkość produkcji dwóch wyrobów,
img165 (5) rujcmy klejem jedynie na krawędziach oznaczonych kropkami na rysunku. Jest to konieczne w
skanuj0186 226    ZARZĄDZANIE ZASOBAMI LUDZKIMI ★    jest to konieczno
Slajd34 3 Metoda geometryczna - przykład Punktem optymalnym jest punkt C. Jest to wierzchołek zbioru

więcej podobnych podstron