3547343522

3547343522



Edukacja geologiczno-inżynierska 77

studiach licencjackich geologią stosowaną) zagadnienia z zakresu: gruntoznaw-stwa, mechaniki gruntów, typowej geologii inżynierskiej i geomechaniki (geotech-niki) w liczbie 150 godzin, uważając, że absolwent różnych specjalności powinien mieć ogólne pojęcie o tych dyscyplinach.

Studia magisterskie trwają 2 lata (IV-V), 4 semestry. Łączna liczba zajęć powinna być nie mniejsza aniżeli 1000 godzin, w tym około 800 godzin w tzw. standardach. W ramach 800 godzin przewiduje się: zagadnienia prawne, przedmioty specjalistyczne, wykłady monograficzne, seminaria i pracownie magisterskie, przedmioty humanistyczne (społeczne). Ponadto program uzupełnia minimum 42 dni ćwiczeń terenowych. W tabeli 4 określono przedmioty i liczby godzin na 3 wydziałach, na których jest specjalność geologia inżynierska. W nawiasach podano liczbę punktów ECTS (European Credit Transfer System) zaliczeniowych, które odzwierciedlają ilość pracy, jaką musi włożyć student, aby zaliczyć dany przedmiot w odniesieniu do całkowitej ilości pracy niezbędnej do zaliczenia całego roku akademickiego. W programie Wydziału Geologii UW obserwuje się znaczny udział przedmiotów techniczno-stosowanych, takich jak: gruntoznawstwo (90+60), mechanika gruntów (60), geomechanika (45), geotechnika (60), geologia inżynierska (120). Oczywiście na UAM i AGH, gdzie obowiązuje specjalność: „hydrogeologia i geologia inżynierska”, programy studiów są wzbogacone w przedmioty z zakresu szczegółowych przedmiotów hydrogeologicznych. W tabeli 5 przedstawiono kursy terenowe obowiązujące na Wydziale Geologii UW. Kursy i praktyki terenowe to zasadnicze i jedne z najważniejszych zajęć dydaktycznych na wydziałach geologicznych. Analizując cały program 5-letnich studiów geologicznych z punktu widzenia geologii inżynierskiej, wydaje się, że jest on zbyt mało wyprofilowany, zbyt dużo jest przedmiotów ogólnogeologicznych. Wyprofilowanie powinno zmierzać w takim kierunku, aby nic nie stracić z hasła: „dobry geolog inżynierski to dobry geolog”, ale również program powinien być uzupełniony w przedmioty z zakresu budownictwa i szeroko pojętego modelowania komputerowego. W tabeli 6 podano wykaz niektórych przedmiotów z liczbami godzin, które obowiązywały w pierwszych latach specjalności geologia inżynierska i hydrogeologia na UW. Zwracam uwagę, że wówczas obowiązującymi przedmiotami były: rysunek techniczny, geodezja, mechanika i wytrzymałość materiałów, fundamentowanie, budownictwo lądowe i wodne. Matematyka była w wymiarze 275 godzin, fizyka - 180 i chemia -150 godzin, praktyka magisterska - 12 tygodni. Przy modyfikowaniu, uzupełnianiu, wprowadzeniu poprawek warto skorzystać ze starych wzorców. Zdaniem piszącego te słowa należałoby rozważyć stworzenie od podstaw nowego kierunku (I-V) o nazwie „Geologia inżynierska” z całkiem nowym programem.

Na Wydziale Geologii UW studenci mogą w trakcie studiów uzyskać uprawnienia nauczycielskie w zakresie geografii. Wydział uczestniczy w programach interdyscyplinarnych: Międzywydziałowym Studium Ochrony Środowiska (MSOŚ) i Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Matematyczno-Przyrodniczych (MISMaP).

Na wydziałach geologiczno-górniczych prowadzone są zajęcia z geologii inżynierskiej w ramach studiów zaocznych czy studiów podyplomowych.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
PROGRAM STUDIÓW I STOPNIA STACJONARNYCH (STUDIA LICENCJACKIE) Instytut Stosowanych Nauk Społecz
studia licencjackie I stopniakierunek:Geologia specjalność: Gospodarka zasobami mineralnymi i
GEOLOGIA STUDIA LICENCJACKIEPRZEDMIOTY OBOWIĄZKOWE Geologia dynamiczna GEODYN 6-7 godzin tygodniowo,
Edukacja geologiczno-inżynierska 81 gruntowe wśród specjalistów geotechników, jest zbyt mała.
Edukacja geologiczno-inżynierska 83 2.    Zakres: problematykę geologii inżynierskiej
Edukacja geologiczno-inżynierska 73 Ryc. 1. Geologia inżynierska na tle innych dyscyplin (wzorowane
Edukacja geologiczno-inżynierska 75 Kierunek
Edukacja geologiczno-inżynierska 79 Tabela 5. Wykaz kursów terenowych, Wydział Geologii Uniwersytetu
GEOLOGIA STOSOWANA (III)GeomechanikaGeologia inżynierskaZakład Geologii InżynierskiejZakład
GEOLOGIA STOSOWANA (III)Geomechanika Geologia inżynierska Zakład Geomechaniki Zakład Geologii
2.    Rekrutacja na I rok studiów prowadzona jest na kierunek geologia stosowana

więcej podobnych podstron