3547343687

3547343687



Bibliotekarz Opolski, www.bibliotekarzopolski.pl Nr 2/2014 (LVIII)

rodzi się pytanie, czy z czasem tradycyjne biblioteki zmienią się na wirtualne. Przykładają się do tego w szczególności słowa znanych osobistości, np. według Dicka Brassa, wiceprezesa ds. rozwoju technicznego firmy Microsoft, już w 2018 roku nie będą istniały gazety i czasopisma w formie, z jaką kojarzymy je dzisiaj. Czy rzeczywiście możemy wierzyć w takie wizje? Większość specjalistów zgadza się ze stwierdzeniem, że w najbliższej przyszłości nie należy oczekiwać, aż takich zmian. Zatem jakie są właściwie korzyści z e-książek w porównaniu z tymi drukowanymi? Autorki Babicova i Krjakova podsumowały je w pięciu „K" (korzyściach)1:

a)    brak ograniczeń fizycznych - o ile klasyczną książkę możemy sobie dotknąć rękoma, to w przypadku elektronicznej mamy do czynienia tylko z formą niematerialną. Żadnych rozmiarów, stała wielkość liter, zostają tylko dane o liczbie znaków, ewentualnie słów;

b)    brak ograniczeń zawartości - możliwość korzystania z linków umożliwia przełączenie się z tekstu książki na tekst umieszczony „poza książką", co tworzy zupełnie nowy wymiar czytania;

c)    praca z tekstem / indywidualizacja książki - w przypadku książki klasycznej nie dopuszczalne jest robienie sobie w niej notatek, książka elektroniczna umożliwia jednak umieszczanie własnych notatek, jak również pracę

z tekstem w zależności od własnych potrzeb;

d)    nie zajmują miejsca;

e)    udogodnienie dla niedowidzących (wybór rozmiaru czcionki), niewidomych (możliwość włączenia odczytu tekstu), itp.

Z uwagi na pochodzenie e-książki można podzielić na poddane digitalizacji i tzw. bom digital, czyli „dokumenty elektroniczne, nie będą posiadały analogowego odpowiednika, tj. nie powstały ani w wyniku digitalizacji analogowej formy (np. wydrukowanej książki), ani nie zakłada się, że mogą zostać przeniesione do formy analogowej. Przykładem jest strona internetowa. Ze względu na brak analogowego odpowiednika podnosi się ryzyko jej uszkodzenia, zdeformowania lub utraty".2

Stan dyskusji naukowej dotyczącej problematyki udostępniania e-zbiorów

O tym, że bibliotekarze zrozumieli nieuchronną potrzebę skupienia się nad problematyką budowania e-zbiorów w bibliotekach oraz ich udostępniania i z dużym zaangażowaniem i wigorem zajęli się rozwiązywaniem problemów z tym związanych, świadczą liczne spotkania naukowe - seminaria i konferencje w poszczególnych regionach, ale również na poziomie międzynarodowym. W wyniku współpracy partnerskiej z WBP w Opolu, z którą Państwowa Biblioteka Naukowa w Bańskiej Bystrzycy współpracuje już od dekady nie tylko w zakresie wymiany książek, ale w szczególności w zakresie wymiany stażowej pracowników oraz w obszarze naukowo-badawczym, dzięki czemu mamy możliwość obserwowania rozwoju bibliotekarstwa - również tego elektronicznego, w Polsce3. Cieszę się, że w wyniku zaproszenia wystosowanego przez kolegów z Opola mogę w ramach konferencji „Epoka e-czytelnictwa", zaprezentować stan wykorzystania e-zbiorów w bibliotekach na Słowacji.

1    BABICOVA, Zuzana - KRJAKOVA, Neta. Książka elektroniczna - nowa forma czy filozofia? In: ITlib, 2012, nr 3. [Cytat z: 3.02.2014). URL: http://itlib.cvtisr.Sk/archiv/2012/3/elektronicka-kniha-nova-forma-alebo-filozofia.html?page_id=496.

