3462403472

3462403472



OD REDAKTORA

Przekazujemy w ręce wiernych czytelników pierwszy w tym roku zeszyt XII-ego już tomu SZKICÓW HUMANISTYCZNYCH. Jak większość opublikowanych do tej pory numerów, również i ten pierwszy w 2012 r. zeszyt ma interdyscyplinarny charakter. Składa się na niego osiemnaście artykułów, jeden esej podejmujący problem misji i zadań humanistyki we współczesnym świecie (Katarzyny Karaskiewicz; Humanistyka nie jest rzemiosłem), zamieszczony we wprowadzonym po raz pierwszy w naszym piśmie dziale Eseje, oraz głos w toczącej się obecnie w kraju dyskusji dotyczącej miejsca i roli niepublicznych szkół wyższych (Henryk Kostyra i Joanna Zyngiel: Kreowanie regionalnego rozwoju zawodowego i kulturalnego przez szkolnictwo niepubliczne).

W części artykułowej dominują teksty poświęcone problematyce filozoficznej. Pierwsze trzy rozważają pewne tradycyjne kwestie filozoficzne w świetle współczesnej wiedzy biologicznej i ekologicznej: Zdzisława Piątek w pracy pt. Spory o naturę pici konfrontuje filozoficzne spekulacje dotyczące istoty płci ze współczesną wiedzą biologiczną i w tym kontekście analizuje funkcjonujące stereotypy płciowości oraz związane z nimi ideologie (feminizm, antyfeminizm, seksizm); Bogdan Radzicki analizuje sposoby rozumienia podstawowych pojęć etycznych na gruncie tzw. etyki ewolucyjnej (Przeżycie moralne i ewolucja), zaś Dariusz Liszewski zastanawia się nad filozoficznymi podstawami współczesnych narracji biopolitycznych (Meandry bio-polityki). Kolejny artykuł pt. Filozofia codzienności autorstwa Małgorzaty Liszewskiej, prezentuje podstawowe pojęcia i problemy tworzonej przez profesor Marię Szyszkows-ką nowej koncepcji filozoficznej - filozofii codzienności.

Pozostałe trzy artykuły z zakresu filozofii dotyczą ważnych i szeroko dziś dyskutowanych, choć bardzo różnych, kwestii: społeczno-filozoficznych wymiarów i nowej perspektywy rozumienia pamięci społecznej (tekst Macieja Musiała i Łukasza Skoczylasa pt. Pragmatyczna pamięć. Próba ujęcia zagadnienia pamięci społecznej w duchu koncepcji Richarda Rorty’ego), rozumienia procesu indywiduacji w kontekście buddyjskiego pojmowania procesu rozwoju duchowego (Danuta Słaba: Wschodnie analogie w koncepcji Carla Gustava Junga) oraz współczesnych dyskusji wokół idei postępu (art. ks. Józefa Kożuchowskiego pt. Kryzys idei postępu. Wizja Roberta Spaemanna).

Kolejne trzy artykuły poświęcone są kwestiom edukacji i nauczania. Justyna Kusztal prezentuje założenia i instytucje systemu wsparcia edukacyjnego i wychowawczego uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych (Wsparcie uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych na tle systemu pomocy dzieciom i młodzieży w Niemczech), zaś Beata Antoszewska i Katarzyna Ćwirynkało podejmują rzadko badaną i omawianą problematykę identyfikacji z własną płcią i seksualności osób intelektualnie niepełnosprawnych (Wiedza na temat płci i identyfikacja płciowa młodzieży z lekką niepełnosprawnością intelektualną). Następny tekst to artykuł Eugenii Malewskiej



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Od Wydawców Z prawdziwą przyjemnością i satysfakcją oddajemy w ręce Szanownych Czytelników pierwszy
OD REDAKTORA To już czwarty i ostatni w tym roku zeszyt naszego pisma, zeszyt nietypowy, gdyż zawier
Od Redaktorakilka słów wyjaśnienia Szanowni Czytelnicy, trzymacie w rękach numer sygnalny Biuletynu
Od redakcji Ukazanie się pierwszego w tym roku numeru „Konspektu ” zbiega się z ważnym wydarzeniem -
Od autorów (przekazując „Fotogrametrię inżynieryjną ’’ czytełnikom, winni jesteśmy krótkie
eUczelnia - koncepcja modułowa rok 2011 Jako pierwszy, w tym roku został z powodzeniem wdrożony na w
12    Polak na zagrodzie Rada Powiatu Krotoszyńskiego przyjęła na pierwszej w tym rok
Rada Rodzicówogłasza pierwszy w tym roku szkolnymtermin 7 / / / n) 1 1 ■ * • ę
NASZA POLITECHNIKA ■Posiedzenie KRPUT w Zielonej Górze Pierwsze w tym roku posiedzenie Konferencji R
NASZA POLITECHNIKA 4/2008Promocje doktorskie Pierwsza w tym roku promocja doktorów habilitowanych i
OD REDAKCJI Ostatni w tym roku zeszyt „Szkiców Humanistycznych” zawiera teksty składające się na num
Słowo OD REDAKTORA * Drodzy Czytelnicy „Głosu Akademickiego". Oddajemy w Państwa ręce specjalny
Securitologia Nr 1/2014 Od Redaktora Szanowni Czytelnicy! Oddaję w Wasze ręce i łaskawość oceny 19
LIST OD REDAKTORA Wioleta Szczygielska redaktor prowadząca odo@wip.plSzanowni Czytelnicy! Wciąż nie
OD REDAKCJI Witam Was, Drodzy Czytelnicy! Oddaję Wam do rąk pierwszy numer NOTATNIKA ARCHIWALNEGO. J

więcej podobnych podstron