3624817066

3624817066



92


Materiały Sprawozdawcze TJniwerjyi

udział, a należy się kilka słów także mniej efektownym zajęciom, pozbawionym egzotycznego sztafażu i romantyki dalekich podróży.

W katedrze naszej powstały w tym czasie dwie książki z zakresu tradycyjnej archeologii klasycznej. Muszę tu wymienić napisaną przeze mnie monografię tzw. tabliczek iliońskich (rozprawa habilitacyjna), niezwykle rzadkich zabytków (ogółem istnieje 20), rozsianych po największych muzeach świata, z których jeden znalazłam w magazynie Muzeum Narodowego w Warszawielfl. Z kolei Barbara Gąssowska opracowała monografię mało znanego artysty, Polycharmosa z Rodos i udowodniła, że sztuka starożytna zawdzięcza mu Afrodytę Anadyomene (wychodzącą z kąpieli)17. Dwie inne dysertacje doktorskie z pogranicza archeologii i epigrafiki również nie były związane z wykopaliskami. Na tym miejscu należy wymienić bardzo interesującą rozprawę o ikonografii posągów greckich na stemplach amfor hellenistycznych — Zofii Sztetyłło i typologię budowli sepulkralnych w Azji Mniejszej, opartą na tekstach epigraficznych, napisaną przez Jadwigę Kubińską18.

Odmienny typ pracy archeologicznej reprezentuje catalogue raisonne portretów rzymskich w Polsce, który napisałam w ramach wydawnictwa Corpus Signo-rum Imperii Romani pod auspicjami Association Internationale d’Archeologie Classiąue 1#.

Skrypty i podręczniki stoją na pograniczu działalności naukowej i dydaktycznej. Ich opracowanie jest zadaniem niezwykle czasochłonnym i niezbyt wdzięcznym, ale podobno pożytecznym. W Katedrze naszej powstały dwa wydania skryptu do epigrafiki na ceramice Zofii Sztetyłło20 i cztery fascykuły Archeologii Starożytnego Rzymu mojego pióra 21.

Naukowe artykuły i rozprawy z zakresu historii sztuki starożytnej, epigrafiki I historii badań archeologicznych pracowników naszej Katedry drukowane były na łamach czasopism polskich, jak „Eos”, „Meander”, „Archeologia”, „Z Otchłani Wieków”, „Roczniki Muzeum Narodowego w Warszawie”, „Etudes et Travaux PAN” i in. i zagranicznych — jak „Bulletin de Correspondance Helleniąue”, „Be-rytus”, „Syria” i in.

Trudno też nie wspomnieć o popularyzacji, której poświęciliśmy wiele czasu 1 pracy. W Katedrze naszej powstały książki popularnonaukowe Kazimierza Michałowskiego i moje na temat sztuki starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu, na temat Palmyry i najważniejszych odkryć archeologicznych ostatnich lat22, a wreszcie monograficzne wydawnictwa Kazimierza Michałowskiego o charakterze albumowym, poświęcone najważniejszym stanowiskom archeologicznym, takim jaJc Akropol, Karnak, Luksor, Aleksandria M. Ponadto cały zespół pracowników katedry

11 A. Sadurska, Les tables iliaąues, Warszawa 1964.

17 B. Gąssowska, Polycharmos z Rodos jako twórca pomnika Afrodyty Anadyome^e> Warszawa 1971.

łł J. Kubińską, Les monuments funćraires dans les inscriptions de VAsie Mtneure> Warszawa 1968.

u A. Sadurska, Les portraits romains dans les collections polonaises, Warszawa 1972 (CSIR Fologne I).

Z. Sztetyłło, Stemple greckich amfor i ceramicznych materiałów budowlanych, V*af szawa 1962; tejże, Grecka epigrafika ceramiczna, Warszawa 1971.

11 A. Sadurska, Archeologia Starożytnego Rzymu, cz. 1-4, Warszawa 1966 - 1971.

•* K. Michałowski, Delfy, Warszawa 1959; tenże, Nie tylko piramidy, Warszawa 1969; tenże* Jak Grecy tworzyli sztukę, Warszawa 1970; A. Sadurska, W cieniu Panteonu, Warszaw* 1965; tejże, Palmyra narzeczona pustyni, Warszawa 1968; tejże, Sztuka ziemi wydarta, ^af

szawa 1972.

13 K. Michałowski, Akropol, Warszawa 1964; tenże, Palmyra 1968; tenże, Karnak, szawa 1969; tenże, Aleksandria, Warszawa 1970; tenże, Luksor, Warszawa 1971; Wszystkie w książki posiadały także edycje zagraniczne obcojęzyczne.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
medium pracować, należy się dostosować. Często także określony człowiek pracujący dla danego środka
MATERIAŁY 261 to nie da się nią efektywnie zarządzać autorytarnie przez dłuższy czas. Należy przy ty
photo117 * miejsca. Nic należy się wzorować na zawodnikach biorących udział w wyścigach, gdzie każdy
Drewno należy zaliczyć do najstarszych materiałów budowlanych. W pewnych okresach rozwoju budownictw
93 Materiały Sprawozdawcze Uniwersytetu brał udział w wydawnictwach zbiorowych: Wielkiej Encyklopedi
83 Materiały Sprawozdawcze Uniwersytetu z lepszym lub gorszym skutkiem usiłował wpoić w formujące si
86 Materiały Sprawozdawcze Uniwersytetu 5. Maria Ludwika Bernhard w swoim gabinecie W 1951 r. zmieni
88 Materiały Sprawozdawcze Uniwersytetu przez dwa lata właściwie nie mogłam się zająć niczym poia

więcej podobnych podstron