2    CUBR, Ladislav - HAVLOVA, Jaroslava. Born digital. In KTD: Czeska baza danych terminologii bibliotekarskiej i nauk informatycznych (TDKIV) [baza danych on-line). Praga: Księgarnia Narodowa Republiki Czeskiej, 2003. [Cytat z: 3.02.2014). URL: http://aleph.nkp.cz/F/X77478P6KKF99769LVHRH3IN7E9CFMKK99PTQ74ARX5E7NQC4A-06128?func=find-b&find_code=WTD&x=0&y=0&request=born+digital&adjacent=N.

3    BRUDNIK, Łukasz. Sposoby pozyskiwania czytelników w erze multimedialnej w Wojewódzkiej Publicznej Bibliotece w Opolu. In: Konkurencyjność bibliotek w czasach omni-medialnych = Competitiveness of the Libraries in the omni-media ages. Bańska Bystrzyca: Państwowa Biblioteka Naukowa, 2013, s. 57-65.

JAMRY, Hanna. Wojewódzka biblioteka publiczna w Opolu - książnicą regionalną In: Znaczenie osobistości dla miast i regionów: biblioteki i budowanie regionalnych baz danych. Bańska Bystrzyca: Państwowa Biblioteka Naukowa, 2012, s. 55 -65.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Bibliotekarz Opolski, www.bibliotekarzopolski.pl Nr 2/2014 (LVIII) dołożyło się Ministerstwo Edukacj
Bibliotekarz Opolski, www.bibliotekarzopolski.pl Nr 2/2014 (LVIII) Inż. Jiri Pavlik Instytut Informa
Bibliotekarz Opolski, www.bibliotekarzopolski.pl Nr 2/2014 (LVIII) Aspekt prawny Obecnie obowiązując
Bibliotekarz Opolski, www.bibliotekarzopolski.pl Nr 2/2014 (LVIII) Oprócz Apple iBooks Storę i Googl
Bibliotekarz Opolski, www.bibliotekarzopolski.pl Nr 2/2014 (LVIII) Dr Blanka Snopkova Państwowa
Bibliotekarz Opolski, www.bibliotekarzopolski.pl Nr 2/2014 (LVIII) Pomimo tego, że temat budowania i
Bibliotekarz Opolski, www.bibliotekarzopolski.pl Nr 2/2014 (LVIII) warunki nie dotyczą udostępniania
Bibliotekarz Opolski, www.bibliotekarzopolski.pl Nr 2/2014 (LVIII) Jednym z projektów narodowych byl
Bibliotekarz Opolski, www.bibliotekarzopolski.pl Nr 2/2014 (LVIII) Państwowe biblioteki naukowe równ
Bibliotekarz Opolski, www.bibliotekarzopolski.pl Nr 2/2014 (LVIII) skorzystała z możliwości, jaką
Bibliotekarz Opolski, www.bibliotekarzopolski.pl Nr 2/2014 (LVIII)Od Redakcji W 2013 roku konferencj
Bibliotekarz Opolski, www.bibliotekarzopolski.pl Nr 2/2014 (LVIII)Materiały z konferencji „Epoka
Bibliotekarz Opolski, www.bibliotekarzopolski.pl Nr 2/2014 (LVIII) Regionalne konsorcja noszą nazwy
Bibliotekarz Opolski, www.bibliotekarzopolski.pl Nr 2/2014 (LVIII) + brak opłat za upomnienia + bezp
Bibliotekarz Opolski, www.bibliotekarzopolski.pl Nr 2/2014 (LVIII) e-filmy-3 dni e-czasopisma -1
Bibliotekarz Opolski, www.bibliotekarzopolski.pl Nr 2/2014 (LVIII) Użytkownicy łącznie (aktywni w
Turystyka Kulturowa, www.turystykakulturowa.org Nr 7/2014 (lipiec 2014)Bibliografia Adamus M., 2009,
CCATKAPcUndSe <0O 5pA POLAMO 404S7 Kjlo-K«. ul. Wota*»o »www.cortina.pl Nr kat 4/18JLED-T1M Coot

więcej podobnych podstron