369584203

369584203



Projekty unijne

na Uniwersytecie Zielonogórskim



Jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej uniwersytet przygotowywał się do pozyskiwania środków pomocowych. Bacznie śledzimy pojawiające się ogłoszenia

0    konkursach i staramy się składać wnioski na te, które odpowiadają zakresowi naszej działalności edukacyjnej. Rola Uniwersytetu Zielonogórskiego w procesie kształcenia, poprawy jakości zasobów ludzkich, działalności naukowo badawczej w regionie lubuskim jest znacząca, Wykorzystując doświadczenie naszych pracowników, staramy się dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, proponując im kształcenie w wielu dziedzinach. Z uwagi na ubożenie społeczeństwa, nie każdego jest stać na podnoszenie swoich kwalifikacji. Przez realizowanie projektów w ramach np. Sektorowego Programu Operacyjnego, Rozwój Zasobów Ludzkich, możliwe jest dokształcanie młodzieży jak i dorosłych praktycznie bez ponoszenia przez beneficjentów kosztów.

Środki unijne dają możliwość realizowania wielu form kształcenia, pozyskiwania środków na badania, aparaturę oraz inwestycje. Na dzień dzisiejszy Uniwersytet Zielonogórski realizuje 16 projektów na łączną kwotę 19 milionów złotych, z czego środki unjjne stanowią ponad 16,5 milionów. Zdecydowana większość projektów, bo 14, sa to tzw. projekty miękkie. Można tu wymienić projekty: Podnoszenie kwalifikacji językowych osób pracujących w woj. Lubuskim. Projekt dotyczy nauki języków obcych i skierowany jest do pracujących osób dorosłych chcących podnieść swoje kwalifikacje i przyczyniających się do rozwoju społeczno-gospodarczego województwa lubuskiego. Innym, ciekawym projektem jest: Sieć współpracy i wymiany wiedzy w zakresie działań edukacyjnych. Projekt dotyczy opracowania merytorycznego oraz organizacyjnego, co w konsekwencji doprowadzi do otwarcia podyplomowych studiów typu MBA o specjalności Adminislralion and Produckon Managment. Realizujemy również dwa projekty, których celem jest finansowanie doktoranckich rocznych stypendiów badawczych najlepszym uczestnikom studiów doktoranckich. Otrzymanie rocznych grantów ma na celu odciążenie najbardziej wartościowych słuchaczy od konieczności poszukiwania dorywczych zajęć, często poniżej ich potencjalnych możliwości intelektualnych. Ostatnio zakończonym projektem jest prowadzony na Wydziale Inżynierii Lądowej

1    Środowiska projekt Kształcenie na odległość na kierunku ochrona środowiska, którego efektem jest pakiet multimedialny z programem do prowadzenia studiów I i II stopnia w systemie e-leaming na kierunku ochrona środowiska. Jest szansa, że już niebawem projekt ten zostanie wprowadzony w życie na naszej uczelni. Obok wymienionych wyżej projektów realizujemy również projekty typowo badawcze, jak np. Ocena możliwości poprawy jakości zasobów wodnych w zbiornikach pokopalnianych i wodach podziemnych w Euroregionie Sprewa-Nysa-Bóbr. Zasadniczym celem projektu jest opracowanie naukowe dotyczące możliwości zastosowania efektywnych i wypróbowanych w Niemczech i w Polsce technologii do poprawy jakości wód na terenach pokopalnianych i zdewastowanych na terenie Euroregionu S-N-B dla przyspieszenia przywracania normalnego stanu gospodarki wodnej, zaburzonego działalnością kopalni odkrywkowych.

Zadaniem UZ jest dbałość o to, by absolwenci uczelni byli przygotowani do pracy we współczesnych warunkach rynkowych, stanowiąc silną konkurencję na rynku pracy. Wschodząc naprzeciw oczekiwaniom studentów jak również mieszkańców miasta, którzy chcieliby podjąć inicjatywę tworzenia własnej firmy, realizujemy projekt Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości. Inkubator przedsiębiorczości stanowić będzie merytoryczne i gospodarczo-administracyjne zaplecze dla rozwoju już istniejących i funkcjonujących w regionie małych przedsiębiorstw. Będzie również prowadził politykę wspomagania i promocji tworzenia nowych, małych firm funkcjonujących na rynku lokalnym.

