2964939019

2964939019



NAUKOWEGO I SPOŁECZNEGO, 459

niły do wyrobieuia większej w kraju politycznej dojrzałości, otrzymujemy demokratyczny Głos polski, radykalne Wolne słowo polskie i sycyalistyczną Pobudkę. Księgarnia luksemburska znajduje się w ręku Władysława Mickiewicza. Nadto są w Paryżu dwie polskie drukarnie: Nieciuńskiego i Beifa.

Pamiątek polskich rozsianych po stolicy nie wiele. Trzy zaledwie ulice upamiętniają stosunki z Polską, a mianowicie: ulica i pałac Badziwiłłowski, ulica Kopernika i bulwar Poniatowskiego. W kolegium francuskiem medalion Mickiewicza uwiecznia sławne

0    literaturze słowiańskiej prelekcye. Na luku tryumfalnym de VEtoile widnieją imiona pięciu wodzów polskich. W Palais de Justice biały orzeł w herbie Henryka III przypomina krótkie rządy Walezyu-sza , w Saint Germain des Pres pomnik Jana Kazimierza przedstawia monarchę składającego na ziemi berło i koronę. Mało co więcej uszczknął Autor „Przewodnika4* polskich po świątyniach paryskich pamiątek. Mniemamy, iż nie dość takowych szukał: wspomina np. w Saint Sererin M. B. Ostrobramską, dar Andrzeja Towiańskiego, a nie opisuje marmurowej płyty w Notre Damę des Yictoires} tamże z ślubami wiernych Polaków umieszczonej.

Wypełnienia więc jeszcze w niejednym zapewne kierunku domaga się ten obrazek „Polski w Paryżutymczasem, gdy lepszego

1    przedsięwziętego na większą skalę nie mamy, miło i z tego przypomnieć sobie o garstce rodaków, zapędzonych do tak nam niegdyś przyjaznej, dziś obojętnej, jeśli nie wrogiej francuskiej stolicy.

M.

Walka z niemoralnemi powieściami

StraszDe spustoszenie, jakie szerzą złe książki, a zwłaszcza niemoralne romanse i powieści, coraz bardziej czuć się daje we znaki, i zmusza społeczeństwo do obrony przeciw tej prawdziwie epidemicznej klęsce. Tak w Szwaj-caryi powstał niedawno temu z główną siedzibą w Lozannie „Szwajcarski Związek dla wyrugowania niemoralnej lektury*. Związek ten wydał odezwę do redakcyj gazet szwajcarskich, domagając się, aby w sprawozdaniach z morderstw i samobójstw ograniczały się na suchych faktach, a nie zapuszczały się w szczegóły, napełniające serce i wyobraźnię zatrutymi wyziewami występku. Na tenże sam przedmiot zwrócono energicznie uwagę w Australii. Świeżo, jak donosi organ księgarski Fublischers7 Circular, komisarz handlowy w Mel-



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
NAUKOWEGO I SPOŁECZNEGO. 459 wodu coraz bardziej wzrastającej spójni i wzajemnej zależności ludów,
NAUKOWEGO X SPOŁECZNEGO. 299 stępne do niego nawiązuje uwagi: „Wszystko to prawda; ale jaka przyczyn
img100 (4) społeczeństwa i mieć zdolność do większej dyscypliny f>w* rhicznej niż helemseksualisl
NAUKOWEGO J SPOŁECZNEGO. 431 pewnego koła ludzi, do pewnych okoliczności odnoszące się roztrząsa
NAUKOWEGO I SPOŁECZNEGO. 441 uczyć w Madagaskarze, byle dwa razy na rok na przeciąg dni 28 powrócili
NAUKOWEGO I SPOŁECZNEGO. 449 świadczeń w Szwajcaryi dokonanych, o 27°/n większą , niż wśród mężczyzn
KRONIKA 205 Gospodarstwa Społecznego 1920-1944. Przyczynek do historii instytucji naukowo-społecznyc

więcej podobnych podstron