3702671681

3702671681



46 RECENZJE

4    %

muje tylko jeden opis, zwykle pod pierwszym wymienionym w tytule tematem; z przytoczonych przykładów jeden znajdujemy tylko pod tematem "Komunizm", drugi tylko pod "Księgarstwem", a chociaż w katalogu jest osobny temat «Drukarze», nie powtórzono tam tej pozycji. Na skutek tego czytelnik poszukujący wiadomości o pracy drukarzy pod właściwym tematem, na pozycję tę nie natrafi. Brak opisu wielokrotnego zastępują do pewnego stopnia, często w omawianym katalogu stosowane, odsyłacze uzupełniające, które wskazują, że piśmiennictwo o danym przedmiocie można znaleźć również pod innymi pokrewnymi tematami. I tak "Księgarstwo" jest związane odsyłaczem porównawczym z tematami "Autorska własność" i «Drukarstwo»; od -Rzemiosła" prowadzą odsyłacze do tematów: «Cechy», "Chałupnictwo-, “Czeladnicy i terminatorzy", "Izby rzemieślnicze", "Kredyt rzemieślniczy- itd. Innym sposobem częściowego zastępowania opisu wielokrotnego jest wprowadzanie tematów' podwójnych i potrójnych przy opisie dziel omawiających dwa lub trzy pokrewne sobie przedmioty (Mydło i świece; Kapitał i zysk; Drogi i ulice; Drut, gwoździe, śruby), lub — cały zespól czyli dziedzinę przedmiotów', jak to np. ma miejsce przy temacie -Miód i wosk». pod którym zgromadzono wszystkie dzieła z zakresu bartnictwa (nie odsyłając jednak od tego wyrazu do tematu obranego).

Katalog SGH stosuje zasadniczo metodę wyszczególniania tematów, t. zn. wymienia z osobna nazwy szczegółowych przedmiotów bez uogólniania do pojęć nadrzędnych. Jest więc "Herbata", "Mieszkanie", "Porcelana". «Złoto», «Srebro», "Miedź", "Żelazo", nawet "Zapalniczki-, choć pod tym nagłówkiem figuruje tylko jedna pozycja. Zdarzają się jednak także uogólnienia, np. «Mąka» stoi pod «Mlynarstwo», -Masło" i "Jaja» pod "Nabiał" itd.

Możnaby także dyskutować z autorem o sposobie wyrażania tematów, czyli nadawania im formy słownej. Katalog przedmiotowy zwykł na pierwszym miejscu nagłówka stawiać nazwę przedmiotu, wyrażoną rzeczownikiem, a po nim dopiero określający go bliżej przymiotnik. Jest to o tyle w'ażne, że pozwnla na skupianie w jednym miejscu abecadła piśmiennictwa o jednakowych przedmiotach, różniących się między sobą odrębnymi własnościami, i ułatwia przez to czytelnikowi poszukiwania, dając mu w jednym miejscu przegląd piśmiennictwa na interesujący go temat. Znajdując w katalogu SGH nagłówki: "Handel detaliczny", "Handel hurtowy", spodziewamy się znaleźć obok •nich także "Handel kompensacyjny" i "Handel ratowy». Tymczasem te zagadnienia wykazuje katalog pod "Kompensacyjny handel", «Ra-towy handel", co jest niezrozumiałe, bo zarówno przymiotnik "hurtowy", jak «ratowy" oznaczają ogólne cechy handlu. Inaczej jest, gdy



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Emblematy75 EMBLEMA 63 Mor. 63; Cap. 51; Vaenius II, 15. Opis: i u Ojca Kapucyna, i u Vaeniusa na ry
17 — umieszczeń ii: w pierwszym rzędzie jak najmniej nitów (zwykle umie-l szcza się tylko jeden).
Sąd może tylko jeden raz karę nadzwyczajnie zlagodzić/obostrzyć, biorąc pod uwagę łącznie zbiegające
17 — umieszczeń ie w pierwszym rzędzie jak najmniej nitów (zwykle umie-i szcza się tylko jeden). Pr
str 230 231 RAZ POD MURAMI, RAZ ZA MURAMI 1.    Chocim był przez Polaków broniony tyl
Ćwiczenia dla 5 6 latków 0 I Tylko jeden z cieni należy do ośmiornicy. Czy potrafisz go wskazać? Po
121 Mając tylko jeden dzień do rozporządzenia, należy wybrać sobie jednę z trzech wycieczek, jakie w
sr8 kowych i wykonanie z nich ławeczki nie było zbyt łatwe. Na zbiór roślin wyznaczony był tylko je
Rębnia tychowska na State wpisata się w kanon polskiej sztuki hodowlanej. I To tylko jeden z przykła
S5001251 140 EPOKA ŻELAZA kowej części Śląska jest tylko jeden ciałopalny (a może ze względu na znal
tych oraz liczbę samych warstw można regulować. Tylko jeden układ przestrzenny sieci jest optymalny.
P1070600 rych par homonimicznych został wyeliminowany z obiegu jeden składnik. Linde pod hasłem prze

więcej podobnych podstron