By zapewnić odpowiedniej jakości infrastrukturę eduka-cyjnąi zwiększyć jakość wykształcenia studentów, UZ złożył wniosek na dofinansowanie wyposażenia laboratoryjnego w nowo budowanym budynku Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska. Wrtiiosek uzyskał wystarczającą ilość punktów i zostanie sfinansowany w 100%.

Uniwersytet realizuje również projekty mające na celu zbliżenie sfery badawczo rozwojowej z przemysłem jak i dokształcanie kadr w już funkcjonujących firmach. Jest szczególnie ważne dla miasta, aby wykwalifikowana kadra nie szukała możliwości pogłębiania wiedzy w innych miastach kraju. Można tu wymienić projekty:

Regionalna sieć transferu technologii, projekt dotyczy stworzenia Regionalnej Sieci Transferu technologii w oparciu o potencjał UZ oraz podmiotów gospodarczych w regionie. Realizacja projektu ma na celu podniesienie potencjału regionu w sferze innowacji poprzez wzmocnienie współpracy pomiędzy sektorem badawczo-rozwojowym a gospodarką. Inny projekt to Zarządzanie jest sztuką - innowacyjne metody identyfikacji i rozwiązywania problemów zarządzania. Celem projektu jest zainicjowanie budowania „mostu" między nauką i gospodarką. Kolejnym jest Rozwój innowacji w woj. lubuskim - platforma działań edukacyjnych. Projekt realizuje podstawowe działanie zdefiniowane w ZPORR tj. „Zwiększenie świadomości innowacyjnej przedsiębiorców"

Należy podkreślić również, że w odpowiedzi na ostatnio ogłoszone konkursy złożyliśmy pięć kolejnych wnio-

Jak widać spektrum prowadzonych projektów jest szerokie. Od edukacji po rozwój infrastrukturalny, podejmowana



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
wiiir ■ Krajowy system gazowniczy, przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, stanowił
healthdusternet i średniego szczebla po wejściu Polski do Unii Europejskiej” finansowego w ramach pr
IMG1119 znak towarowy Od daty wejścia Polski do Unii Europejskiej polscy przedsiębiorcy, którzy 
05 (343) maj 2019Świętowaliśmy 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej Odśpiewaniem „Ody do
IMG1118 ZNAK TOWAROWY Od daty wejścia Polski do Unii Europejskiej polscy przedsiębiorcy, którzy J&nb
P: Zdaniem duchownych na wejście Polski do Unii Europejskiej Kościół powinien zareagować i zwierać s
WSTĘP Wejście Polski do Unii Europejskiej i postępujący proces wiązania krajowej gospodarki z jednol
MINUSY WEJŚCIA POLSKI DO UNII 1. Wykorzystanie Polski jako ogromny rynek zbytu dla produktów z
WYBRANE ZAGADNIENIA RYNKU PRACY I 5 Rynek pracy i edukacja
Przemiany gospodarcze i wejście Polski w Struktury Unii Europejskiej uświadamiają wagę i znaczenie
MINUSY WEJŚCIA POLSKI DO UNII 1. Wykorzystanie Polski jako ogromny rynek zbytu dla produktów z
015 UNIWERSYTET ŁÓDZKISTUDIAUczymy na europejskim poziomie Po przystąpieniu Polski do Unii Europejsk
142 ZOFIA SOKÓŁ formacje o UE; wątek i interpretacje wejścia Polski do Unii; stosunek Piętnastki do
kat C 70 138 Zasady wykonywaniaTRANSPORTU DROGOWEGO Akcesja Polski do Unii Europejskiej wymusiła na

więcej podobnych podstron